Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jindřich Paseka, lidový léčitel z Vysočiny. Pomoc u něj hledaly i známé osobnosti

Jindřich Paseka, lidový léčitel z Vysočiny. Pomoc u něj hledaly i známé osobnosti

10.6.2023 - redakce Babinet.cz

V dnešní chemické době se mnoho lidí obrací spíše k přírodě a jejím darům. U svých přátel často slýchám, že neberou léky, ale snaží se najít co možná nejvíce informací o léčebných účincích bylinek. Vaří si čaje na pročištění organismu od toxických látek, bylinky jim pomáhají po hektickém dni zklidnit mysl a usnout nebo naopak dodat energii při zkouškovém období. Příroda nám nabízí spoustu svých darů, abychom se cítili lépe, jen je potřeba jí porozumět. Jedním z těch, kdo toto porozumění měl a k tomu i dar léčit, byl Jindřich Paseka.

ilustrační foto / Unsplash

Jindřich Paseka (15.7.1928 – 7.7.2005) byl bylinkář, psychotronik a legenda českého léčitelství, léčil ve Svratouchu na Vysočině. Čekárnu měl v garáži a pacienty přijímal v kotelně, která měla rozlohu asi devět metrů čtverečních, a scházelo se do ní po několika schůdcích. K uzdravování používal nilský kříž tzv. anch a virguli ve tvaru silné ocelové pružiny. Diagnózy a bioenergetické působení byly jeho základní léčitelské dovednosti. Stejně jako páter Ferda dokázal léčit i na dálku. Do Svratouchu nedaleko Svratky za ním jezdily s nadějí tisíce lidí.

Začátkem roku 1948 sloužil jako dvacetiletý mladík na československých státních hranicích, ale po únoru 1948 byl zatčen, obviněn z politického deliktu a odsouzen na 12 let do vězení. Po odpykání sedmi let trestu byl omilostněn. Jeho původní povolání byl klempíř, ale pracoval i jako lakýrník a zásobovač. Své schopnosti u sebe Jindřich Paseka objevil ve třiceti letech, kdy pomocí proutku vyhledával vodu.

Sousedé dodnes mluví o Jindřichu Pasekovi s velkou úctou a to i starosta obce Svratouch v roce 2013 Jiří Socha. „Jeho věhlas se opravdu šířil po celé republice, a to i ve vládnoucích vrstvách. Takže když jsem začínal před třiadvaceti lety starostovat, pomáhal mi kontaktovat lidi ve vedení různých ministerstev. Napsal mi třeba jméno na papírek a řekl: Běž za tímto člověkem a řekni mu, že ho pozdravuje Jindra Paseka ze Svratouchu. A ten člověk ti pomůže podle svých možností," vyprávěl starosta.

Nemůžeme samozřejmě vynechat i pár rad podle Jindřicha Paseky:

  • Bolesti v kloubech

použijte 1/4kg tvarohu, 2 lžíce strouhané mrkve, promícháme a přiložíme jako obklad na bolavý kloub.

  • Nespavost

1 lžíce mateřídoušky spařit, nechat 6 minut stát a pít večer. Po 4 dnech spíte dobře. Můžete užívat stále.

  • Popáleniny od slunce

natírat octovou vodou

  • Na odkašlávání

cibuli, fenykl a anýz podusíme a teplé přiložíme na prsní kost asi na 2 hodiny. Opakujeme

  • Čaj na kašel

1 lžíce podbělu, lžíce řebříčku, 7 hřebíčků, lžíce kmínu, lžíce dubové kůry, lžíce lesního medu, lžíce citronu do ½ l vody a vaříte 8 minut. Pít 14 dní.

  • Skleróza

pít čaj z jeřabin

  • Čistší pleť

Žitovka na kávu

Největší nápor lidí ve svém domku Jindřich Paseka zažíval v devadesátých letech. "Spal jsem tři hodiny denně. Dřel jsem a nevím, jak jsem mohl vydržet tolik let tak málo spát a tolik pracovat. Nesměl jsem ztratit ani vteřinu, protože kdybych ji ztratil, nespal bych ani ty tři hodiny a byl bych vzhůru v jednom tahu. Všechno se dá vydržet, děláte-li to z lásky. Šel jsem do toho jako vrcholový sportovec. A vydržel jsem. Nenajdete přitom jedince, který by tvrdil, že by mi dal pětikorunu! Za svou léčitelskou činnost jsem nikdy od nikoho žádné peníze nevzal," řekl pro časopis Regenerace.

Zemřel v létě roku 2005 na celkové vyčerpání organismu. Pochován je na svrateckém hřbitově. Na jeho pohřeb přišly tisíce lidí. Mši v kostele tehdy celebroval arcibiskup Karel Otčenášek. U rodinné hrobky promluvil starosta Svratouchu Jiří Socha a zástupce Konfederace politických vězňů.

Rok po smrti odhalil starosta pamětní desku na domě, kde Jindřich Paseka působil. "Ve Svratouchu teď není jemu podobný léčitel. Když máme setkání rodáků, tak kytičkou jeho památku uctíme," řekl starosta.

Děkovná deska ve Svratouchu / foto redakce

Na závěr připojím poselství Jindřicha Paseky: “Láska se nemůže nikdy vyčerpat. Jestliže se jedná o výplod lásky, nezakrníš. Naopak se čím dál více rozvíjíš. Nesmí to být pod zákonem. Láska není pod zákonem. Dílo, které není počaté z lásky, ti nic nedává. Ale dílo zrozené z lásky přetrvá věky. Bez lásky není života. Budou-li lidé chtít se v budoucnu zachránit, musí se začít vzájemně milovat a musí se vrátit tam, odkud přišli a kdo je na svět poslal.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

http://retrofotr.cz/archiv/rady-lecitele-paseky_2802/?fbclid=IwAR3umoxSyuQjGxhsqnaktVRSZd7ZoGuOCwqkQzKtLWs_Fj1NiFmAiDIlxWw#prettyphoto[]/2/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lecitel-jindrich-paseka-svratouch.A130413_1916606_jihlava-zpravy_mkk

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jind%C5%99ich_Paseka

https://www.sisyfos.cz/clanek/1403-na-navsteve-u-lecitele

https://www.awashop.cz/paseka-jindrich-c1905/

https://enigmaplus.cz/podivuhodny-jindrich-paseka-lecitel-nejen-slavnych/

 

Přečtěte si také: Desatero rad pro zdraví od uznávaného českého léčitele pátera Ferdy

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip