Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Navštivte kousek za Prahou Muzeum zlata, kontaktní zoopark, rozhlednu i bývalý špýchar

Navštivte kousek za Prahou Muzeum zlata, kontaktní zoopark, rozhlednu i bývalý špýchar

27.8.2023 - redakce Babinet.cz

Ještě stále je čas výletů a na některé z nich se můžeme vydat například i do blízkého okolí Prahy. Začít můžeme kupříkladu v Novém Kníně, který najdeme nedaleko Dobříše a Mnišku pod Brdy.

 

foto / Petr Matura

Nový Knín láká návštěvníky především muzeem zlata, které se nachází v budově bývalé mincovny z 15. století. Jak již sám název muzea napovídá, k vidění je tady expozice, jenž přibližuje historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku. Najdeme zde však mimo jiné i zajímavé informace o historii města.

Z expozice upoutá například sbírka karbidových lamp nebo novoknínské městské pečetidlo či model středověké úpravny rudy. Samozřejmě mezi exponáty nechybí ani pravé zlato. Krásná historická budova slouží také jako městské informační centrum, kde si lze zakoupit upomínkové předměty. V okolí Nového Knína pak najdeme i několik naučných stezek s hornickou tematikou.

Po návštěvě městečka se navíc pro změnu můžeme vydat do přírody a za zvířátky do sympatického zooparku. Zoopark jelení Homole se nachází necelých 10 kilometrů od Nového Knína a rozkládá se na pozemku o velikosti tři a půl hektaru, kterým vede přírodní stezka. Jedná se o malou kontaktní zoo, kde můžete potkat muflony, daňky, jeleny, prasata nebo třeba králíky a kozy, ale rovněž i takové pávy. Zoo se nachází v čisté přírodní oblasti, kde si skutečně odpočinete. Zoopark sice nenabízí exotická zvířata, avšak většinu místních zvířátek, která jsou zvyklá na lidskou společnost, si můžete pohladit a dát jim nějaký pamlsek. Hned u vstupu do zooparku si totiž můžete ke vstupence zakoupit i košíček s krmením, kterým jistě zvířecím kamarádům udělají radost zejména malí návštěvníci.

Cestou po zooparku najdete rovněž také i několik odpočinkových míst a též dětské hřiště. Po projití trasy se vrátíte zpět k pokladně, kde lze zakoupit malé občerstvení a turistické suvenýry. Pozornosti zde neunikne ani roubený dům z přelomu 18. a 19. století, který je dokladem lidové architektury příbramského regionu. V interiéru se dochovala například pec s kamny. Dům se nachází hned u vchodu do zoo v jižním okraji obce.

Můžete samozřejmě navštívit i další zajímavá místa v okolí. Asi 13 kilometrů od zooparku lze například vystoupat na 42 metrů vysokou telekomunikační věž Veselý vrch, sloužící jako rozhledna. Je odtud krásný výhled na Brdy, Slapy a při dobré viditelnosti taktéž dohlédnete až k Šumavě.

Jen o několik kilometrů dále láká k návštěvě další zajímavost. Tou je Muzeum Špýchar v Prostřední Lhotě. Muzeum se nachází v bývalém špýcharu založeném již v roce 1770 Rytířským řádem Křižovníků s červenou hvězdou. K vidění je zde archeologická expozice, seznamující s historií regionu již z dávných dob, a také expozice o venkovském životě obyvatelstva tohoto regionu v 19. a 20. století. Kromě mnoha zemědělských nástrojů zde najdeme například interiér vesnické hospody nebo dobově zařízenou světnici. Expozice v citlivě zrekonstruovaném špýcharu tak svou rozmanitostí jistě zaujme každého návštěvníka.

napsal Petr Matura

zdroje: mapy.cz, zooparjelenihomole.cz, muzeum-pribram.cz. 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip