Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak nebezpečná je emocionální nevěra. Tyto nenápadné indicie byste neměla přehlédnout

Jak nebezpečná je emocionální nevěra. Tyto nenápadné indicie byste neměla přehlédnout

4.9.2023 - redakce Babinet.cz

Už jste někdy hledala otisk rtěnky na límečku, snažila se na partnerově saku odhalit neznámou vůni, nebo se vplížila do koupelny, po partnerově návratu z práce, do koupelny, abyste zahlédla, jestli nemá boxerky naruby? Zatímco znaky fyzické nevěry se dají poměrně snadno odhalit, emocionální nevěra je plíživá, a často velmi nenápadná. Když se řekne nevěra, většina lidí si představí sex. Podceňovaná je ale emocionální nevěra, která se zprvu může zdát jako „obyčejné“ přátelství mezi mužem a ženou. Přesto je ve většině případů mnohem nebezpečnější než její sestra, tedy nevěra fyzická.

foto / Freepik

„Neexistuje jednotná definice emocionálního podvádění,“ říká manželská terapeutka Melissa Schacterová a dodává, že každý pár má jinak nastavené hranice. Terapeutka přesto pro snadnější odhalení nabízí tři základní charakteristiky emocionálního podvádění, se kterými se ve své praxi setkává. „Jedná se o emocionální spojení, tajemství a prvek erotiky.“ V posledních letech se začalo o emocionální nevěře mluvit častěji, především ve spojitosti se sociálními sítěmi. Právě sociální sítě způsobily, že s vaším „platonickým“ kamarádem můžete být teď v neustálém spojení. A samozřejmě čím více času spolu trávíme, byť pouze virtuálně, tím rychleji emocionální nevěra roste. Následně už jste pouze krůček od toho, aby tato zdánlivě nevinná zábava přerostla v dotek, polibek, romantické obejmutí nebo nakonec v milování.

Samozřejmě se zase nemá cenu hroutit z toho, že má partner v práci dobrý vztah s kolegyní anebo dlouholetou kamarádkou ze základní školy, to opravdu ještě nutně neznamená, že vás emocionálně podvádí. Pokud ale vidíte, že si denně vyměňují velký počet zpráv (emocionální spojení), které váš partner navíc píše v ústraní (tajemství), a navíc si na firemním večírku všimnete, že ji často vyhledává pohledem a zjevně se mu fyzicky líbí (prvek erotiky), pak už se jedná o emocionální nevěru v pravém smyslu slova. Psychoterapeut a manželský poradce z Miami Beach M. Gary Neuman o tomto tématu v roce 2001 napsal knihu Emoční nevěra, ve které se mimo jiné dočtete, že polovina platonických lásek stejně nakonec reálně skončí v posteli. Ta druhá se jí snaží vyhnout, což nezní o nic méně děsivě.

Ale jak tedy vlastně emocionální nevěru poznáte? Melissa Schacterová nabízí osm častých indicií, které byste neměla přehlédnout.

 1. Chová se jinak

„Jakákoliv očividná změna chování je v tomto ohledu hodna vyšetřování,“ říká manželská terapeutka Melissa Schacterová. Je jedno, jestli váš partner tráví více času na mobilu, začne chodit do posilovny a předkládá vám důvody, proč tento víkend musí pracovat. Jakékoli nečekané změny v chování, které nemají logické vysvětlení, mohou značit emocionální nevěru.

 1. Schovává před vámi telefon

Není žádným tajemstvím, že chytré telefony dohromady se  sociálními sítěmi jsou velkým pomocníkem emocionální nevěry. Vždyť není nic snazšího, než si s potencionální milenkou psát jednu zprávu za druhou. Pokud je očividné, že váš partner tráví v poslední době čím dál více času na mobilu, bere si najednou mobil s sebou do koupelny a pokaždé ho z ničeho nic pokládá obrazovkou dolů, rozhodně neztrácejte čas. Možná si do mobilu jen nainstaloval novou hru, možná je ale neustále online kvůli něčemu jinému.

 1. Sdílí mnohem méně informací

Komunikace a otevřený hovor o všem, co se právě děje, je základním kamenem zdravého vztahu. Pokud tomu tak doposud bylo, ale poslední dobou se jeho odpovědi omezily pouze na „fajn“, „nic“ a „v pohodě“, pak jeho osekaný projev vnímejte jako výstražná světla. „Takové chování je způsobeno tím, že se člověk intuitivně vyhýbá kontaktu, během kterého by se mohl podřeknout,“ říká terapeutka pro Woman’s Health.

 1. Bezdůvodně se rozčiluje

Malicherné konflikty a slovní přestřelky nikdy nevěstí nic dobrého. Pokud navíc hádek, které vyprovokoval partner, přibývá, může se jednat o jednu ze známek emoční nevěry. Důvod takového chování je poměrně jednoduchý. Partner si na vás léčí svou frustraci, případně se snaží zmírnit vinu, kterou za své chování nese. Oba případy pak mají stejný závěr, že v zápětí zkontaktuje osobu, která mu rozumí a vyslechne si jeho trápení.

 1. Neustále o ní mluví

Zaráží vás, že se poslední dobou do vaší konverzace občas připlete jméno partnerovy kamarádky? Na první pohled se může zdát, že jde o nevinnou zmínku, ale pokud podobných případů přibývá, rozhodně je neberte na lehkou váhu. „Nejen, že váš partner o dané osobě ví mnoho podrobností, ale především je vidět, že na ni neustále myslí,“ tvrdí Schacterová a dodává, že obvykle jde o jemný a počáteční projev emocionálního podvádění. Jakmile se jejich vztah změní ve fyzickou aféru, bude partner naopak velmi opatrný a konverzacím o dané osobě se bude najednou vyhýbat.

 1. Necítíte se jako priorita

Pravda je taková, že emocionální nevěra stojí partnera poměrně dost energie. Není snadné být s dotyčnou osobou v neustálém kontaktu a zároveň být vaším společníkem jako dřív. Proto jistě vycítíte, když pro partnera přestanete být jeho prioritou. Může se to projevit třeba tím, že najednou zruší vaše dohodnuté plány na víkend, je více mlčenlivý, zamyšlený, nezeptá se vás na pracovní trable nebo přestane mít zájem o vaše názory.

 1. Nezajímá se o sex

Ať už se jedná o líbání, držení za ruce nebo pohlavní styk fyzická intimita je zásadní součástí zdravého vztahu a jakákoli náhlá změna v této oblasti může značit větší problém. I v tomto ohledu se vyplatí, když budete obezřetná a náhlé ochladnutí citů nebudete podceňovat.

 1. Naopak chce více sexu

Pokud váš partner touží po někom, s kým vás emocionálně podvádí, zvýší se paradoxně frekvence vašeho společného sexu. „Vášeň, kterou cítí k ženě, po které touží, se může promítnout do současného vztahu,“ vysvětluje psychoterapeutka Ginnie Loveová. Samozřejmě musíte vycházet z celé dané situace. Asi by nebylo vhodné partnera nařknout z emocionální nevěry jenom pro to, že po vás touží každý večer. Pokud jste ale přesvědčená, že se na vašem vztahu promítlo hned několik výše zmíněných známek emocionální nevěry, pak lze častější sexuální styk považovat za podezřelý.

Je dobré si uvědomit, že „lidé nepodvádějí jenom proto, aby zaplnili ve svém životě prázdnotu. Někdy jsou se svým současným vztahem spokojení, a pouze chtějí zažít něco vzrušujícího nebo zakázaného. Takže pokud se ocitnete uprostřed emocionální nevěry, neznamená to, že váš vztah je odsouzen k zániku,“ vysvětluje Schacterová.

Proto je opravdu důležité, abyste si s partnerem ujasnili, jak dál ve svém vztahu chcete pokračovat a co by bylo případně v zájmu vás obou dobré změnit. Nicméně je zásadní si ujasnit, že na cestě za lepším vztahem hodláte pokračovat ve dvou, nikoliv ve třech.

A na závěr se podíváme na malý test. Jaké otázky byste si měla položit, pokud emocionální nevěra hrozí u vás a nikoli u partnera:

 • Máte ve svém vztahu opakované konflikty?
 • Cítíte emocionální odstup od svého partnera?
 • Je najednou pro vás těžké s partnerem mluvit?
 • Trávíte víc času se svým kamarádem než s partnerem?
 • Zajímá vás jeho názor víc než názor přítele?
 • Cítíte mezi vámi sexuální chemii?
 • Máte potřebu své okolí neustále přesvědčovat frází: „Jsme jen přátelé“?
 • Je vaše přátelství spíš tajemstvím, proto o něm před partnerem nerada mluvíte?
 • Těšíte se, až se s kamarádem zase potkáte, protože je vám s ním dobře?

Tři a více kladných odpovědí ukazuje na to, že se citově angažujete někde jinde. Pokud vám ale na vašem partnerovi opravdu záleží, pak vězte, že emocionální nevěru lze ukončit. S dotyčným, který je pro vás pokušením, omezte kontakt a zapracujte na svém aktuálním vztahu. Jednou týdně si naplánujte čas, který budete trávit jen se svým partnerem, mluvte spolu, dotýkejte se, obnovte svůj intimní život a pokuste se ho okořenit, podporujte se a projevujte si vzájemnou úctu. Pak, i kdyby to nedopadlo přes veškerou snahu podle vašich představ, si můžete říct, že pro záchranu jste udělala maximum.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/nejcastejsi-znamky-nenapadne-emocionalni-nevery

https://www.prozeny.cz/clanek/podvadet-sveho-partnera-muzete-i-nevedome-jak-to-poznate-69579

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-nenapadna-a-pliziva-odhalte-emocionalni-neveru-vcas-40340122

https://harpersbazaar.cz/life/emocionalni-nevera-taky-nevera/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz