Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak pečovat o nohy, aby byly zdravé? Stačí dodržet jen několik hlavních zásad při výběru obuvi

Jak pečovat o nohy, aby byly zdravé? Stačí dodržet jen několik hlavních zásad při výběru obuvi

2.6.2023 - redakce Babinet.cz

Jedna z nejdůležitějších, nejzatěžovanějších ale často také nejzanedbávanějších partií lidského těla. Bez nich si lze jen těžko představit každodenní život, práci či většinu sportovních i volnočasových aktivit. Ano, řeč je o nohách… Zatímco pro většinu z nás je běžné věnovat důkladnou kosmetickou péči svému obličeji, pravidelně si zajít na manikúru nebo na masáž, s našimi nohami je to horší. Pravděpodobně jim občas dopřejeme pedikúru, o pravidelnosti se však zdá mluvit jen stěží. Tím veškerá péče končí. Jak se ale postarat o to, aby byly vaše nohy opravdu spokojené? Stačí jim dopřát kvalitní obutí, které je vhodné nejen z ortopedického hlediska, ale i po stránce dermatologické.

foto / Freepik

Jak nohám prospět

Zatímco jiné tělesné partie se hřejí na výsluní, péči o nohy je věnována jen minimální osvěta. Pravděpodobně díky nízké informovanosti není výjimkou, že jsou nohy často vměstnány do tvarově i materiálové naprosto nevhodné obuvi. Přímým důsledkem jsou pak stavy bolestivosti i lékařské napravování škod, kterým se dalo předejít výběrem správné obuvi.

Stačí dodržet jen několik hlavních zásad a brzy pocítíte ten rozdíl:

Dejte Vaši noze dostatečný prostor v obuvi, hlavně v její prstové části

Vnitřní tvar obuvi včetně vložky by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohou. Obuv má mít prostornou, kulatou špičku, ve které se bude noha cítit pohodlně a komfortně. Naprosto nevhodný je špičatý tvar, který podporuje deformity prstů.

Dokonalá ohebnost obuvi

V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů), musí být obuv co nejohebnější. Příliš tuhá a nepoddajná obuv velmi často zvyšuje únavu a potivost nohou, narušuje pohodlí chůze a může působit i zdravotní problémy. Při výběru obuvi zpravidla můžete vycházet z faktu, že čím je podešev silnější, tím je obvykle obuv tužší.

Zvolte úměrnou výšku podpatku

Vhodná účelovost a výška podpatku se volí podle věku a pohlaví. U pánské obuvi by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 30 – 40 mm. Dětská obuv má mít podpatky do 5 mm, pro starší děti do 15 mm a pro dospívající do 25 mm.

Pevný a dostatečně dlouhý opatek

Důležitá je i fixace nohy v botě, kde nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Pro obuv uzavřených střihů, zvláště veškerou obuv dětskou, sportovní, pro celodenní nošení a pracovní, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi). Zároveň by na patu neměl příliš tlačit, ani z paty při chůzi klouzat.

Kolmé nebo vybočené postavení patní části obuvi

Nejpohodlnější pro paty je obuv, která je kolmá k podložce nebo jen mírně vybočená. Toto postavení zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání klenby nožní a brání přetížení jednotlivých oblouků klenby. Pokud vbočené postavení patní části obuvi způsobuje zatížení vnitřní podélné klenby, může vést ke vzniku ploché nohy.

Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi

Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje vhodný střih svršku obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání jejímu posunu. Pro malé děti a dospělé se zdravotními potížemi nohou je vhodná obuv zejména na šněrování, sponu, zip či suchý zip. Malým dětem se nedoporučují lodičkové a mokasínové střihy.

Vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti

Z pohledu komfortnosti a příznivého mikroklima v obuvi dáváme přednost obuvi, jež je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Důležitou vlastností této obuvi je rovněž to, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.

Údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi

Zákon o ochraně spotřebitele stanovuje povinnost označovat obuv v prodejnách údaji
o materiálech použitých v hlavních částech obuvi např. obrázkovými symboly – piktogramy nebo popisem. Ty Vám pomohou při výběru správné obuvi.

Tlumící vlastnosti obuvi

Jak je známo, nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt či dlažbu – to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Jistou prevencí může být kvalitní podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky, nebo anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů, které dokonale rozdělují zatížení na celou plochu nohy a tlumí nárazy při chůzi.

Hmotnost obuvi

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost, která by měla být co nejmenší. Podle provedených výzkumů každé navýšení hmotnosti o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc.

 

zdroj: COQUI

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip