Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Praha  /  Filmové Popelce je letos 50 let. Přeneste se do světa neoblíbenější české pohádky na výstavě a lední show

Filmové Popelce je letos 50 let. Přeneste se do světa neoblíbenější české pohádky na výstavě a lední show

15.11.2023 - redakce Babinet.cz

Kouzelná Popelka nedomyslitelně patří k českým Vánocům a mnozí z nás si bez této pohádky nedovedou představit Štědrý den. Letos v listopadu oslaví půl století od své premiéry, a proto právě Popelce bude patřit adventní čas v Centru Černý Most. Vánoční sezónu již tradičně zahájí 18. listopadu velkolepá Lední show na motivy Popelky s předními českými krasobruslaři, kde zazní naživo i ústřední písně v podání zpěvačky Nikoly Ďuricové. Ikonické šaty a další prvky ze slavného filmu si budete moci připomenout na unikátní výstavě, která potrvá v Centru Černý Most od 18. listopadu 2023 do 6. ledna 2024.

 foto / zdroj Centrum Černý Most

Je tomu už 50 let, co na plátna českých kin poprvé vstoupila legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku od režiséra Václava Vorlíčka. Příběh o dívce, která žila na statku své macechy a dostala darem tři kouzelné oříšky, díky kterým se nakonec stala ženou prince, baví i dnes diváky napříč generacemi. Ikonická česká pohádka ožije v předvánočním čase v Centru Černý Most, kde bude probíhat výstava kostýmů postav a nebudou chybět ani dechberoucí Popelčiny šaty. Autorem originálních kostýmů je český výtvarník a světově proslulý kostymér Theodor Pištěk. Na navrhování kostýmů pro Popelku vzpomíná velice rád a s úsměvem: „Na tvorbu kostýmů Popelky mám bezvadné vzpomínky, jsem spokojený se svou prací, a hlavně s tím, jak se film celá ta léta lidem líbí. Jen mě mrzí, že jsem tenkrát nemohl být přítomný i na natáčení,“ zavzpomínal v rozhovoru pro iDNES.cz v roce 2022 slavný kostýmní výtvarník, scénograf a autor Popelčiných šatů Theodor Pištěk.

Na výstavě budou kromě kostýmů k vidění také ikonické tři oříšky, povoz s koněm Juráškem a Vinckem, sova Rozárka a samozřejmě nezbytný střevíček. Pro děti bude připravena interaktivní magnetická tabule, jejímž prostřednictvím si budou moci sestavit a vyzkoušet kostýmy postav z pohádky.

Adventní čas si mnozí spojují právě s oblíbenou Popelkou, mají tuto tradiční pohádku velmi rádi a někteří si bez ní dokonce nedokážou Vánoce ani představit. Popelka má totiž opravdu úžasné kouzlo. Zároveň letos uběhlo 50 let od natáčení, a proto jsme se rozhodli k příležitosti výročí připravit tuto výjimečnou výstavu. Jsme moc rádi, že na ni můžeme pozvat návštěvníky Centra Černý Most a přiblížit jim tento romantický příběh,“ doplňuje Petra Holušová, ředitelka Centra Černý Most.

Popelčin příběh ožije na ledě

Jedna z nejkrásnějších českých pohádek bude k vidění také na ledě v rámci tradiční lední show v podání českých krasobruslařských špiček. Jedinečná bruslařská exhibice v pohádkových kostýmech se uskuteční 18. listopadu od 17 hodin před Centrem Černý Most. Chybět nebudou ani ústřední písně z pohádky v podání Nikoly Ďuricové a také melodie z filmu. V hlavních rolích se představí sourozenecké duo Natálie a Filipa Taschlerových, kteří se nedávno umístili pátí na prestižní krasobruslařské soutěži Americká brusle a na lední show ztvární Popelku a prince. Lední show si v hledišti nenechá ujít ani pravý princ z pohádky, herec Pavel Trávníček.

Choreografy bruslařské performance jsou Miroslava Hájková a René Novotný, legendární trojnásobný mistr světa. Ten zároveň ztvární na ledě roli krále. Vytvořit choreografii na motivy jedné z nejoblíbenějších českých pohádek pro něj bylo výzvou: „Dopředu jsem věděl, že očekávání diváků od krasobruslařské show na téma ‚Tří oříšků pro Popelku‘, jakožto jedné z nejkrásnějších a nejsledovanějších českých pohádek, budou veliká. Na choreografii jsem proto pracoval velice pečlivě a promýšlel ji do nejmenších detailů, abychom návštěvníkům přinesli nezapomenutelný zážitek. Krasobruslařská provedení jsou plná nápaditých prvků a věřím, že diváci budou z naší pohádky na ledě nadšení,“ doplňuje slavný krasobruslař a choreograf René Novotný.

Krásné kostýmy, úžasné bruslařské výkony a písně z pohádky zaručeně naladí na nadcházející advent.  Třešničkou programu bude rozsvícení vánoční dekorace, které symbolicky zahájí vánoční čas v Centru Černý Most.  Vstup na výstavu i lední show je pro návštěvníky Centra Černý Most zdarma.

Součástí předvánočního programu v Centru Černý Most bude bruslení na venkovním kluzišti, které se divákům otevře 10. listopadu. Do obchodního centra zavítá 5. prosince také Mikuláš s čertem a andělem. Chybět nebude ani živý betlém, probíhat budou také sobotní dílničky pro děti a pravidelné Dětské středy, letos tematicky sladěné s Popelkou. Na Centrálním náměstí bude umístěn Strom splněných přání a 13. prosince se uskuteční celostátní akce Česko zpívá koledy. Tři dny před Štědrým dnem proběhne Christmas Night Shopping s prodlouženou otevírací dobou obchodů do 22.00 a celý prosinec je možnost soutěžit o atraktivní ceny v adventním kalendáři.

zdroj. westfield.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip