Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Moje dcera chodí s Romem

Moje dcera chodí s Romem

Jiří Šivák

Setkal jsem se s tím, že se mně lidé ptají co říkám na vztah mezi Romem a Češkou a žádají radu s tím, že jejich dcera se zamilovala do Roma a že z toho mají strach. Je dost těžké radit v takových věcech, protože ne všichni Romové jsou stejní, ale jistá specifika tu jsou pro posouzení zda vztah bude mít trvání. Rozhodně tvrdím a na tom trvám, že v takovém vztahu je důležitá dívka a její tolerantnost a vnímavost. Musí počítat s tím, že Rom je temperamentní a emocionálně nestabilní s naprosto nepředvídatelnými projevy emocí. Málokterý Rom dokáže problém řešit bez emocí a v krizi jedná velmi často agresivně. Dívka by si měla všímat společných neřestí Romů a to především alkoholu a jeho konzumace, drogám, žárlivosti, skrytých projevů komplexů a náklonnosti k páchání trestných činů. Alkohol a drogy v životě Romů je dost závažná věc a děti z rodin o alkoholicích vědí dost, byli s tím ve styku téměř denně. Není výjimkou konzumace alkoholu již v dětských letech a pozdější alkoholismus je hrozbou. Je dobré toto mít na paměti a všímat si, co pije a jak často, kde pije a v jakém prostředí se pohybuje při pití, zda mezi Romy převážně, a nebo mezi Čechy. Pokud se opije, jaké má reakce, zda lítostivé, nebo agresivní. To se nemusí projevit hned protože Romové jsou mistři v utajování záporných vášní.

Žárlivost - je druhá a velmi vážná součást Romské osobnosti. Vychází to z komplexu, který má snad každý Rom a Romové dokáží žárlit na vše a na každého. Všímat si této věci je dost důležité a pro pozdější vztah nutné. Rom se neprojeví hned a je perfektní v počátcích vztahu, kdy v tolerantnosti nezná mezí, ale pozor ví proč to dělá. Dokud mu budete věnovat maximální pozornost a sdílet jen s ním společnost je to pro něj vyznamenání, ale pozor, jestli mu dáte najevo další zájmy, které by jej mohli omezit ve styku s vámi, začne se projevovat jeho vlastnický pud k Vám. Začíná to přemlouváním, vysvětlováním že se mu stýská atd. Vy podlehnete jednou, dvakrát a on si uvědomí,že není problém Vás přemluvit aby jste s ním byla kdy chce on. Posléze se vzdáte pomalu přátel, protože žádný Váš přítel dle jeho slov pro Vás není dost dobrý a žádná Vaše přítelkyně to s Vámi nemyslí dobře, protože Vás od něj odtahují a jej pomlouvají. Budete-li se mu svěřovat se svými úspěchy často, vzhledem k jeho komplexu Vám hrozí další problém . Stává se a velmi často, že takto Vás doslova izoluje ode všeho a mnohdy i od Vaší vlastní rodiny. Opatrně Vás nutí k přejímání jeho názorů na lidi a společnost. Je to velmi vážná věc a hlavně ji spousta zamilovaných dívek nevnímá dostatečně. Často se pak stává, že dochází i k agresivním projevům, po kterých následuje ohromná sprcha omluv a slibů že to bylo naposledy. Nevěřte a jakýkoli agresivní projev netolerujte v žádném případě!

Komplex je další věc se kterou by měla dívka která začíná vztah s Romem vnímat. Je to součást ve velmi mnoha případech, všech Romů. On se neprojeví hned, ale časem určitě. Nedaří-li se mu, vnímejte projevy odůvodnění nezdaru, jestli za to nemohou všichni ostatní a on je ten, který je postižen. Sebelítost je u Romů v dominanci. Opravdu málokdy jsem se setkal se sebekritikou u Romů a ve všem. Dokáží bědovat a naříkat neuvěřitelně a přesvědčivě to odůvodnit. Příkladem je jak si Rom potrpí na to jak vypadá. Musí být vždy perfektně oblečen a musí udělat dojem, protože velmi dobře ví, že šaty dělají člověka. Musí vypadat především dobře a bohatě a skutečnost ,že nemá peníze nic neumí,nezná považuje za vedlejší. Vytahování se a předstírání je Romská specialita. Rom prostě víc hledí na to jaký dělá dojem, než na to, jaký skutečně je. Romské děti již ve škole chtějí vynikat a pokud to nejde v učení, je to v agresi, oblečení, upoutání pozornosti na sebe. Projevů komplexů u Romů je víc, a je třeba si jich všímat.

Sklon k získání financí i za cenu porušení zákona, je další z věcí, kterých by si měla dívka všímat u Roma a to proto, že Romové mají snížené vědomí o morálních hodnotách. Pokud má nebo dostane Rom možnost získat prostředky nezákonnou formou, je dost pravděpodobné, že to udělá a zběžně zhodnotí situaci která se nabízí bez dostatečného uvědomění si trestnosti. Dívka by si měla všímat čím se živí její přítel a nebrat na lehkou váhu případné vyhýbání se odpovědi. Pokud nepracuje, kde bere prostředky na dárky,večeře,oblečení. Pokud nepracuje je velmi pravděpodobné, že se živí ne zcela se souladem se zákonem. Je to věc kterou dívky často přehlížejí. Ovšem nutno dodat, že nejsou všichni Romové stejní a totéž platí i o Češích a kdo vnímá dobře míněné rady, je-li zamilovaný? Je jedno je-li to Rom nebo Čech.

Na druhé straně je faktem, že Romští kluci jsou výborní milenci, pozorní a přizpůsobiví, společenští i výborní muzikanti, lehce získávají přízeň žen, protože jsou romantičtí. Při určité toleranci, pochopení a dodávání sebedůvěry, mohou být dobrými manžely i přáteli. Jak říkám, záleží na ženě, jak je chytrá.

Diskuse k článku!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip