Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /   Technika kojení

Technika kojení

Redakce Babinet

Pro příjemné a bezproblémové kojení je důležitá správná technika kojení. Nabízíme vám proto několik rad. Udělejte si pohodlí, vyzkoušejte všechny možné polohy a vyberte si tu, která je pro vás nejpohodlnější.

Klasická poloha v sedě, tzv. poloha „bříško na bříško“

Je to poloha nejčastější a nejpoužívanější. Matka sedí na židli, pohovce nebo v křesle, její nohy se mohou opírat o stoličku, loket je možné podložit polštářem. Dítě leží na předloktí matky, hlavička spočívá v ohbí lokte. Matka druhou rukou drží prs pouze zespodu dlaní a nabízí ho tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale i část dvorce. Při přikládání se pohybuje dítě směrem k prsu matky, nikoli matka k dítěti! Upravte si polohu přitažením dítěte k sobě bříškem na své břicho, neodtahujte prs od nosu dítěte. Kojení nesmí bolet.

Dávejte pozor na to, aby dítě bylo natočeno nejen hlavou, ale celým tělem k vašemu prsu. To znamená, že dítě leží na boku, obličej, hrudníček , bříško a kolínka směřují k matce. Bříško dítěte se tedy dotýká vašeho bříška. Spodní ručička je pod prsem, nikoliv mezi vámi a dítětem.

Horizontální poloha v leže

Doporučuje se ihned po porodu, protože je nejméně náročná. Matka a dítě leží na boku, matka by si neměla dávat ruku pod hlavu ani se opírat o loket (vytahovala by dítěti prs z úst).

Fotbalové držení

Poloha tanečníka (poměrně namáhavá)

Kojení v horizontální poloze s dítětem na břiše matky

Doporučuje se pro ženy po císařském řezu a pro děti s břišní kolikou. Matka leží na zádech, dítě leží na břiše maky na bříšku. Přidržujte si váš prs volnou rukou, přičemž vaše čtyři prsty podpírají prs zespodu a palec je položen vysoko nad dvorcem. Palec umožňuje mírným tlakem na prsní tkáň napřímení bradavky. Ostatní prsty musí také ležet na prsu až za dvorcem bradavky.

Napřímenou bradavkou podrážděte spodní ret dítěte. Počkejte, až dítě dostatečně otevře ústa. Prs nabízíte tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce. Přitáhněte dítě těsně k vašemu tělu, aby se špička nosu a brada dotýkala prsu. Stlačování či odtahování prsu z obavy, že dítě nemůže dýchat, je zbytečné. Navíc tím dítěti vysunujete bradavku z úst.

Mám dítě budit na kojení, když je spavé a u kojení usíná?

Děti, které jsou spavé, je nutné na kojení budit. Miminko má pít alespoň 8 – 10 krát denně. Jelikož tvorba mléka závisí na četnosti kojení a jeho množství klesá při nedostatečném a krátkém kojení, doporučuje se přikládat novorozence 12 – 15 krát denně, a to na dobu od 5 do 40 minut. Dítě se techniku kojení teprve učí, a proto potřebuje delší dobu na získání potřebného množství mateřského mléka. Při usínání během kojení zkuste vyměnit prs za druhý nebo miminko mezi výměnou nechat odříhnout nebo i přebalit. Děti, které se nedají ke kojení vzbudit, můžete před krmením vysvléci a otřít mokrou žínkou. Nepoužívejte dudlík, ten by potlačil potřebu kojení a ovlivňuje i způsob sání.

Teprve v průběhu 4. až 6. týdne po porodu si miminko vytvoří v krmení pravidelnost, ale stále má být kojeno dle své potřeby, každé dítě má jiný rytmus sání a u starších dětí se délka přiložení zkracuje.

Při kojení mi vytéká do mléka krev z trhlinek na bradavkách. Kojím přes klobouček. Nevadí to?

Chápu, že máte obavy z kojení, pokud z prsu z trhlinek vytéká krev a dítě ji polyká. Kojení přes klobouček váš problém jen zhorší. Chyba je opět ve špatné technice kojení. Děťátko neodstavujte a pokuste se spojit co nejdříve s laktačním poradcem, který opraví techniku sání. Jak najít laktačního poradce naleznete výše.

Prozatím kojení začínejte u prsu, který je méně bolestivý, a před kojením prs prohřejte teplým obkladem. Pro změkčení a lepší vytvarování bradavky a pro správné přisátí dítěte postačí odstříkat jen trochu mléka, např. do pleny. Zkoušejte kojit bez kloboučku a upravujte polohu při kojení tak, aby krvácející trhlinka byla v koutku úst. Neomezujte dítě při kojení ani v jeho délce. Bradavky a dvorce v době mimo kojení ponechte co nejčastěji volně na vzduchu a ošetřujte po kojení mateřským mlékem a hojivou mastí na prsa, lanolinem.

Krev, která se dostane do žaludku dítěte, neublíží. Nicméně je pravdou, že při vyšetření pediatrem může být výsledek zkreslený díky příměsi vaší krve ve stolici nebo zvratcích dítěte. Je nutné daný problém co nejdříve vyřešit.

Magdalena Mikulandová – Kniha Těhotenství a porod – Průvodce české ženy od početí do šestinedělí; Kniha Nejčastěji kladené otázky a odpovědi – Těhotenství, porod a šestinedělí.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz