Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pozvánka do kina: Filmové tipy na měsíc říjen

Pozvánka do kina: Filmové tipy na měsíc říjen

Kateřina Lachmanová

Říjen je měsíc pro mnoho lidí tak trochu nanicovatý. Do Vánoc daleko, svátek letos vychází na víkend, počasí většinou nestojí za moc, stmívá se už brzo, zkrátka nuda, nuda, šeď, šeď. Ideální příležitost zajít do kina, kde pro nás distributoři připravili pár chutných filmových podívaných, při nichž se nudit rozhodně nebudete.

Zbouchnutá

Hned na začátek jeden žhavý tip: kdo se nechá odradit podezřele znějícím názvem téhle netradiční romantické komedie, ten velikou chybu udělá. Přijde o víc než dvě hodiny kvalitní zábavy, v níž není nouze o chytrý, i když místy trochu ostřejší humor a přirozeně působící romantiku, vše umocňuje nenásilně podaný humánní podtext. Mladá ambiciózní televizní moderátorka Alison neočekávaně otěhotní s povalečem Benem. Po zralé úvaze se rozhodne dítě si nechat i zachovat se vrcholně zodpovědně – pokusí se sblížit se s jeho biologickým otcem, aby dítě vyrůstalo v úplné rodině. Cesta to bude trnitá pro oba i pro jejich okolí, během ní však oba o hodně vyzrají. Režisér Judd Apatow vytvořil další libě znějící komedii, svěží, hřejivě lidskou a přitom nohama pevně ukotvenou na naší planetě a mezi normálními lidmi.

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

O mnoho temnější obraz na téma nechtěné těhotenství vykresluje letošní vítěz na MFF v Cannes, snímek rumunského režiséra Christiana Mungia. Drsně a syrově popisuje úsek ze života dvou studentek za pozdní éry Caucescovy krutovlády, kdy byly interrupce nelegální. Líčí zoufalství jedné z nich, pokoušející se dítěte zbavit jakoukoliv cestou. Snímek otevřel zájem o východoevropské kinematografie, kde není na filmování tolik finančních prostředků, zato se v jejich filmech řeší skutečně závažné otázky lidství a pravdivě zobrazuje nelehká životní realita.

Vášeň a cit

Na odlehčení opět trocha hollywoodsko-britské historické podívané. Biografický snímek poprvé zobrazuje životní osudy nejslavnější anglické spisovatelky viktoriánské éry, Jane Austenové. Její romány se dodnes úspěšně převádějí na filmové plátno (viz naposledy velmi vydařená adaptace její Pýchy a předsudku). Pro svoje duchaplné postřehy na téma vztahů a emancipovanost, s jakou líčí svoje ženské hrdinky, je dodnes jako autorka živá, svoji dobu však znatelně předběhla. Zkostnatělá a pokrytecká společnost jí připravila hořký osud, stejně jako většině jejích dobových souputnic, které měly tu drzost a hodlaly se postavit na vlastní nohy. To už je ale úděl většiny skutečně talentovaných osobností – a když se ještě ke všemu jednalo o ženu, v té době stále považovanou za méněcenné stvoření… Role, která je nepochybně pro její představitelku výzvou, byla trochu překvapivě svěřena Američance – dívce, odolavší Ďáblovi, který nosí Pradu Anne Hathawayové. Jak si tato tmavooká bývalá „deníková princezna“ poradí s úlohou hrdé a svéhlavé umělkyně, uvidíme od půlky října. Jejího partnera ztělesnil mladý skotský herec James McAvoy.

Pokoj 1408

Pro ctitele hororového žánru otevřeli američtí tvůrci dveře Pokoje číslo 1408. Autorem předlohy je král literárního hororu Stephen King. V adaptaci jeho slavné povídky o tajemném hotelovém pokoji si hlavní roli cynického spisovatele, který po rodinné tragédii rezignoval na svoje umělecké ambice a živí se psaním traktátů o strašidelných domech zahrál John Cusack. Vizuálně velmi zajímavá podívaná s puncem originálního rukopisu mistra žánru potěší i náročnější vyznavače filmového napětí. Od přímočarého krvavého násilí a jednoduchých duchařin vede diváka hlouběji pod povrch až do ošidných končin vlastního podvědomí. Nebojte se však, že je tomu tak na úkor tajuplnosti – právě naopak.

Once

Po delší době výrazný úspěch našeho člověka ve světě – díky skutečnému příběhu téměř hollywoodsky romantických parametrů. Půvabná mladá zpěvačka a hudebnice z Valašského Meziříčí Markéta Irglová okouzlila slavného irského rockového písničkáře, frontmana skupiny The Frames Glena Hansarda a z jejich vzácného lidského a hudebního propojení vznikla filmová romance, která pro změnu okouzlila Ameriku. Film už vyhrál diváckou cenu na prestižním festivalu nezávislých snímků Sundance, mnohonásobně překonal v tržbách svoje náklady, uhranul diváky i spoustu známých osobností – jde o něm šeptanda, že by mohl promluvit i do nadcházejícího oscarového klání – a nyní míří do Čech. Příběh dublinského pouličního muzikanta a české imigrantky, talentované klavíristky, kteří se náhodou setkají a poznají jeden v druhém svoji životní lásku, je silný svojí autenticitou i strhujícími melodiemi z dílny obou hudebníků. Lahůdka, která by měla prozářit pochmurné, středoevropsky prozaické podzimní dny.

Síla srdce

Na závěr ještě jedna porce romantiky, ovšem mnohonásobně dramatičtější. Angelina Jolie se představí v jedné z hlavních rolí pohnuté historie, rovněž inspirované skutečným příběhem výjimečného vztahu novináře Daniela Pearla a jeho manželky Marianne. Daniel nikdy nespatřil svého potomka, ještě před jeho narozením přišel o život na horké půdě Pákistánu. Tradičně vyprávěné romantické drama je zajímavé především svým, po hříchu málo zpracovávaným tématem, jímž je současná hypercitlivá světová politická situace a sugestivním výkonem slavné krásky, která dokazuje, že když dostane kvalitní příležitost, je také velmi schopnou charakterní herečkou.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz