Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak na bezbolestnou menstruaci: Poslouchejte své tělo, dodržujte pitný režim a hýbejte se

Jak na bezbolestnou menstruaci: Poslouchejte své tělo, dodržujte pitný režim a hýbejte se

25.8.2023 - redakce Babinet.cz

Každá žena je jiná. Není tak žádnou náhodou, že i období menstruace probíhá u každé ženy jinak. Některé dámy se svíjejí v křečích na gauči, zvedá se jim žaludek, prostor kolem nich se houpe a jediné, k čemu se upínají jejich myšlenky je to, aby už proboha ta příšerná každoměsíční záležitost skončila. A pak jsou ženy, které si během menstruace vyšlápnou na rozhlednu, projedou rodný region na kole, nebo vygruntují celý byt. Ať už patříte do jedné, nebo do druhé skupiny žen, dnešní povídání o tipech, jak zvládat menstruaci, jistě přijde vhod také vám.

foto / Freepik

Postoj k sobě samé

Mnoho žen si nepotrpí na řeči o přirozenosti, cykličnosti či vnímání sebe sama. Drtivá většina ženského pokolení se přiklání spíše k potřebě být pragmatická a funkční za každých okolností. Na řečičky o cykličnosti, ženství, ženských energiích, atd. v uspěchaném životě zkrátka není čas a menstruace je něco, co holt přijde, přetrpí se a odejde.

Ať však chcete, nebo ne, ať to vnímáte, nebo ne, menstruační cyklus není záležitostí jen toho jediného týdne. Propisuje se do celého vašeho měsíce a menstruace se tváří jako vaše šéfka. Při bližším prozkoumání ale nakonec zjistíte, že šéfovou jste naopak vy. Tím, jaký postoj k sobě a k menstruaci zaujímáte, jak ji vnímáte, jak ji vnímala vaše matka nebo babička, jak vnímáte sebe samu nebo i tím, že si už například pár dní před menstruací představujete, jaká to bude zase katastrofa. Tím vším průběh menstruace můžete ovlivnit.

Některé věci jsou pochopitelně i v souvislosti s menstruací neměnné, ale mnohé si můžete kočírovat sama. Prvním krůčkem může být například to, že takovou skutečnost vůbec připustíte.

Pozor na mýtus

Mnoho výzkumů a lékařských studií již několikrát potvrdilo, že normální menstruace bolet nemá. Typická představa trpící ženy, kterou jsme si popsali hned v úvodu, je mylným, avšak stále zajetým, mýtem. Normální, očistná a zdravá menstruace správně probíhá bezbolestně. Lépe řečeno víceméně bezbolestně. Drobné pobolívání podbřišku a lehká únava nejsou ničím neobvyklým a patří k běžným doprovodným jevům.

Pokud jste ale například zcela vyřízená tak, že absolutně nemůžete fungovat, rozjela se vám parádní migréna, záda vás bolí jako čert, jste malátná a neschopná vstát z postele, je něco špatně. V takovém případě není nutné menstruaci odtrpět, ale najít a vyřešit příčinu. To se většinou neobejde bez pomoci odborníků. Mějte proto na paměti, že žádného dobrého lékaře nebudete s bolestivou menstruací obtěžovat a není ostuda do ordinace zaskočit.

 Máte-li obavy, že by vám lékař v cuku letu pouze předepsal hormonální antikoncepci či nějaký jiný “lék“, ani v tomto ohledu se není čeho obávat. Lékař vás může pěkně nasměrovat také k vhodné terapii či cvičení.

Tipy, jak na bezbolestnou menstruaci

Máte-li chuť si před návštěvou lékaře vyzkoušet i pár osvědčených ženských tipů, jak bolesti při menstruaci citlivě zklidnit, máme je pro vás právě teď. S některými můžete začít ihned, k jiným je potřeba čas a ochota změnit alespoň trošku postoj k sobě samé i ke svým návykům.

 • baštěte více zdravých tuků. Ty najdete v rybách, jako jsou například sardinky nebo losos. Stejně tak jde o vlašské ořechy nebo vajíčka
 • dbejte na dostatek hořčíku. Pomáhá uvolňovat děložní svaly
 • zkuste se uvolnit a s tělem přestaňte bojovat
 • při křečích nezadržujte dech, ale naopak se je snažte hezky prodýchat
 • byť vám to teď může znít šíleně, dejte si patnáctiminutovku na příjemné protažení celého těla
 • v době menstruace se vaše tělo čistí. K takovému procesu tak určitě nepotřebuje prostředí jako u Suchánků. Naopak. Pijte dostatek vody a celý proces tím podpořte. Nezapomínejte ale na to, že ani s vodou to není potřeba extrémně přehánět
 • máte-li chuť odpočívat, prostě odpočívejte a rodinu poproste, aby takový chvilkový relax respektovala. Až se vám uleví, zase tady pro své blízké budete v plné ženské síle
 • dejte si vydatné jídlo. Skvělé jsou zeleninové polévky i silné masové vývary
 • vyhýbejte se jídlům, o kterých víte, že vás nadýmají
 • vyrazte na delší procházku. Když zvládnete svižnější, tím lépe
 • kousek čokolády vám skutečně neublíží, ale pozor na množství. To vám spíše přitíží
 • vyzkoušejte bylinkové čaje
 • teplý polštářek na podbřišku také ničemu neuškodí
 • zkuste kávu bez kofeinu
 • nestyďte se vyzkoušet relaxaci u meditační hudby
 • buďte na sebe hodná, ale zároveň své období nezveličujte
 • netrestejte okolí pod náporem emocí či naštvanosti. Poté vám bude jen hůř
 • pozorujte se a zkuste alespoň maličko vnímat změny, které se ve vás během měsíce odehrávají. Ty jdou ruku v ruce s vašimi pocity

 

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.suprzena.cz/jak-prezit-obdobi-menstruace-bez-bolesti-a-spatne-nalady/

https://zdravijakoprivilegium.cz/7-navyku-zen-se-zdravou-bezbolestnou-menstruaci-jak-resit-zakladni-problemy/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip