Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Zahradničení prospívá vašemu zdraví. Snižuje stresový hormon a pomáhá spalovat kalorie

Zahradničení prospívá vašemu zdraví. Snižuje stresový hormon a pomáhá spalovat kalorie

12.5.2023 - redakce Babinet.cz

Mnoho lidí vnímá zahradničení jako dokonalý koníček, který jim přináší uvolnění. Může být něco příjemnějšího, než být venku a nechat všechny starosti odplynout? Ale věděli jste, že zahradničení také podporuje zdraví?

foto / se svolením ibulb

Jaký účinek mají rostliny

Profesor Roger Ulrich z Texaské univerzity prováděl výzkum účinku rostlin na lidi. Z výzkumu vyplynulo, že v přírodním prostředí se lidé rychleji zotavují ze stresu než v prostředí umělém. Díky pobytu v blízkosti stromů, rostlin a květin mohou lidé rychleji dostat krevní tlak a srdeční tep zpět na normální úroveň. Jiná studie ukázala, že pacienti po chirurgickém zákroku se zotavují lépe, když mají výhled na přírodní prostředí. Zotavují se rychleji, domů jdou dříve, potřebují méně léků proti bolesti a méně si stěžují na své příznaky. To je tedy něco! Stačí být v přírodním prostředí a má to takový vynikající účinek!

Stresový hormon

Vědci prokázali, že osoby, které se věnují zahrádkářství, generují stejné mozkové vlny, jaké generují lidé při modlitbě nebo meditaci. Množství kortizolu (stresového hormonu) v krvi také klesá, když vyměníte telefon, tablet či počítačové hry za motyku nebo hrábě. Chcete méně stresu? Odložte ta digitální zařízení a vydejte se na zahrádku s kvetoucími cibulovinami.

Spalování kalorií

Na zahradničení je pěkné to, že se mu obvykle věnujete pro potěšení. Máte na sobě starší pohodlné oblečení, rýpáte se v hlíně a do tváře se vám opírá slunce. A odměnou je vám nádherná, pestrobarevná zahrádka – která potěší oko i nos. Ale to není vše. Také se vám daří hubnout! Jak by ne, vždyť sázením, setím a prořezáváním květin, rostlin a stromů spalujete 350 kalorií za hodinu. Kopáním a hrabáním spalujete ještě více kalorií než při jízdě na kole. Takže když po těžkém, napjatém dni přijdete domů a uděláte něco málo na zahrádce, je to skvělá odměna.

 

zdroj: ibulb.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip