Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Důkladná čistka šatníku před nadcházejícím podzimem. Jak na to?

Důkladná čistka šatníku před nadcházejícím podzimem. Jak na to?

10.9.2023 - redakce Babinet.cz

Skříň přeplněná k prasknutí a miliony kousků oblečení, které stejně nenosíte? To si říká o důkladnou podzimní čistku šatníku. Jaké oblečení vyřadit, kam s ním a jak zaplnit prázdné místo? To se vám pokusíme poradit v následujícím článku.

foto / Freepik

Jak na důkladnou čistku šatníku?

Tím vůbec nejtěžším krokem na úklidu šatníku je prvotní odhodlání. Vzdát se všeho toho oblečení, do kterého jsme již investovali mnoho peněz a máme k němu jakési pouto, dokáže být obtížné. Je ovšem zapotřebí vnímat především to pozitivum, které s sebou uklizený šatník přináší. Přeplněné šatní skříně totiž žádné klady rozhodně nemají. Oblečení v nich bývá často pomačkané, nepřehledně uspořádané a než bychom tahali tričko ze spodní části skříně, tak pravidelně saháme po tom, které leží nahoře.

Pokud tedy i ve vaší skříni nedominují perfektně srovnané komínky, ale spíše chaos a zmatek, není na co čekat. Do podzimního úklidu šatníku se můžete pustit okamžitě. Se sklenkou dobrého vína nebo hrnkem čaje vám to jistě půjde samo.

Jaké oblečení vyřadit?

Pryč by mělo jít všechno oblečení, které už skutečně nenosíme. Žádné výmluvy, že si oblečení ještě někdy v budoucnu vezmeme a že až časem zhubneme, tak se bude hodit. Pryč by zkrátka mělo jít všechno dlouhodobě nevyužívané a nenošené oblečení. Pokud jste daný kousek neměli minimálně rok na sobě, je ideální ho vyřadit.

Vyřadit bychom měli i takové oblečení, které už není v dobrém stavu a je značně obnošené. Takový kousek nám v šatníku rovněž k ničemu není.

Kam s vyřazeným oblečením?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete s vyřazeným oblečením naložit. Své oblečení můžete kupříkladu věnovat nejrůznějším charitám, dětským domovům, domovům pro matky s dětmi a dalším podobným zařízením, kde se vašeho oblečení jistě s radostí ujmou. Vyřazeným oblečením můžete rovněž potěšit nějakou kamarádku či známou, která by o něj měla zájem.

Jak efektivně zaplnit prázdné místo po vyraženém oblečení?

Pokud jste svůj šatníku pečlivě protřídili, je velmi důležité nezaplnit prázdné místo po vyřazeném oblečení dalšími zbytečnými kousky.

Většinou máme tendenci koupit unáhleně nějaký módní kousek jenom proto, že stojí pár korun. Vůbec se však nezamyslíme, zda právě toto dané oblečení skutečně potřebuje. Takový způsob ovšem opět vede ke zbytečně přeplněnému šatníku nenošeného oblečení a k vyprodukování zbytečného odpadu, který zatěžuje naši planetu.

Určitě je skvělé si občas koupit nějaký levný kousek, který nám skutečně padne do oka. Dobré je si ale uvědomit, že pokud raději investujeme vyšší částku do nadčasového módního kousku, který je kvalitně zpracovaný z prvotřídních materiálů, vydrží nám o poznání delší čas než kousek za pár stovek.

napsala Dana Klementová

Zdroj: www.zenysro.cz/blogy

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu