Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Rodiče zpozorněte! Víte, co na sítích sledují vaše děti?

Rodiče zpozorněte! Víte, co na sítích sledují vaše děti?

15.5.2023 - redakce Babinet.cz

Děti a mládež tráví na sociálních sítích přes 3 hodiny denně a setkávají se zde s různorodými informacemi. Ty mohou být pozitivní, ale i toxické, jako například výzvy nebo zkrášlovací rady. Reálně jimi trpí nejen dětské sebevědomí, ale často i zdraví.

foto / se svolením Dove

Nemusíš jíst, stačí pít. Nemáš rovné zuby? Opiluj si je pilníkem na nehty. Chceš být okamžitě opálená, inhlauj tento hormon. Tyto a mnoho dalších extrémně toxických rad ze sociálních sítí české děti a mládež dennodenně sledují, a to historicky nejdelší dobu – i přes 3 hodiny denně. Neméně toxické jsou i výzvy, jako např. škrtící blackout challenge, leptání kůže solí a ledem nebo aplikace alkoholu do očí. Tyto toxické rady a výzvy neničí už jen dětské sebevědomí, ale holé zdraví.

Zeptejte se i vašeho dítěte, zda-li takovýto obsah na sítích vidělo a promluvte si s ním. Rádcem správného postupu vám může být i Projekt sebedůvěry Dove, který se zaměřuje na budování sebedůvěry dětí. Jedinci se zdravou sebedůvěrou totiž toxickým radám a výzvám nepodlehnou.

“Mohu potvrdit nebezpečnost toxických rad na sociálních médiích, kterým děti a dospívající podléhají čím dál častěji. Jsou doslova zahlceni obsahem na sociálních sítích, a ne vždy jsou schopni vyhodnotit, zda je rada škodlivá. Nejde přitom jen o snížení sebedůvěry, často je ohroženo i jejich samotné zdraví. Je velmi důležité tuto problematiku začít řešit. Rodiče by měli získat podporu a praktické tipy, jak o těchto věcech se svými dětmi komunikovat a posilovat vzájemnou důvěru v rodině. Děti potřebují cítit, že zájem ze strany rodičů o to, co sledují na sociálních sítích, je skutečný a nejde jen o způsob kontroly. Musíme hledat způsoby, jak podporovat u dětí zdravé vnímání sebe sama a nesrovnávat svůj vzhled s ostatními," sděluje Mgr. Šárka Kučerová, psycholožka a odborná garantka Projektu sebedůvěry Dove. zdroj: projektsebeduvery.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip