Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Vinohraní, posvícení i hrnčířské trhy. Na co všechno se můžete v září těšit ve středních Čechách

Vinohraní, posvícení i hrnčířské trhy. Na co všechno se můžete v září těšit ve středních Čechách

28.8.2023 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách v měsíci září a vyražte s rodinou za zábavou.

Herní pohádková výstava, Městské muzeum, Žebrák
do 14. 9.

Městské muzeum v Žebráku si pro návštěvníky připravilo herní pohádkovou výstavu SEVA pohádka. Vystavené modely byly postaveny z české stavebnice SEVA a představují vlastní ateliérovou tvorbu projektu Svět kostiček®.  Chybět nebude samozřejmě Krteček a jeho kamarádi, Maxipes Fík, Bob a Bobek, ale bude zde například i veverka z Doby ledové. Děti se mohou těšit na dětskou hernu a soutěže o hodnotné ceny.

Oslava 120 let sklárny Rückl, Nižbor

2.9.
Komentované prohlídky, zážitky v podobě foukání skla a broušení sklenic, zábava, hry, malování na obličej, losování o originální ceny a možnost vyzkoušení dobových řemesel – to vše se chystá v rámci oslavy 120 let skláren Rückl. V areálu bude připraveno teplé i studené občerstvení a lokální pivo.

Nymburské posvícení s jarmarkem, Náměstí Přemyslovců, Nymburk

2.9.

Nymburské posvícení je celodenní multižánrový festival, který se koná spolu s  tradičním jarmarkem. Nebude chybět hudební, divadelní a výtvarná scéna, nový cirkus i pouťové atrakce. Na akci vystoupí například Swingtones, Vlasta Redl nebo Richard Krajčo. Staročeský jarmark nabídne převážně řemeslné stánky, ale i food zónu s tradičními i trendy pochoutkami.

Free Festival, Brandýs nad Labem
7. – 10. 9.
Multikulturní Free Festival je rodinnou akcí, která nabízí čtyřdenní program na několika scénách nejen v zámecké zahradě, ale i v ostatních částech města Brandýs nad Labem. První dva dny festivalu patří části Noc Filmové Hudby, kde vystoupí více než 120 hudebníků za doprovodu audiovizuálních, filmových, pyrotechnických a světelných efektů. V sobotu se koná Food Festival, jehož součástí je také škola vaření či gastrostudio. Stylovým zakončením víkendu plného hudebních vystoupení bude akce Polabský podzim.

Rock ‚n‘ Ride, MX Areál KBS UAMK, Benešov u Prahy
8. – 9. 9.
 
Akce Rock’N’Ride je především o terénních motorkách, nespoutané sportovní atmosféře a adrenalinu. K vidění budou tři motocyklové disciplíny: Vytrvalostní závod Country Cross Memoriál Jaroslava Kuklíka, SuperEnduro a Dětský motokros. V ceně lístku je zahrnutý i vstup na páteční tréninky a kvalifikace SuperEndura pod umělým osvětlením.

Nymburský košt, Nymburk

9.9.

Na tradiční akci nebudou chybět vína, která se urodila na českých, moravských a zahraničních vinicích. Oblíbený nápoj doplní dobroty k zakousnutí, které se výborně snoubí s vínem, jako jsou klobásky, sýry, slané a sladké palačinky nebo výborná káva na povzbuzení. Celý den zpříjemní muzika. I letos bude vytvořena limitovaná edice sklenic pro tento ročník.

zámek Kačina / autor Dan Řežábek

Vinobraní na Kačině, zámek Kačina

9.9.

Zámek Kačina zve na již 12. ročník krajského vinobraní a dožínek. V krásném parku a na nádvoří empírového zámku vystoupí například Orchestr Jaroslava Ježka, Mňága a Žďorp nebo cimbálová muzika Kyjovsko. To vše doplní vybraná česká a moravská vína a lokální gastronomie. Po celou dobu akce je možnost prohlídky zámku se dvěma tematickými okruhy. 

Pivovarské slavnosti, Benešov

9. 9.
Druhá zářijová sobota bude v Benešově patřit oslavám piva. Pivovarské slavnosti začnou v areálu pivovaru a jako každoročně nabídnou bohaté menu i hudební program. Na dvou scénách se představí kapely Rozjetý Veverky, Bílá nemoc, Czech it, Emma band a mnohé další. Na tento den je také možné si rezervovat prohlídku pivovaru.

Hrnčířské trhy, Beroun

9.- 10. 9.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku.  Trhy v Berouně jsou dvoudenní přehlídkou hrnčířů a řemeslníků, ke které patří dobré jídlo a pití, stejně jako pohodová hudební vystoupení. Návštěvníci se mohou těšit na dvě stě nejlepších keramiků, hrnčířů z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Součástí akce bude ukázka točení na hrnčířském kruhu nebo výpalu keramiky v peci na dřevo.

hrnčířské trhy Beroun / autor SCCR

XIV. Oldtimer Bohemia Rally+ II. Youngtimer Bohemia Rally 2023, Mladá Boleslav

14.– 16. 9.
Oldtimer Bohemia Rally je nejvýznamnější motoristickou akci veteránských vozidel s tratí dlouhou více jak 350 km. Nově se na ni mohou přihlásit i vozidla, která nespadají do kategorie oldtimer, tedy vozidla mladší než 30 let. Jako Youngtimery se mohou přihlásit vozidla od roku výroby 2003 do roku 1993, tedy vozidla 20 – 29 let „mladá“. Akce je letos doplněna sobotní výstavou Concours de elegance, což je výstava luxusních a ojedinělých kousků motoristické historie, kterých už je opravdu pomálu.

Mělnické vinobraní, Mělník
15. – 17. 9.
V historickém městě nad soutokem Labe a Vltavy se budou konat třídenní slavnosti, které nabídnou dobová i současná hudební vystoupení, pouliční divadla, šermířské souboje a akce pro děti. Bohatou nabídku gastronomických specialit a řemeslných stánků doplní vína a čerstvý burčák od vinařů nejen z českého regionu. Slavnost je vhodnou příležitostí k prohlídce historického města, zámku Mělník s vinnými sklepy ze 14. století, mělnického podzemí se středověkou studnou či kostnice.

Festival parních lokomotiv STEAM 54, depo Benešov
16. – 17. 9.

Čtvrtý ročník festivalu, který vrátí návštěvníky do doby, kdy kolem tratí voněly saze, kouř a pára z parních lokomotiv, odstartuje protokolární vlak, který vyjede z pražských Vršovic. V čele vlaku bude dvojice parních lokomotiv z doby Rakousko-Uherské monarchie 354.7152 + 310.23. V Čerčanech na něj bude čekat parní lokomotiva 434.2186, která účastníky akce doveze do Benešova. K vidění budou nejen parní, ale také motorové a elektrické lokomotivy z České republiky, Rakouska, Slovenska, Německa a Maďarska. Celkem bude vypraveno přes 20 zvláštních vlaků.

Národní svatováclavská pouť, centrum, Stará Boleslav
28. – 30. 9.

Národní svatováclavská pouť svým prvním ročníkem v roce 2003 navázala na staleté tradice velkých staroboleslavských poutí a slavností svatováclavského milénia v roce 1929. Poutní slavnost, která se stala hlavní událostí státního svátku Dne české státnosti, přivádí do Staré Boleslavi, spolu s představiteli církve a státu, tisíce poutníků. Vedle duchovního společenství je oblíbenou příležitostí k setkání při kulturních programech a lidové zábavě.  

Tvořiště, Muzeum Říčany

do 31. 10.

Muzeum v Říčanech otevřelo nový kreativní prostor, kde se nechávají inspirovat přírodou a jejími živly. V řemeslné dílně vybavené ponky, opravdovými nástroji a různorodými materiály si děti i rodiče vyzkouší tvořit podle své fantazie. V  badatelně si prohlédnou úchvatné přírodní struktury pod mikroskopem nebo si poskládají vlastního tvora z přírodnin. Je možné také navrhnout a postavit model města budoucnosti, které poskytuje příjemný prostor všem – lidem, živočichům i zeleni. Další tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy