Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Narušují změny času spánkový biorytmus?

Narušují změny času spánkový biorytmus?

Redakce Babinet

Koncem října nás opět čeká změna času z letního na zimní. Cyklus střídání světla a tmy řídí biorytmus lidského organizmu. Se zimním obdobím se nám dostává méně slunečního svitu, mění se i charakter počasí. Všechny tyto faktory přispívají ke zvýšené citlivosti nervové soustavy vůči jakékoliv zátěži.

Webové stránky www.dobry-spanek.cz poradí všem, jak si zachovat kvalitní spánek i svěžest následující den.

Cirkadiánní rytmus, 24hodinový cyklus střídání světla a tmy, řídí biorytmus lidského organizmu pomocí tzv. vnitřních hodin v mozku člověka. Denní rytmy lidského organizmu jsou organizmu vrozené a přetrvávají i ve stálé tmě. Přirozeným rytmem mají tendenci se zpožďovat o 12 minut denně. Den by tak netrval 24 hodin, ale byl by o 12 minut delší. Lidské vnitřní hodiny mají tedy přirozenou tendenci se zpožďovat. Časový posun z letního času na zimní je pro nás bezbolestný, protože se přizpůsobíme "zpožďováním".

"Jakákoliv nutnost přizpůsobit se novému času, posunutému byť i o jednu hodinu, může znamenat dočasné zkrácení doby spánku, a tím i únavu, zhoršenou výkonnost a špatnou náladu," říká prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.

Náročnější situací pro organizmus je změna času na jaře, kdy se musí organizmus tzv. "předbíhat".

V období změn času se ordinace lékařů plní pacienty, kteří si stěžují na pokles výkonnosti, nespavost, únavu a špatnou náladu. Ve většině případů se jedná o tzv. sezónní afektivní poruchu. Tato porucha nesouvisí se změnou času jako takovou. Souvisí s poklesem slunečního svitu v podzimním a zimním období, dále se změnou charakteru počasí a se zvýšenou citlivostí nervové soustavy vůči zátěži. Ověřenou a často navrhovanou léčbou je respektování biologických potřeb lidského organizmu. Příroda nás v zimě navádí k tomu, abychom déle spali, ale my naopak svítíme, sledujeme televizi, pracujeme stejně intenzivně jako v létě, naše města šíří světelný smog, který naše biorytmy narušuje. Z tohoto hlediska je změna letního času na zimní vlastně naopak změnou prospěšnou. Vždyť naše babičky také vstávaly s ranním rozbřeskem.

"Ponocování, nepravidelnost a život ve světelném smogu narušuje biorytmy a škodí nám více než samotná změna času," tvrdí doc. MUDr. Ján Praško, CSc.

Webové stránky www.dobry-spanek.cz obsahují mnoho informací o tom, co je to spánek, jaké mohou být jeho poruchy a jak mohou souviset s duševním zdravím člověka. Praktickou pomůckou je sebediagnostický test a databáze odborníků a léčebných center. Případně se můžete zeptat na problémy související se spánkem lékaře v poradně odborníka.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz