Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak se připravit na první dovolenou s novým partnerem

Jak se připravit na první dovolenou s novým partnerem

22.7.2023 - redakce Babinet.cz

Začali jste nedávno nový vztah, do toho přišlo léto a doba prázdnin a dovolených. Chcete si vyjet na vaši první společnou dovolenou, která bude i určitou zatěžkávací zkouškou. Společná dovolená je specifickým obdobím i pro ty páry, které spolu žijí nějaký ten čas. I tito partneři v běžném režimu obvykle netráví veškerý čas spolu a každodenní rutina jim nedává možnost se sobě vzájemně tolik věnovat. Často pak vysněný výlet nedopadne podle přání, a to většinou kvůli tomu, že oba partneři mají od dovolené jiná očekávání. Tak se tedy mrkneme na to, jak se připravit, abyste se vyhnuli zbytečným konfliktům a nedorozuměním.

foto / Freepik

Nejprve si společně trávený čas zkuste natrénovat. Nejlepším postupem je, strávit společně víkend někde v naší republice. Možností, kam vycestovat v naší zemi, je spousta a partnera poznáte v přirozeném prostředí. Výhodou je i to, že se všude domluvíte a v případě nouze nejvyšší se můžete poměrně snadno vrátit domů.

Při výběru destinace se rozhodně nepřizpůsobujte partnerovi, ale najděte kompromis ke vzájemné spokojenosti. Pokud totiž nenávidíte pláže, horko a resorty all-inclusive, jen těžko to kvůli partnerovi skousnete tak, aby vám to dovolenou neotrávilo. Ujasněte si proto, jaké aktivity chcete během dovolené podnikat a podle toho zvolte i svůj cíl. Rozhodně nikdy nevybírejte místo, které jste dříve navštívili se svým expřítelem. Raději si zvolte takovou destinaci, která je nová pro vás oba. Určitě by totiž váš partner nechtěl poslouchat řeči jako „Tady jsem se fotila s Petrem“ nebo „Tahle restaurace je skvělá, tady nám s Janou moc chutnalo“.

  • Pokud toužíte vysloveně po romantice, pak si vyberte místa, kde je příjemná a uvolněná atmosféra. Pro relax na pláži vyzkoušejte Řecko, Turecko, Thajsko, Maledivy nebo Seychely.
  • Jestli jste spíše akční a rádi byste spojili dovolenou i s adrenalinovými zážitky, kulturou nebo horskou turistikou? Co takhle Rumunsko, Gruzie nebo Peru. A pokud netrváte na typicky letním počasí, je ideální třeba Norsko, Skotsko či Irsko.

Mluvení o penězích sice není sexy, pravdou ale je, že je nutné, protože nic neumí zničit pobyt tak, jako když během dovolené zjistíte, že útrata přesáhla váš limit.

Ujasněte si hned na začátku, kolik peněz jste ochotní do dovolené investovat a promluvte si i o tom, kdo bude hradit jaké náklady,“ doporučuje odbornice na vztahy Susan Winterová pro Health .

Důležité je nic nepředpokládat. Možná máte zkušenosti, že dovolenou hradí partner, ten to tak ale mít nemusí,“ dodává.

Zabalte si s dostatečným předstihem, ať to potom nehoníte na poslední chvíli ve stresu. Nejlépe si připravte sepsaný seznam věcí. Připravte si oblečení na pěkné i ošklivé počasí a přizpůsobte ho programu, který jste si naplánovali. Základem je kvalitní cestovní kufr, ideálně na kolečkách, ať se vám s ním po letišti dobře chodí. Na výlety se zase hodí praktický sportovní batoh. Cestovní kufr vybavte jmenovkou. Kdybyste o zavazadlo náhodou přišli (ztráta, zpoždění), zvýšíte tak své šance, že se k vám zase vrátí. Při cestách do zámoří se doporučuje zavazadlo zabezpečit TSA zámkem.

I ta nejvíc zamilovaná dvojice čas od času potřebuje čas pro sebe. Navíc, co se týče dovolených, neexistují žádná stanovená pravidla, podle kterých musíte strávit celou dobu společně. Obzvláště pak pro páry, které spolu ještě nebydlí, to může být šok a vystoupení ze svého komfortu. Pokud tedy tušíte blížící se ponorkovou nemoc, navrhněte partnerovi, že se například na půl dne rozdělíte a budete si dělat každý to, co budete chtít. Uvidíte, že se pak na sebe budete těšit a zároveň si odpočinete každý podle svého gusta. Večer si pak můžete ukázat fotky a vyprávět, jak jste se měli, co vás bavilo a zaujalo.

Rozhodně kromě focení nepoužívejte telefon a odpojte se od internetu. Abyste se během letní dovolené co nejlépe poznali, věnujte se pouze jeden druhému a nekažte atmosféru neustálým zíráním do mobilu. Zaměřte se na společné aktivity, díky kterým poznáte, zda k sobě skutečně patříte.

Kdo by neměl rád překvapení? Zde je pár tipů, co pro partnera připravit jako překvapení na místě:

  • Podívejte se například na TripAdvisor a vyberte nějakou typicky místní „tavernu“, kde ochutnáte speciality a zažijete autentickou atmosféru. Nebo jděte na procházku a přesvědčte se sami, kde by se partnerovi líbilo. Tam, kde se stravují místní a kde je vždy plno, vaří nejlépe. Třeba vám na požádání připraví romantickou večeři pro dva se svíčkami.
  • Wellness odpoledne. Určitě najdete někde v okolí místo, které nabízí takové služby. Pod rukama masérek si krásně odpočinete, v sauně vypotíte stres. Někdy je možné tyhle služby zařídit přímo v ubytování, včetně vířivky atd.
  • Výlety po okolí. Ať už zvolíte projížďku lodí, na koních nebo třeba sjezd místní řeky s průvodcem, 100% zabodujete. Rozhodně ale neobjednávejte nic, do čeho by partner nešel. Aby to pak místo překvapení nebyla vaše poslední společná dovolená.

Někteří lidé považují dovolenou za čas, kdy nemusí dělat nic, jiní ji naopak vnímají jako příležitost, kdy mohou objevovat nová místa. Položte si proto společně otázku: Co očekáváte od dovolené, abyste se cítili spokojení? Po zodpovězení si vypracujte společný plán, který bude zahrnovat všechna vaše očekávání a tím se řiďte.

Samozřejmě se nemůžete předem připravit na všechny případné komplikace, které mohou nastat, ať je to ztracený kufr, hotel neodpovídající popisu, zpožděný let, ale je dobré si je předem představit a společně se domluvit, že je zvládnete s nadhledem a bez vzájemného obviňování. Rozhodně si připravte dostatek tolerance, protože ten druhý není přesně jako vy a nemůžete od něj očekávat, že bude na vše reagovat podle vašich představ. Nehledejte malicherné chyby, ale naopak se zaměřte na to dobré.

Vzpomínky na svou první dovolenou, ze které jste vyšli jako stabilní partnerský pár, si nemusíte uchovat pouze formou fotek. Buďte klidně sentimentální a schovejte si třeba korkovou zátku od šampaňského nebo si vylisujte či usušte darovanou květinu. Vždy, když se na tyto předměty podíváte, naskočí vám v hlavě vzpomínky na vaše krásné začátky.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje: 

Užijte si svou první dovolenou a pokud na ni máte už společné vzpomínky a nebo veselé zážitky, klidně se s nimi podělte v komentářích.

https://zenysro.cz/doporucujeme/zabava-a-volny-cas/jak-naplanovat-prvni-dovolenou-s-partnerem-aby-vse-klaplo/

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-jake-veci-je-potreba-probrat-pred-prvni-spolecnou-dovolenou-40330002

https://www.jenzeny.cz/laska-a-vztahy/prvni-dovolena-s-novym-partnerem-jde-o-zatezkavaci-zkousku-partnerskeho-vztahu-ktera-ma-sva-pravidla

https://www.spektrumzdravi.cz/laska-a-vztahy/prvni-spolecna-dovolena-s-partnerem-na-co-se-pripravit-a-jak-se-vyhnout-konfliktum

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip