Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Mraveniště na zahradě. Zkuste se ho zbavit bez chemie

Mraveniště na zahradě. Zkuste se ho zbavit bez chemie

1.6.2023 - redakce Babinet.cz

Jen těžko bychom hledali venkovní prostory, ve kterých se nenajde mraveniště. Nejen, že mravenci dokážou právě na zahradě a rostlinách nadělat pěknou paseku, ale s těmito obyvateli mraveniště jste už jen krůček od toho, abyste jich nakonec měli spoustu i doma. Mravenci si rozhodně budou chtít dopřát potravu, která se skrývá za zdmi vašeho domu. Cestou ještě nakladou vajíčka například na dlaždice chodníků, vesele po rostlinách roznášejí mšice a nacházet je, i jejich mrtvá, uschlá tělíčka v krabici cukru, také není nic příjemného. Dnes si proto ukážeme, jak se mravenců, respektive mraveniště, úspěšně zbavit.

foto / Pixabay

Vždy máte na vybranou, samozřejmě. Taktéž je tomu v boji proti mravencům. Můžete sáhnout po kupovaných přípravcích, nebo s námi můžete jít přírodní cestou. A to s ingrediencí, kterou rozhodně máte doma. Jde o jedlou sodu. Odborníci se na jedlé sodě povětšinou shodují, jde-li o mravence. V našem případě je v kombinaci s vodou. Směs se aplikuje večer, a ráno by po mravencích nemělo být ani památky.

Na směs k likvidaci mraveniště budete potřebovat:

  • 500 gramů jedlé sody
  • 10 litrů vody
  • Plastové lahve
  • Ostrý předmět na proděravění víčka

Při likvidaci mraveniště budete postupovat takto:

  • Nejdřív do plastových víček vyvrtejte tři, až pět dírek (čím větší dírky, tím bude směs rychleji protékat)
  • Poté smíchejte vodu a jedlou sodu
  • Roztokem si nyní naplňte lahve, zavíčkujte proděravělými uzávěry a můžete do boje proti mravencům vyrazit
  • Navečer pak motykou lehce rozkopněte mraveniště a vyprázdněte do něj lahve s roztokem. Lépe řečeno, mraveniště celé zkropte připravenou směsí v lahvích
  • Poté zahrňte půdou

Zkusit můžete také směs cukru a jedlé sody:

Moučkový cukr smíchejte se sodou v poměru 1:1. Prášek pořádně promíchejte. Pokud máte mravence doma, směs nasypte do víčka od plastové láhve nebo od zavařeniny. Pokud víte, kde mají mravenci hnízdo, posypte ho. 

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: chalupari-zahradkari.cz, ireceptar.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip