Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Tanec 5 rytmů

Tanec 5 rytmů

Hana Kasalová

Tančíte rádi? Respektive, baví vás pohyb bez omezení, pravidel, regulí či přísného oka učitele tance? Rádi vlníte boky, uvolňujete své tělo přirozeným pohybem a navíc s úsměvem na tváři, chcete-li? Líbí se vám netradiční hudba? Jste otevřeni novinkám? Přitahují vás tajuplné energie "mezi nebem a zemí"?

Nedávno jsem si v duchu zodpověděla kladně všechny tyto otázky a na základě toho jsem se rozhodla vyzkoušet jeden víkend v neobvyklém pohybu. V pohybu "Tance 5 rytmů".

Sněží, lidí jako šafránu, potkávám jenom promrzlé pejskaře a jejich mazlíčky v legračních psích oblečcích. Mžourám rozespalostí, prožívám své obvyklé ranní koma. Proč tam vlastně jdu? Ještě jsem se mohla vyvalovat v posteli...Co od toho očekávám? Naštěstí se ve mě probudí moje příslovečná beraní energie, zaženu všechny ty šťouravé otázky a jde na mě zvědavost. Najednou neočekávám nic, začínám se těšit na novou zkušenost, na nové lidi, jsem to zase já - baví mě nové začátky.

Seminář "Tanec 5 rytmů" se koná v jedné základní škole (později se zmínění lokality stane smysluplnou). "Dobré ráno" zdravím sympatickou paní recepční (? - jsem dost překvapena, že o víkendu tam někdo sedí a navíc se mile usmívá) a šinu se do místnosti, označené jako šatna. Setkávám se tam s kamarádkou, kterou jsem na tuto akci lehce přemluvila. Upřímně řečeno, ve dvou se to lépe táhne, speciálně v místech, kde člověk neví co má očekávat a prostě v tom nechce být sám.

Jsme v tělovičně, kde se seznamujeme s usměvavou organizátorkou akce Monikou a postupně s ostatními. Jedná se většinou o mladé ženy, ženy středního věku, vidím také několik mužů. Hm...Překvapující a navíc velmi milé, že i muži se rozhodli protančit víkend. Najednou mi jde hlavou scénka z tanečních, které většina "našich kluků" trávila v hospodě u piva a cigarety. Tito jsou jiní. Je evidentní, že jejich zájmy jsou dalece za basou piva. Začínají mě zajímat...

Líbí se mi, že každý je originál. Nejde jenom o barvy oblečení, barvičky, třásně, cingrlátka, neobvyklé topy, šátky, účesy...Jde o to, co z těchto lidí vyžařuje. Mám ráda ty, kteří se odlišují od šedivé masy běžné populace. A tito mezi ně zcela jistě patří.

Začíná hrát hudba, dvě mladé atraktivní ženy se chopí mikrofonu a náš tanec pomalu začíná. Jedna z nich je Angličanka Julie Deal (Cornwall, UK) a druhá je její místní tlumočnice. Je evidentní, že jsou sehraný tým. Poslouchám jak lektorku Julii, tak její český protějšek, jsou obě velmi profesionální. Začíná se mi to líbit čím dál tím více. Pocit, že se o mě starají lidé, ze kterých upřímně září životní pohoda a že si užívají svoji práci, mě neskutečně nabíjí. Wow!

Rozcvička. Tělo se pomaličku probouzí. Lektorka zmiňuje jednotlivé části těla a poeticky navádí jak je probudit do nového dne. Líbí se mi její hlas, její laskající až mazlivá slova, ale jsem ztuhlá, navíc cítím svoji ještě nestrávenou snídani. Po očku pozoruji ostatní. Jsou mezi námi velké rozdíly, každý k rozcvičce přistupuje jinak. Začíná se mi to líbit čím dál tím více. Tolik originálů jsem skutečně už dlouho nepotkala. Kochám se nejprve tím co je v mém okolí, postupně se dostávám k sobě. Hudba je plná překvapení, každou chvíli mám pocit že chci zařvat "Jééé, to chci! To chci! To taky!" Nicméně nejsem ani v klubu, ani na diskotéce. Jsem tady proto abych své tělo a duši nechala postupně splynout s hudbou.

V okamžiku, kdy mám pocit, že tělo se plně oddalo rytmům a já jsem se naplno probudila, nastává přestávka. Sedneme si všichni do kruhu, uprostřed plane voňavá svíčka. Všem září oči, někomu už pěkně planou tváře. Začínáme se jeden po druhém představovat. Je zajímavé, že verbální projev velmi často koresponduje s tancem toho kterého člověka. Ve chvíli kdy lektorka Julie ohlašuje přestávku na oběd, něco začne zvonit. Všichni zmateně koukáme, divíme se "Co je to za zvuk? Zní tak povědomě..." Propukáme ve smích. To je školní zvonek! Jsme přeci na půdě základní školy! Smějeme se o to více, když si uvědomíme, že školní zvonek rozhodně netušil, že Julie ohlašuje přestávku na oběd. Že by jedna z těch věcí mezi nebem a zemí?

Pokusím se shrnout dva dny Tance 5 rytmů. Svoboda jak na těle, tak na duši, velmi pozitivní energie uvnitř i zvenku, ve společnosti kultivovaných lidí a profesionálů na tento specifický tanec. Čím více o tom budu psát, tím více se budu opakovat v glorifikacích a doporučeních. Jasně a stručně - běžtě, vyzkoušejte a udělejte si vlastní názor. Věřím, že posílíte naše řady - řady nadšenců Tance 5 rytmů.

Co nám o Tanci 5ti rytmů řekla Monika Michaelová, lektorka a organizátorka seminářů prožitkového tance, tantry a šamanismu?

„To, co svět potřebuje ze všeho nejvíc, jsou lidé probuzení k životu. Když někoho pozvu na seminář prožitkového tance nebo tance 5ti rytmů, většinou přichází otázka: Můžu přijít, i když neumím tančit? Podstatou a základním prvkem prožitkového tance je následování nepatrného vlnění v těle, vnitřního pohybu. Jsou to vibrace, vycházející z naší duchovní esence, které rozhýbávají tělo. Je to síla, která nám umožňuje být tancem spíše než „dělat taneční pohyby“. Vnitřní sílu má každý člověk, ať je jakýkoli, dělá cokoli a nachází se v jakémkoli zdravotním stavu a rozpoložení. “

„Když necháte svou vnitřní sílu tančit v těle, můžete se stát svědky vlastní tvořivosti v pohybu. Můžete zažít tvoření nových a nepředvídaných tanečních kreací, najít osobní, originální styl chování vašeho těla. Místo následování naučených kroků, vaše tělo hledá svůj vlastní příběh a choreografii. Protáhnete tělo, uvolníte se a osvobodíte svoji představivost.Začnete surfovat na úžasných vlnách vlastní energie probuzené v tanci. V životě. Vědomě".

Akreditovanou pohybovou meditační formou je Tanec 5ti rytmů, kterou vytvořila Američanka Gabrielle Roth – autorka knihy Mapy extáze. Náš život má jedinečný rytmus a lze jej vnímat a prožívat jako tanec. Obojí se odehrává v sekvencích plynutí, staccata, chaosu, lyrična a klidu. Tanečník uvnitř nás se stává vnitřním učitelem a léčitelem, který nás podněcuje, abychom přijali víc a víc z naší lidské existence - abychom prožili své světlo i stín.

Každá forma prožitkového tance je technikou, která tvoří spojení mezi meditací, uměním, terapií, šamanským léčením, čarodějným rituálem a duchovním impulsem.

Prožitkový tanec má kořeny v původních tradicích ve smyslu oživování a spojení s vlastní energií v tanci. Je to rituál tělesného, duševního i duchovního prožitku sebe sama. Je to taneční rituál oslavy života.

A tak můžete přijít ochutnat, dotknout se, přičichnout, spatřit, ucítit a prožít to, co většinou v životě hledáme. Přijměte pozvání na www.cestyprozitku.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip