Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Co dělat, když vás uštkne zmije? Problémy mohou mít zejména děti, senioři nebo lidé alergičtí na hmyzí bodnutí

Co dělat, když vás uštkne zmije? Problémy mohou mít zejména děti, senioři nebo lidé alergičtí na hmyzí bodnutí

6.6.2023 - redakce Babinet.cz

Nechat se uštknout jedovatým hadem je nepříjemné. Ze všech plazů na světě je jich pro člověka jedovatých asi 5%. Naštěstí u nás v Čechách nás může běžně ohrozit pouze kousnutí zmijí. Je zde ale určitá pravděpodobnost, že se i v našich zeměpisných šířkách setkáme s nějakou tou exotickou "potvůrkou", která uprchla nepozornému chovatelovi z terária.

foto / Pixabay

Naštěstí většina hadů před člověkem raději uprchne, vyplaší je kroky a hluk. Překvapená zmije však útočí bleskově. Kousne člověka a okamžitě se stáhne. Bohužel i za tuto krátkou dobu stačí vstříknout do těla své oběti jed.

Hadí jed působí většinou rychle. Příznaky jsou jak lokální tak celkové. V místě uštknutí je to hlavně otok, který může nebezpečně utlačovat okolní tkáně. Bolest se může dostavit až s jistým odstupem. Mimo to tyto jedy působí toxicky na nervovou tkáň a krevní elementy. Mohou zhoršit i srážení krve.

Pro laika je důležité umět poskytnout první pomoc. Základním pravidlem je znehybnit postiženou končetinu, například improvizovanou dlahou z větví a omezit fyzickou námahu postiženého na minimum. Není na škodu zkusit šetrně vytlačit jed z rány. Případné krvácení může odplavit část jedu z rány. Rozhodně ale do rány neřezat, nikdy člověk neví, jaké struktury může poškodit. Zapomeňte na babské rady typu vysávat jed ústy nebo místo kousnutí naříznout, aby jed „odtekl“! Stejně tak je nesmysl ránu vypalovat.

Vhodné je i přiložit škrtidlo, ale jenom tak, aby se zpomalil žilní odtok, kdež to tepenný přítok zůstal poškozen minimálně. Správné provedení je relativně obtížné, lze si ho ověřit nahmatáním pulsu na tepně pod škrtidlem. Takto se dá zpomalit vstřebávání jedu.

Přiložený tlakový obvaz by se neměl sundat před definitivním ošetřením v nemocnici. Dá se pouze trochu povolit, když končetina příliš otéká. Není ani na škodu, právě naopak, když si zachránce pamatuje, kdy škrtidlo přiložil.

Střední až závažnější míru otravy odhalíte pomocí těchto příznaků:

  • nevolnost
  • bolest břicha
  • zvracení
  • průjem
  • případně i pocení, zimnice nebo zvýšená teplota

Uštknutého je samozřejmě nutné co nejrychleji dostat do nemocnice. Nikdy totiž není možné odhadnout, jak se zdravotní stav pacienta bude vyvíjet. Zde se dá pak i aplikovat sérum proti hadímu jedu. Kromě malých dětí a seniorů je zmijí uštknutí nebezpečné pro alergiky. U lidí, kteří jsou alergičtí na hmyzí jed, je vyšší pravděpodobnost těžké alergické reakce také v případě uštknutí. Pokud je postižený těžký alergik, který u sebe nosí léky obsahující kortikoidy, může jejich aplikace zmírnit průběh případné reakce.

Kde můžeme zmiji potkat

Na rašeliništích, vrchovištích, prameništích. Také kolem potoků, v údolní nivě. Na vysluněných pasekách, chráněných místech, bokem od cest, kde lidé moc nechodí.

 

zdroj: https://www.mojeambulance.cz/serial-prvni-pomoc-ustknuti-zmiji/

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz