Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Kouzelná nemocnice

Kouzelná nemocnice

Redakce Babinet

Dětské oddělení Kliniky popáleninové medicíny ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se proměnilo v „KOUZELNOU NEMOCNICI“.

Práce na přeměně dětského oddělení popáleninové medicíny ve FNKV v „KOUZELNOU NEMOCNICI“ byly zahájeny 12.3.2007. Po třítýdenním úsilí všech, kdo se na tomto projektu podíleli, se budou moci děti vrátit do nového, mnohem barevnějšího, veselejšího, téměř kouzelného prostředí, které jim umožní se lépe vyrovnat s dlouhodobým pobytem v nemocnici, i s tím, co je potkalo.

„V září loňského roku jsem navštívila dětské oddělení popálenin ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Byla jsem oslovena o.s. Bolíto, abych pomohla nalézt výtvarné řešení tohoto na první pohled smutného oddělení. Jako máma dvou dětí jsem si velice dobře uvědomila, jaké dopady může mít na lidský život pouhá jedna nešťastná vteřina. Tehdy jsem došla k závěru, že je velmi potřebné a důležité dětem, které leží často dlouhé týdny na tomto místě, jejich okolí zpříjemnit, aby třeba jen na chvíli zapomněly na to, co je potkalo a zahnaly myšlenky na jizvy, se kterými se budou muset naučit žít“, říká o vzniku projektu „KOUZELNÉ NEMOCNICE“ výtvarnice Táňa Macholdová.

Hra barev a světel v „KOUZELNÉ NEMOCNICI“ začíná! Po chodbách mohou děti jezdit různými dopravními prostředky, které je zavezou právě tam, kam si přejí. Např. na výlet na louku - pokoje plného květin nebo do paláce pro prince a princezny se zlatým kobercem a křišťálovým lustrem. Pro starší děti je připraven vesmírný pokoj, který si budou sami moci dotvořit malováním. Kouzelná místnost, ve které jezdí pod stropem vlak, je převazovna. V herně se odehrávají další kouzla, menší i větší děti se mohou proletět raketou či balónem okolo planet a z výšky koukat na zem. V „KOUZELNÉ NEMOCNICI“ mají i sestřičky a lékaři nadpřirozenou moc – dávají dětem šanci na normálnější život nebo jim ho mohou zachránit…

Popáleniny patří k nejtragičtějším a nejtěžším úrazům u dětí v každém věku a téměř vždy znamenají bezprostřední ohrožení života. V České republice je ročně popáleno přibližně 600 dětí. V různých věkových skupinách převládají různé příčiny popálení (horká káva, čaj, voda, kamna, sporák, elektrické zásuvky, hry se zápalkami a hořlavinami, lezení na sloupy s vysokým napětím nebo na střechy železničních vagónů…).

Velké duševní i tělesné utrpení, kterým je tento úraz provázen, je často nad dětské síly. Každý takový úraz je spojen s dlouhodobým pobytem dítěte v nemocnici a mnoha náročnými a bolestnými operacemi. Ani následná zdlouhavá rehabilitační péče není snadná a málokdo si umí představit, jakým trápením musí malý pacient i jeho rodiče projít. Taková péče prakticky nikdy nekončí. Po návratu domů dítě pracně znovu navazuje kontakty s vrstevníky a děti a jejich rodiče čeká každodenní, tvrdý boj s následky úrazu.

O projektu také na: www.bolito.cz/cz/detail-akce/1-vyzdoba-detskeho-oddeleni.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz