Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Ústecký kraj  /  Navštivte České Švýcarsko, unikátní větrný mlýn, přírodní rezervaci i prameny řeky Křinice

Navštivte České Švýcarsko, unikátní větrný mlýn, přírodní rezervaci i prameny řeky Křinice

26.5.2023 - redakce Babinet.cz

Krásná Lípa (německy Schönlinde), brána do Českého Švýcarska, je město na severu Čech, v  severovýchodní části okresu Děčín v Ústeckém kraji. Leží na horním toku říčky Křinice na pomezí Národního parku České Švýcarsko a Lužických hor. Od roku 2000 je město sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko.

 

foto / Petr Matura

Krásná Lípa vznikla velice pravděpodobně ve druhé polovině třináctého století v důsledku kolonizační činnosti Ronovců, tehdejších majitelů této oblasti. Prvními osadníky bylo zřejmě třicet rodin kolonistů z Horních Frank. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1361, kdy je jako majitel vsi doložen Vaněk z Vartemberka.

Mezi nejcennější místní pamětihodnosti patří barokní kostel sv. Maří Magdalény. K dalším pak náleží ještě například nejstarší dům s kavárnou U Frinda, budova městského úřadu, zámeček, socha lva či hřbitov s klasicistními náhrobky.

Jak již bylo zmíněno, směrem na západ od města najdeme národní park České Švýcarsko s řadou pískovcových skalních útvarů. Nedaleko Krásné Lípy, centra Českého Švýcarska, lze navíc také navštívit sice asi poměrně málo známá, avšak přesto úchvatná místa. Za zmínku stojí kupříkladu zachovalý větrný mlýn Světlík, přírodní rezervace Velký rybník nebo prameny řeky Křinice.

Mlýn Světlík je větrný mlýn holandského typu, výjimečný svou velikostí i zachovalým technickým vybavením. Mlýnské kolo je unikátní nejen vzhledem k počtu svých ramen, ale rovněž také i celkovou velikostí kola. Všechny dosavadní rekonstrukce probíhaly s výraznou snahou o zachování původní podoby, i proto je tedy stavba jedinečná a byla prohlášena za kulturní památku. Jedná se o dvoupatrovou, válcovou, omítnutou zděnou stavbu, postavenou z kvádrového pískovcového zdiva, a to na kruhovém půdorysu.

Součástí již zmiňované místní přírodní rezervace je Velký rybník, který ostatně dal celé rezervaci i její jméno. Rybník se dříve jmenoval německy Bernsdorfer Teich. Jedná se o největší stojatou vodní plochu děčínského okresu, a to o rozloze téměř 36 hektarů. Rybník při svých tazích hojně využívají ptáci, proto je ve zdejším chráněném ornitologickém území zakázáno koupání. S nedalekým rybníkem Světlík jej pak spojuje zajímavá naučná stezka.

Říčka Křinice (německy Kirnitzsch) protéká jak Čechami, tak rovněž také i německým Saskem. Její koryto vede přímo Českým i Saským Švýcarskem. Řeka je čtyřicet pět kilometrů dlouhá a pramení hned z několika pramenů ve Šluknovském výběžku ve Šluknovské pahorkatině západně od vesnice Studánka. Jeden z pramenů je vkusně upraven jako výletní místo a vede k němu odbočka z modré turistické trasy. Křinice dále protéká například i Krásnou Lípou (částečně podzemním tunelem pod Křinickým náměstím), Krásným Bukem a za Kyjovem právě vstupuje do pískovcového území Českého Švýcarska, kde se její koryto klikatí hluboce zaříznutým Kyjovským údolím.

napsal Petr Matura

 zdroje: cs.wikipedia.org, krasnalipa.cz,kudyznudy.cz,npcs.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz