Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Harry Potter a Fénixův řád

Filmová recenze: Harry Potter a Fénixův řád

Petra Svobodová

USA 2007

Rodinný

Režie: David Yates

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Ralph Fiennes, Gary Oldman, Helena Bonham Carter, Michael Gambon, Jason Isaacs, Imelda Staunton, Alan Rickman

V kinech od 19. července 2007

Rok se sešel s rokem a už je tu další díl fantastických dobrodružství už ne malého kouzelníka Harryho Pottera. Čtvrtý díl skončil návratem černokněžníka lorda Voldemorta, a právě ten bude Harrymu přidělávat největší vrásky i v díle pátém – Harry Potter a Fénixův řád. Ti, co nečetli knihu na film pravděpodobně nepůjdou, ale i těm kdo knihu četli je jasné, že filmová adaptace se často od knihy liší. Samozřejmostí je zúžení dějových linií, kniha má totiž 796 stran a film „jen“ 138 minut. Vynecháním některých zápletek a zestručněním těch, co ve filmu zůstaly, se ale mění hlavně atmosféra filmu-knihy. Nebudu se zabývat vyjmenováváním jednotlivých rozdílů mezi nimi, to by bylo nejen nudné, ale potenciálním divákům bych vzala i důvod film shlédnout (protože děj už stejně znají).

Fénixův řád jako kniha je jedna z nejtemnějších v sérii. V kouzelnickém světě vládne strach a diktátorské ministerstvo, naproti tomu Harrym lomcuje puberta a pocity ukřivděnosti. Film se však nesnaží toto temné období zdůraznit a z Harryho dobrodružství se tak stává spíše akční film. Jednotlivé scény jsou téměř přesnou kopií děje knihy a znalý divák pak už jen čeká „co přijde teď“. Čestnou výjimkou je začátek snímku s útokem mozkomorů a skvělou kamerou. Vrcholem je však na můj vkus přehnaně optimistický konec, ve kterém je několikrát zdůrazňován význam přátelství. Harry tak nemá ani příliš času si uvědomit, že mu zemřel jediný člen rodiny, který byl doposud naživu.

Nejvíce Fénixův řád vytěžil s příchodem nových postav. Můžeme se tak setkat s bradavickou vyšetřovatelkou Dolores Umbridgeovou (Imelda Staunton), která ještě růžovější a děsivější než v knižní předloze. Další trefou do černého je výběr Lenky „Střelenky“ Láskorádové, pro kterou se Evanna Lynch doslova narodila. To, že tato postava dostává větší význam než v knize, je pak jedině dobře. Zlepšily se také herecké výkony mladých představitelů a sám Harry, v podání Daniela Radcliffa, je v roli učitele Brumbálovy armády nejuvěřitelnější ve své dosavadní herecké kariéře. V souvislosti s dalším vývojem postavy Severuse Snapea bych naopak očekávala, že se Alanu Rickmanovi dostane většího prostoru. Snape však opět bije děti a po pár lekcích nitrobrany se Harrymu podaří, to co se nedaří ani samotnému Voldemortovi, totiž proniknout jeho obranou a poznat tak jeho vzpomínky.

A co říct k stále omílanému tématu Harryho prvního polibku, který údajně vyžadoval až třicet opakování? Z Harryho pusy vznikl nakonec regulérní profesionální filmový polibek, který první nesmělý pokus vůbec nepřipomíná.

Velkou devizou filmu jsou bezpochyby zvláštní efekty. Film nám nabízí i náhled do vězení Azkaban, a tak konečně můžeme zjistit, jak asi vypadá „skála v moři“. Ještě více zdůrazněné efekty jsou v IMAX 3D verzi, do které je převedena závěrečná akční scéna (přibližně dvacetiminutová) na ministerstvu kouzel. Děti z Brumbálovy armády nevzdorují Smrtijedům příliš dlouho, ale oproti tomu je více zdůrazněn boj mezi Brumbálem s „vy víte kým“. Jejich souboj je pak vpravdě velkolepý a nabývá až epických rozměrů a 3D verze pak opravdu vtáhne do děje. Škoda jen, že tvůrci nevyužili námětu oživlé fontány. Poskakující pětimetrové sochy by mohly být fakt nářez. Dokonalý hřebíček do rakve skvělé scéně, ale zasadí malý Potter, který Voldemortovi na závěr vmete do tváře, že nikdy nebude mít kamarády a že je mu ho líto. To, pokud si dobře vzpomínám, nepřipustil ani v „šestce“, poté co poznal Voldemortovo krušné dětství. A lítost je v celkovém rozporu s celou myšlenkou knižní série.

Ve filmové verzi dostává větší význam i postava Nevilla, ale nenahrává to filmovým spekulantům podporujícím záměnu dvou chlapců. Harry totiž věštbu vyslechne sám, když se dotkne skleněné koule a o teorii „dvou různých chlapců“ a jejich případné záměně se vůbec nediskutuje. A i Brumbál je na závěr filmu ošizen o svůj téměř tradiční výklad. Jedno z posledních slov pak dostává Lenka. Ta po zmizení Siriuse prohlásí, že všechny ztracené věci se jednou vrátí, ale ne tak jako předtím. Osobně nevím, co si z této novinky vybrat.

To, že je jako „práskač“ odhalena sama Cho je detail, ovšem úplné vynechání famfrpálu asi fanoušky nepotěší. Menšího důrazu se překvapivě dočká i Harryho propojení s Voldemortem, což má být stěžejní zápletka. Zdá se tak, že se filmová série vyvíjí poněkud jiným směrem než ta knižní, která těží především z dokonalého souladu všech detailů. Jak si s tím však poradí tvůrci filmů dál je tak překvapením budoucnosti.

zdroj foto: http://www.warnerbros.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip