Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pozvánka na křest: Bejbypank v divadle Akropolis

Pozvánka na křest: Bejbypank v divadle Akropolis

Redakce Babinet

Album písniček nazvané "Bejbypank", určené pro děti ve věku 0 – 80 let, již stačilo vzbudit mimořádnou pozornost, získat ocenění časopisu Filter za nejlepší domácí coververzi roku 2007 a 22. února bude za účasti Davida Kollera, Blanky Šrůmové, Milana Caise a dalších pokřtěno v pražském Paláci Akropolis. Vedle křtu CD se v dopoledních hodinách v Akropoli představí dětský kabaret Loutkohry Jihočeského divadla nazvaný "Kašpárek v rohlíku". Představení a koncert, které pro svou hudební a hereckou kvalitu, slibují mimořádný kulturní zážitek, je první ochutnávkou připravovaného turné po letních festivalech, které Kašpárek absolvuje ve vlastním šapitó.

CD „Bejbypank“ určené nejen dětem, ale i jejich rodičům je doslova nabyté kvalitním hudebním materiálem, výbornými texty a tomu odpovídajícími interprety. Hudebně na projekt dohlížel Ondřej Pečenka z projektu Folk3Mail, mezi protagonisty nechybí významné osobnosti české hudební scény jako David Koller ze skupiny Lucie, Blanka Šrůmová (ex Tichá dohoda), Márdi (Vypsaná fiXa) či Jarda Svoboda (Traband). Do projektu se postupně zapojují i další známí čeští hudebníci, kteří tak potvzují a nadále zvyšují jeho výrazovou kvalitu.

Poprvé od svého vzniku se hudební a herecké uskupení představí v pátek 22. února v pražském Paláci Akropolis. Vystoupení živého Kašpárka bude rozděleno na dopolední a večerní část. Doba mezi 10. a 11. hodinou bude patřit "uhozenému kabaretu plnému veselých písniček, scének, pojančených bláznivin a dobře praštěných postaviček, které odehrají příběhy z nahraných skladeb. Večerní představení, které začne ve 20,00 hod. bude dle autorů "jedno velké jevištní šou – zklipované písničky, vtipné scénky, ptákoviny a blázniviny." V extravagantních kostýmech a s kuriozními rekvizitami vystoupí většina interpretů hostujících při nahrávání alba - Ondřej Pečenka, David Koller, Blanka Šrůmová, Filip Nebřenský, Marek Doubrava, Karolína Dytrtová a Jarda Svoboda. Jako hosté je na křtu doprovodí i publiku důvěrně známí hudebníci jako Milan Cais a další. Pro děti je připravená obrovská “rajtovací” postel, ze které budou moci dění na jevišti sledovat a zapojovat se do něj, a spousta originálních dárků.

Vstupenky na dopolední představení, které je vhodné i pro základní školy, a na večerní křest jsou v prodeji v síti Ticketpro a v Paláci Akropolis za cenu 50,- a 110,- (na místě 140,-) Kč. Děti do 120 cm mají večer vstup zdarma.

Originální projekt Kašpárek v rohlíku vznikl jako reakce na nedostatek kvalitních a původních písniček pro děti. Na základě nabídky Loutkohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích režisér David Dvořák napsal a zrežíroval kabaret pro děti s názvem “Kašpárek v rohlíku”, ve kterém byla použita většina skladeb z alba "Bejbypank".

„Název „Kašpárek v rohlíku“ je typický pro anglosaský divadelní směr nazývaný FFT (Fast Food Theatre). Jedná se o rychloobčerstvovací formu divadelní produkce,“ vysvětluje David Dvořák tento netradiční projekt a pokračuje: „je to rychle a snadno stravitelné představení pro nenáročné konzumenty. Zejména u dětí jsou tato představení velmi oblíbená, protože jim je rodiče často zakazují. Jedná se o tzv. „etudový“ způsob, kdy jsou jednotlivé části vytvářeny jako samostatné mikroscénky, které jsou - v nejlepším případě - zakončené pointou. Jakýkoliv nápad je hýčkán a kladen nad význam, poslání, výchovný prvek i celou dramaturgii představení.“

Úspěch kabaretu logicky vyústil v jeho zhmotnění na CD. Na hudbě se, kromě již zmiňovaného Ondřeje Pečenky, podíleli i Jiří Müller a Jiří Šponar z Loutkohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a "záhadný spolek UBO". Autorem textů je trojice Pečenka – Müller – Dvořák, která album popisuje slovy: „S nadsázkou jsme nazvali tento hudební styl “Bejbypank”, nikoliv však po stránce hudebního provedení, naše písničky nejsou povrchní, otrlé ani hrubé. Skladby na "Kašpárkovi v rohlíku" bourají zažitou představu hudební škatulky, která se nazývá “dětská písnička“ (poučná, vzdělávací, vysvětlující, infantilní).“

Pro zpěv a instrumentální spolupráci autoři oslovili uznávané osobnosti domácí scény, které doprovodili i jejich rodinní příslušníci. Na albu tak spolupracovala Blanka Šrůmová, Márdi, Jarda Svoboda, David Koller, Filip Nebřenský a Marek Doubrava a Karolína Dytrtová. Hrají a zpívají také herci Jihočeského divadla České Budějovice (kromě výše zmíněných i Lucie Škodová, Jana Vanýsková, Denisa Posekaná a Jan Hönig, děti Eliška a Amálka Dvořákovy, Kryštof Ježek a Kristián Kracík).

Prvním viditelným úspěchem, které Bejbypank získal, je ocenění písničky "Želvy" jako nejlepší domácí coververze roku udělené hudebním časopisem Filter.

Rozhovor s autorem projektu Davidem Dvořákem:

Nové představení má zvláštní název Kašpárek v rohlíku? Má to nějaký hlubší význam?

Název je typický pro anglosaský divadelní směr nazývaný FFT (Fast food theatre). Jedná se o rychloobčerstvovací formu divadelní produkce. Rychle a snadno stravitelné představení pro nenáročné konzumenty. Zejména u dětí jsou tato představení velmi oblíbená, protože jim je rodiče často zakazují.

Můžete být konkrétnější?

Jedná se o „etudový“ způsob představení, kdy jsou jednotlivé části vytvářeny jako samostatné mikroscénky v nejlepším případě zakončené pointou. Jakýkoliv nápad je hýčkán a kladen nad význam, poslání, výchovný prvek a vůbec nad dramaturgii. Tyto pojmy do FFT nepatří, ty patří spíše do Národních divadelních restaurací, kde se jí opatrně příborem.

Jednotlivé části představení na sebe tedy nenavazují?

Etudy v FFT bývají vzájemně propojené různými omáčkami. V případě případě Kašpárka v rohlíku to bude „hudební majonéza“, jinými slovy písničky. Na své si příjdou zejména milovíci „bejbypanku“.

Tedy něco jako kabaret nebo estráda?

V žádném případě! Něco mnohem horšího!

Co byste řekl na závěr?

Ať je Kašpárek v rohlíku jednou stejně slavný jako Hot Dog ve světě nebo Pikador v Budějovicích.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip