Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Od kdy a hlavně proč číst svým dětem

Od kdy a hlavně proč číst svým dětem

26.5.2023 - redakce Babinet.cz

Pamatujete si dobu, kdy jste si jako děti večer lehli do postele a máma nebo táta si k vám sedli na pelest s knížkou a před spaním vás přenesli do světa pohádek a příběhů? To jsou vzpomínky, které si mnoho z vás asi přináší i do své dospělosti. Chcete jíst se svým dítětem stejnou cestou anebo mu pustíte pohádku na tabletu, než usne? Tak si trochu probereme, jaké výhody má čtení dětem a kdy s tím můžete začít. Možná ani neuvěříte, kolik toho společným čtením dokážete vybudovat. Půlhodinka, kterou můžete před spaním strávit se svým dítětem, je nenahraditelná a nádherná. Společně se vypravíte do kouzelného světa princezen, kouzel a dobra vítězícího nad zlem, po kterém se vám občas z nostalgie zasteskne i dnes. Čtení má pro vaše dítě tolik předností, že se řadí mezi nejdůležitější základy pro jeho vývoj.

 

foto / Freepik

„Momenty kdy svým dětem čteme, jsou velmi intimní. Děti je mají rády natolik, že si je budou pamatovat ještě mnoho let,” říká terapeut Erik Matouš, který se věnuje především rodinným vztahům. Podle něj je čtení určitou formou přenosu informací a poselství obsažených v příbězích. „Ty dětem poskytují mnoho pozitivních podnětů, ale kontakt mezi rodičem a dítětem pouvažuji za ještě důležitější.”

Odborníci doporučují, abyste začali se čtením dětem co nejdříve. Se čtením černobílých obrázkových knížek můžete začít již od 2 týdnů života miminka. S příběhy počkejte. S dětmi jsme pochopitelně v těsném kontaktu již od narození, který se čtením posiluje. Proto si myslím, že číst dětem má smysl již přibližně od šesti měsíců,myslí si terapeut. Samozřejmě můžete použít i populární audioknihy, ale živé čtení přímo jedním z rodičů, je pro vývoj dítěte vítanější. A jaké příběhy a pohádky dětem číst? V podstatě se doporučují všechny, ať už jsou od Boženy Němcové, Erbena nebo bratří Grimmů. I tragické, smutné i strašidelné příběhy nesou svá poselství. Proto bych se jich nebál. Ale vždy bych se přizpůsoboval věku dítěte. Starší děti ocení například Julese Verna nebo Karla Maye," myslí si Erik Matouš.

Čtení dětem otevírá pomyslné okno do světa. Příběhy, pohádky dětem nenásilně a přirozeně pomáhají rozlišit mezi dobrem a zlem, nastíní jim, že ne všichni jsou takoví, jak se na první pohled zdají a přibližují tak dětem svět, ve kterém žijí. Děti se do příběhů velmi vciťují a prožívají je spolu s hlavními hrdiny. Získávají tak životní zkušenosti, které pak mohou využít a potřebovat i ve skutečném životě. Dobře zvolená kniha dokáže pomoci i v případě, že se rodič dostane do situace, kdy neumí dítěti něco vysvětlit vlastními slovy. Čtení uspokojuje nejdůležitější emoční potřeby a vytváří mezi předčítajícím, ať už je to máma, táta, babička, dědeček nebo starší sourozenec, a dítětem opravdu pevné pouto. Podporuje psychický rozvoj dítěte a posiluje jeho sebevědomí. V dnešní uspěchané době čtení uklidňuje a výrazně zlepšuje soustředění. Půlhodinka s knížkou před spaním obzvlášť pomůže zejména dětem, které trpí ADHD nebo mají poruchy pozornosti a soustředění. Bez rozdílu schopností všem dětem zlepší paměť a trénuje ji pro budoucí školní docházku. U malých i větších dětí čtení výrazně posiluje samostatné myšlení, a to jak logické, tak kritické.

Knihy vaše děti seznámí se slovy, se kterými by se jinak nesetkaly. Dítě tím získává výhodu oproti ostatním dětem, protože má bohatší jazyk, lépe rozumí světu a dokáže se i lépe vyjadřovat. K tomu navíc čtení pomáhá dítěti, aby pochopilo základní stavební kameny jazyka a lépe chápalo text s jeho souvislostmi. Můžeme říci, že tak vybavujete své dítě dovednostmi, ze kterých bude těžit celý život.

Když se dítě podívá na zfilmovanou knihu, nikdy mu to nedá tolik jako samotné čtení. Práci na rozvoji imaginace za něj totiž odvedli režisér, scenárista nebo lidé zpracovávající efekty. Dítě se stává pouhým konzumentem před obrazovkou. Když ale otevře knihu, závisí všechno na něm. Samo si musí ve své fantazii představit hlubokou jeskyni loupežníků, hustý zakletý les nebo krásnou princeznu. Z pouhého konzumenta se stává samo režisérem a tvůrcem. A takové schopnosti uplatní v životě mnohokrát. Čtení navíc zabraňuje vzniku závislosti na technologiích a věčnému vysedávání u televize či počítače. Od starostí a problémů si i dospělí nejlépe vyčistí hlavu a odpočinou u knížky.

Další výhodou je, že tím rozvíjíte u dětí smysl pro humor a zasmějete se společně. Čím je dítě starší, tím má i větší zájem o směšné zápletky v příbězích. Chce se smát a bavit. Navíc mu to můžete okořenit tím, že budete měnit hlasy podle jednotlivých postav. Děti si tak nejen lépe představí každou postavu, ale také si ji lépe zapamatují. Z nových hlasů budou mít navíc velkou zábavu.

Chvíle, kdy čtete svým dětem, jsou intimní, blízké a pro obě strany nezapomenutelné. Rituály mají na děti pozitivní a uklidňující vliv a tvoří příjemnou tečku za uplynulým dnem. Proto je ideální si nastavit pravidelné čtení před spaním dítěte, protože mu tím pomůžete klidně usnout, budete s ním po celodenním shonu trávit chvíli v klidu a bude to váš společný soukromý čas. Když vytrváte a budete to opakovat každý večer, dítě se bude už při večerní hygieně těšit, až mu budete číst. Některé děti pak i vyžadují opakování stejné pohádky, která se jim obzvlášť líbila, protože tam maminka legračně mluvila jako čarodějnice a už samy poznají, jestli jste někde ve čtení něco nezměnili.

Konečnou výhodou je, že ze svého dítěte vychováte budoucího čtenáře, čímž mu velmi obohatíte život i v dospělosti. Kdo nečte knihy, nedokáže pochopit vášnivé čtenáře a neumí dohlédnout toho, o co se v životě ochudil. Já sama jsem vyrůstala na čtení před spaním, svým klukům jsem četla a i sama jim psala krátké pohádky na usnutí a neumím si bez knih představit svůj život. Dokázaly mne dostat přes nejtěžší etapy mého života, protože pouze s nimi jsem dokázala vypnout své starosti a na tu drahou chvíli se přenést do jiného světa a mít chvíli pro sebe a svůj vnitřní klid. Naučte své děti lásce ke knihám, bude to pro ně i v dospělosti velký dar.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://celeceskoctedetem.cz/pro-rodice/proc-cist-detem

https://www.marianne.cz/rodina-deti/nejen-predavani-pribehu-rozvoj-slovni-zasoby-cteni-detem-posiluje-vazbu-s-rodicem

https://www.babybond.cz/blog/proc-cist-detem/

https://www.pleva.cz/a/proc-cist-detem-pohadky

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz