Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Poznejte na kole region Kufsteinerland a Kaiserwinkl v Tyrolsku a užijte si nové zážitkové tratě

Poznejte na kole region Kufsteinerland a Kaiserwinkl v Tyrolsku a užijte si nové zážitkové tratě

20.9.2023 - redakce Babinet.cz

Pro požitkáře je oblast kolem Kufsteinerlandu a Kaiserwinklu jako velká truhla s pokladem.  Za každou zatáčkou se ukrývají lákavé speciality. Odborníci na dobrý vkus, pečlivě pěstující tradice, ale i místní lidé s novými nápady – najdete je téměř v každé vesnici. Někdy tu narazíte na staleté farmy s kvalitními lokálními produkty, osobité palírny pálenky a pivovarníky, jindy na zavedené útulné hospody, nebo výrobce, kteří stále ručně zpracovávají přírodní suroviny. Tyto místní poklady objevíte díky výletům na kolech po Kaiserwinklu. Jako bonus navíc počítejte s okouzlujícími zážitky z přírody.

 foto / se svolením projektu Kaiserweis 

Proč zrovna na kole? Je to jednoduché: s kolem nebo e-bikem jste tak rychlí, abyste snadno urazili i delší vzdálenosti. Zároveň jste ale také dostatečně pomalí na to, abyste viděli, cítili a slyšeli okolní přírodní krásy. Cyklotúrami vás tu provází vůně čerstvého sena, cvrlikání ptáků a majestátní ladnost hor. Přesné popisy tras jsou k dispozici ke stažení na Komoot.

Po esencích regionu

Velký okruh pro kola vede z Kufsteinu přes Walchsee do Kössenu, dále přes Rettenschöss a Niederdorf zase zpět. V délce 71,9 kilometru a s 720 metry nadmořské výšky je to nejen spousta cykloturistiky, ale také řada atrakcí, se kterými čas doslova letí. Tato pestrá a zdaleka nejdelší cyklotúra v Kaiserwinklu začíná zpočátku uvolněně. Z Kufsteinu vede přes rovinatou krajinu na východním břehu řeky Inn do Ebbsu. Po osmi kilometrech na vás čeká Kaissenhof a jeho útulná taverna, kde si můžete udělat první příjemnou zastávku. Věž Ebbser Dom vám dál ukáže cestu. Každou první sobotu v měsíci se tu koná velký farmářský trh. Pokračujte dál do výstavní palírny Zum Messerschmied, kde se v historickém prostředí vyrábějí vynikající destiláty. Z Ebbsu stojí za to zajížďka po klidné panoramatické silnici až k Aschinger Alm, který je známý svým vynikajícím sýrem. Prohlídka pokračuje dál přes Walchsee do Kössenu. V továrně na výrobu pivního octa v Loder am Walchsee si můžete vyzkoušet, jak se vyrábí jemný pivní ocet z domácího silného piva. Nově postavená bio sýrárna ve Walchsee nabízí další zastávku s novým obchodem, bistrem a výstavní sýrárnou. Kontrastním záchytným bodem může být i čokoládová manufaktura v Kössenu, nebo palírna horských borovic se spoustou zdravých výrobků pro tělo i duši. Na zpáteční cestě směrem na Niederdorf se můžete občerstvit v sýrárně Plangger v Sebi, nebo ve farmářském obchodě v Umingerhofu. Trasa pak vede oklikou směrem k Innu a zpět do Kufsteinu po cyklostezce podél břehu řeky.

Požitek & místní kultura

Trochu více do kopce a z kopce: tato kratší rekreační trasa vede z Kufsteinu přes Ebbs, Rettenschöss do Wildbichlu a zpět přes Erl. Po cestě narazíte na spoustu regionálních chovatelů, pekařů, včelařů, palíren, výrobců slaniny, uzenin a vynikajících specialit. Další odměnou na trase je fascinující výhled na Kufstein a údolí Innu. S 58 kilometry a o něco více než 900 metry nadmořské výšky je ideální pro výlety na elektrokolech. Z Kufsteinu vede cesta zpočátku po rovině do Ebbsu ke Kaissenhofu, do centra Ebbsu se slavnou Ebbsskou katedrálou. V Ebbsu by si milovníci zvířat měli naplánovat zastávku ve vzácné místní zoo s pětistovkou zvířat a sedmdesáti různými druhy. Trasa vede poté trochu do kopce do idylického Rettenschössu. Majitelka Maria Koller o něm má co vyprávět. Pohodoví cyklisté přejedou Ritzgraben do kopce a z kopce do Wildbichlu ke známé biomlékárně Hatzenstädt, která získala za máslo a sýr řadu ocenění. Tichými bočními uličkami na Niederndorferbergu se pak vydáme k Hinterschachnerhofu, který se hodně točí kolem dobrého, vydatného jídla se slaninou, sýrem a horským chlebem. Výhled do údolí Innu je dalším dobrým důvodem k zajížďce. Cesta následně vede zpět trochu na sever přes Erler Berg, kolem horského hostince Moosbauer a dolů do Erlu. Tradiční hospodu Blaue Quelle s oceňovanou kuchyní najdete přímo na cestě zpět podél Innu do Kufsteinu.

Požitek & ruční výroba

Výlet na jih od Kufsteinu podél Innu vede k palírnám pálenky, farmářským obchodům a tradičním řemeslníkům. Na délce téměř 35 kilometrů s nadmořskou výškou 310 metrů můžete objevit mnoho starých řemeslných tradic a kulinářských pokladů. Všude kolem na této cestě narazí rekreační cyklisti na hospody. Z dolního náměstí přejedete přes most Inn, prohlédnete si historické fasády domů na břehu a pojedete po poměrně rovné cestě nahoru po Innu do Langkampfenu. Prvními zastávkami je prvotřídní lihovar Brennoase a Lacknerhof s vynikajícími domácími produkty jako je selský chléb, jogurty, těstoviny a jablečný džus. Dobře zpevněná cesta dál pokračuje na druhou stranu Innu až do idylického lázeňského města Bad Häring. V Sagl Holzmanufaktur najdete kvalitní výrobky ze dřeva - od borového oleje, polštářků s hoblinami z borovicového dřeva, až po prkénka s občerstvením. Další zastávkou je Schwoich, plný honosných historických horských farem. Ty jsou domovem tzv. Bierolu. Vyrábí se tu nejen řemeslné pivo, fajnšmekři se zde mohou najíst ve stejnojmenné oceňované restauraci. Nedaleko leží Kronbühelhof s palírnou brandy Manfreda Höcka. Ve farmářském obchodě Rose u Veitenbauera najdete klobásy, slaninu a sýr od místních výrobců. Posledních pár kilometrů z kopce do Kufsteinu prostě nemůžete nedostat hlad.

 

zdroj: kaiserweis.at

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu