Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Vévodkyně (The Duchess)

Filmová recenze: Vévodkyně (The Duchess)

Hana Kasalová

Georgiana Spencer. Už jenom to elegantní, vznešené jméno vám napoví, že se jedná o velmi krásnou, okouzlující ženu, která každého zaujme. Ano, nejste daleko od pravdy. Historické drama "Vévodkyně" režiséra Saula Dibba (Bullet Boy, The Line of Beauty) vás přenese do konce 18. století a přiblíží část života šlechtičny Georgiany (Keira Knightley - Piráti z Karibiku, Pýcha a Předsudek, Pokání), praprapratetičky princezny Diany.

V poměrně mladém věku je Georgiana vdána za Vévodu z Devonshiru, muže, který je o mnoho let starší. Sňatek domluvila její matka, která zároveň budoucímu zeťi (Ralph Fiennes - Schindlerův seznam, Anglický pacient, Nepohodlný) slíbila, že její dcera porodí Vévodovi syna a tím pádem zabezpečí vévodství dědice. Za to své dceři domluvila náležitou finanční odměnu. Ostatně žena musí být zabezpečena.

Hned zpočátku je zřetelný poměrně velký rozdíl těchto dvou hlavních postav. Georgiana je plná lásky, dobroty, ideálů, mladického nadšení a elánu. Oči jí jenom hrají, kam přijde, tam přitahuje davy mužů i žen. Je velmi pozitivní, optimistická, dnes bychom řekli "v kolektivu oblíbená". Vévoda je jejím protipólem. Mnohem starší, vážnější, vtipy ani šarmem nehýří. Zbožňuje své psy, protože ty si vycvičil k obrazu svému. Ti ho zbožňují, na slovo poslouchají, za odměnu vždy dostanou nějakou laskominu a "slušně" poděkují.

Ona se vdává z pocitu, že On ji miluje. On se žení proto, aby jeho rod měl pokračování. Jejich svatební noc a všechny ostatní intimní chvíle jsou pro mladou vévodkyni noční můrou. Přeci nemůže být TAK chladný! Neosobní, egoistický, necitlivý, vulgární, těžkopádný. Těmito a dalšími synonymy se dá stručně charakterizovat Vévoda z pohledu jeho ženy. Vždyť si mě bral z lásky! Bohužel tvrdá realita postupně zadusí všechny ideály, naivní sny a představy, jak by to mělo být. Respektive jak si to mladá nevinná nevěsta vysnila.

Keira Knightley je perfektní představitelkou praprapratetičky princezny Diany. Je překrásná, v historických kostýmech se pohybuje naprosto přirozeně a svoji ženskost dává náležitě najevo. Nemohu se ubránit pocitu jisté paralely s princeznou Dianou. Konec konců patří do ženské linie jednoho rodu. G, jak ji obvykle nazývají, náležitě ožívá v intimních chvílích se svoji skutečnou láskou - Charlesem Greyem (Dominic Cooper - Snídaně na Plutu, Mamma Mia). Její smysly, duše, tělo se najednou dostávají do úplně jiných dimenzí. Herečka ve svém ztvárnění ožívá a užívá si spříznění dvou zamilovaných duší. Charles Grey dělá z G skutečnou ženu. Miluje ji celým svým srdcem, chce aby se stala jeho ženou a rodila jejich děti. Grey je plný ideálů, což se shoduje s charakterem a povahou Vévodkyně. Zdá se, že nastává zvrat a pohádkový příběh s dobrým koncem může začít.

Nicméně jako bychom pozapomněli na pana Vévodu. To On je ten, který udává pravidla. On rozhoduje jakým směrem se jeho manželství bude ubírat. Žena je pouze žena. Majetek, pytel brambor, věc, záležitost...Nazvěte si "To" jak chcete. Žena je tady proto, aby porodila mužského potomka, dědice vévodství. Ostatně dostane se jí za to finanční odměny! Peníze nejsou zadarmo, proto musí poslouchat! Její touhy, emoce, sny jsou marginální záležitostí. Tak jak Keira Knightley zpodobňuje ideál ženství, tak Ralph Fiennes osobnost mužství. Netvrdím, že mužství po kterém každá žena touží. Nicméně jde o model muže, který ženy "pronásleduje" bez ohledu na století či příslušnost. Je to typ muže, který ví, co on sám chce a tvrdě si jde za tím. Vše ostatní, co se mu nelíbí, respektive to, čemu nerozumí, či to neumí, jde nekompromisně stranou. Ralph Fiennes představuje muže obchodníka. Jako každý obchodník ví, že city do obchodu nepatří. Naopak těm se musí vyhnout, protože obvykle všechno pokazí. Nicméně to už je téma na delší diskusi.

Vřele vám tento historický snímek doporučuji. Ať už vás zajímá historie rodu, ze kterého vzešla první žena prince Charlese Diana, chcete nakouknout do anglické historie konce 18. století nebo vás lákají příběhy o věčném hledání opravdové a opětované lásky. Příjemnou zábavu.

USA, Anglie, Itálie, Francie, Dánsko 2008

Historické drama

REŽIE: Saul Dibb

HRAJÍ: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Hayley Atwell a další.

PREMIÉRA: 26. února 2009

Zdroj foto: http://www.eusebius.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip