Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zahrádkářská sezóna je v plném proudu. Co sázet na zeleninovou zahrádku v květnu?

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu. Co sázet na zeleninovou zahrádku v květnu?

15.5.2023 - redakce Babinet.cz

Máme tady polovinu května a nyní je řada plodin, které lze vysévat do volné půdy. Samozřejmě, předpěstované rostlinky začínáme nevysazovat až nyní po „zmrzlých“, tedy po svátku Pankráce, Serváce a Bonifáce.

foto / Freepik

Výsev však není žádný problém. V květnu můžeme vysévat drobnou zeleninu. Mezi tu patří lahůdková cibulka, mrkev, petržel nebo ředkvičky. To všechno můžeme dávat přímo do záhonu.

Ředkvičky také v truhlíku

Ředkvičky zle vysévat i do pařeniště, folijovníku či květníku. Ředkvičky vyséváme řídce a často zaléváme. Do pár týdnů máte svojí první jarní zeleninu úplně bez problému.

Mrkev i cibulky

Řídce vyséváme i zmíněnou mrkev, petržel nebo jarní cibulku. A to proto, ať nemusíte zeleninu jednotit a přicházet tak o část úrody. Ovšem v případě cibulky můžeme přesazovat, tam to takový problém není.

Tykve

Do země nyní mohou jít také semena nejrůznějších tykví. Mezi ty se počítají třeba všechny druhy dýní. Dávat je můžete například na kompost nebo k plotu, který pěkně popne. Dýně tak budou mít skvělou oporu.

Další, co teď můžeme dávat ven i do pařníku, jsou cukety. Předpěstujeme si pěkné sazenice, které koncem května můžeme sázet na místo určení, ideálně do pěkně prohnojené půdy někde v polostínu.

Co dalšího může do země

Vysévat dále můžeme patisony, melouny. Ještě stále lze do pařenišť, folijovníků a skleníků vysévat rajčata. Dáváme také nejrůznější druhy bylinek, i ty nám teď pěkně porostou.

Papriky se vysazují v druhém polovině května, když pominulo nebezpečí mrazů. V polohách nad 300 m n. m. raději až začátkem června. Dříve jen tehdy, máte-li dostatek rezervní sadby. Papriky jsou teplomilným druhem.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: permaseminka.cz, dobrasemena.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip