Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na nejlepší výnos okurek? Máte poslední šanci na jejich pěstění

Jak na nejlepší výnos okurek? Máte poslední šanci na jejich pěstění

28.5.2023 - redakce Babinet.cz

Okurky milujeme všichni. Je to zelenina, která se dá připravovat na sladko i na slano, zavařujeme je, nebo si s oblibou děláme okurkový salát. Jak ale na ně, abychom si vypěstovali ty nejlepší? Abychom měli tu naprosto nejbáječnější úrodu? Ono to s okurkami není až taková věda, ale je nutné zvolit správnou odrůdu a dobře se o ně starat.

foto / Freepik

Okurky se vysévají v průběhu května, takže už měly být v zemi. Porostou vám ale i teď, máte naprosto poslední šanci k výsevu okurek, a to hadovek i zavařovaček. A představte si, porostou vám dokonce i doma za oknem, což je mimochodem velký hit poslední doby a spousta lidí má okurkami porostlá okna ve svých obývácích.

Nejlepší nakládačky

Mezi nejoblíbenější rané nakládačky pak patří odrůdy Aurea F1 a Corveta F1. Zajímavé je, že Aurea F1 platí za plně odolnou proti nejrůznějším typům chorob, které jsou jinak pro okurky fatální. Proto je výhodné pěstovat právě ji v případě, že stojíte o brzkou úrodu. Corveta F1 je pro změnu odolná proti plísni, což je také značně výhodné.

Mezi nejlepší polorané zavařovačky pak patří Marieta F1 a Twigy F1. Marieta je také, podobně jako Corveta vysoce odolná vůči plísním. Do chladnějších oblastí pak zvolte Reginu F1.

Sazenice

V tuto chvíli jsou květinářství a zahradnictví také plná sazenic. Takže pokud na posledcní chvilinku neseženete semínka, určitě si můžete dát pěkně do záhonu sazenice. Dobře vybírejte, nekupujte takové, které mají zažloutlé listy nebo působí jinak nezdravě.

Hadovky

U hadovek přemýšlejte nad tím, kam je chcete vysadit. Pokud mají přijít do záhonu, tak kupujte okurky polní. Nikdy ne ty, na kterých je jasně napsáno, že jsou do skleníku. Naopak koupíte-li ony skleníkové, tak je můžete pěstovat i doma za oknem, kde jim stačí prostorný květináč a porostou i pěkně zaplodí.

Myslete na to, že…

Okurky potřebují světlé teplé stanoviště, humus a přihnojování

Máte-li hybridní rostliny, tak je nezaštipujte

Neokopávejte hluboko – koření mělce

Zaléváme vždy ráno a ke kořenům, nikoli přes listy – kvůli vodě podléhají rychleji plísním

Hnojíme jen hnojivy na přírodní bázi nebo kompostem, nepoužíváme nic s chloridy

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyznate-se-v-odrudach-okurek-26370.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip