Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Tipy, jak zatočit s chutí na sladké: Dostatečně spěte, hýbejte se a mlsejte med

Tipy, jak zatočit s chutí na sladké: Dostatečně spěte, hýbejte se a mlsejte med

24.8.2023 - redakce Babinet.cz

Následující situaci zná většina z nás až příliš dobře. Z ničeho nic nás přepadne nezvladatelná chuť na něco sladkého a už to jede. Klidně zpřevracíme byt vzhůru nohama, jen abychom našli nějakou tu mlsku, po které právě teď tolik prahneme.

foto / Freepik

Když pak objevíme zapomenutou čokoládu, co ji děti dostaly k Mikuláši, bez přemýšlení i odhalení data spotřeby se do ní bezhlavě pustíme. Sice si slíbíme, že skutečně zbaštíme jen jeden pásek čokoládových čtverečků, ale než se nadějeme, už vyhazujeme prázdný obal. Pokud se tak i vy zbytečně často potýkáte se zmíněným scénářem, naše osvědčené tipy jak zahnat chuť na sladké, vás určitě potěší.

Odhalte příčinu

Než se vůbec pustíte do nějakých experimentů, jak onu mlsnou porazit, zkuste si ze všeho nejdříve posvítit na příčinu. To je vůbec nejúčinnější způsob, jak se takové chuti na sladké postavit a bez milosti ji zahnat do kouta.

Je pravdou, že spouštěčů chuti na sladké, je spousta. Mezi nimi může být například závislost na cukru, hormonální nerovnováha či špatně nastavený jídelníček. Nejčastější příčinou jsou však naše emoce. Sladkostmi si totiž můžeme snadno a rychle navodit veselejší náladu a šťastnější pocit. Pokud tak například máme stres v práci, mlsáme. Po hádce s partnerem, mlsáme. Když zjistíme, že nás někdo pomlouvá, rozruší nás to a mlsáme. A když se chceme odměnit? Zase mlsáme. Za každou takovou situací tak stojí nějaké emoce. Ať už jsou pozitivní či negativní, výsledek je většinou tentýž. Sáhneme po sladkém.

Zkuste se proto zaměřit na vaše spouštěcí momenty, rozklíčujte je a snažte se na ně připravit. Abyste v tomto ohledu přípravy byli úspěšní, pochopitelně budete muset přistoupit i na soubor nových a zdravějších návyků. Tyto nově najeté stereotypy vás pak ve slabších chvílích podrží a vy již nebudete mít potřebu splácat dvě čokolády na posezení.

Nebuďte moc přísní

Ono se to snadno řekne, ale hůře udělá. Když jedete několik let v těch nesprávných kolejích a se sladkým bojujete neúspěšně, nemůžete čekat, že se vše změní z vteřiny na vteřinu. Toto se zkrátka nestane. Buďte k sobě vlídnější a snažte se pochopit, že ne všechno je selhání. Pokud budete stále dokola dělat ty stejné věci a nic nezměníte, pak se logicky nemůže změnit ani nic v souvislosti s nezvladatelnou chutí na sladké. Je dobré si proto přiznat, že i chuť na sladké máme ve svých rukou. Pokud chci dál bezuzdně baštit čokolády a bonbony, můžu. Zároveň se ale samozřejmě nemůžu divit, že se nevejdu do sukně a lékař nad mým zdravotním stavem zamačkává slzu.

Když se ale malými krůčky vydáte po cestě změn, zaškobrtnutí a občasné podlehnutí žádným selháním není. Je to zkušenost, kterou už třeba hned příště nebudete chtít zopakovat. Toto uvědomění vašemu psychickému rozpoložení velmi pomůže a přestanete si vyčítat každé sousto. Jídlo, i to sladké, má být radostí a určitým požitkem. Ne nástrojem k tomu, že nad sebou pak probrečíte noc.

Tipy, jak přestat mít chuť na sladké

Patříte-li k těm, kdo s chutí na sladké bojují častěji, než by si přáli, pak si z našich tipů rozhodně vyberete to své. Mějte však zároveň na paměti, že vždy je obecně lepší celý balíček zdravých stereotypů, než se zuby nehty chtít držet nějakých moderních trendů či diet.

Psychická pohoda je to, co hraje v našich životech ohromně důležitou roli. Jakmile umožníte tělu být v pohodě, i chuť na sladké se vám bude krotit snáz. Je nutné, abychom se o ni starali tak poctivě, jako to děláme třeba v oblasti péče o vlasy. Totiž tam, kde není psychické pohody, ani klidu a kontroly nad hříšnými chutěmi nebude. Díky následujícím tipům tak půjdete psychické pohodě krásně naproti.

 • dostatečně spěte
 • pravidelně a dostatečně se hýbejte
 • snažte se zbavit toxických lidí a vztahů. Nic z toho vám život nezkvalitní
 • zaměřte se na pestrý, chutný a vyvážený jídelníček
 • vsaďte na lokální potraviny
 • pozor na pitný režim
 • nezapomínejte na bílkoviny
 • nezakazujte si pochutiny striktně. Cukr v malém množství není žádnou katastrofou
 • hlídejte si dostatek vlákniny
 • neprahněte po bezproblémovém životě bez stresu. Spíše se snažte naučit situace zvládat
 • pozor na mlsání, když se nudíte
 • dělejte denně chvilku něco, co vás skutečně baví
 • pracujte se stresem
 • neříkejte automaticky, že něco nejde
 • naučte se odměňovat něčím jiným než sladkostmi
 • pravidelně jezte
 • udělejte si pořádek ve věcech. Zní to možná komicky, ale nahromaděné věci mohou být také jeden ze spouštěčů
 • bílý jogurt s medem je chutnou možností, když vás mlsná přepadne. Dávejte ale pozor na to, aby med chuť na sladké ještě více nevyšponoval. Takové uhlídání už je na vás
 • prozkoumejte, jestli nejíte málo. Úplně klidně se může stát, že vaše tělo zkrátka hladoví. Nejde ani tak o množství, jako o ty správné potraviny
 • za kostičku čokolády se netrestejte, užijte si ji
 • nezapomeňte, že k vytvoření návyku je potřeba nejen poctivost, ale také dostatečně dlouhý čas

 

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.dietyahubnuti.cz/jak-zhubnout/jak-zhubnout-a-nemit-chut-na-sladke/

https://www.webmd.com/diet/features/13-ways-to-fight-sugar-cravings

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321998

https://theconversation.com/sickly-sweet-or-just-right-how-genes-control-your-taste-for-sugar-113455

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip