Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak si správně čistit uši. Pozor na vatové tyčinky, riskujete zdravotní problémy

Jak si správně čistit uši. Pozor na vatové tyčinky, riskujete zdravotní problémy

7.5.2023 - redakce Babinet.cz

Čistíte si rádi uši vatovou tyčinkou? Ten, kdo si počíná šetrně, si může ze zevního zvukovodu odstranit nejrůznější nečistoty. Mnohem více lidí si ale takto ublíží. Především si mohou velice bolestivě poranit bubínek, může jim vytéci z ucha i trocha krev. Za druhé si touto činnosti přispějí k vytvoření mazové zátky.

foto / Freepik

V zevním zvukovodu jsou totiž žlázky, které produkují maz. U zdravého a anatomicky správně uspořádaného ucha se tyto hmoty spontánně odstraní. V opačném případě se hromadí přilepené na stěnách zvukovodu. Právě vatovou tyčinkou se maz ve zvukovodu "udusává" a tím mazová zátka vzniká. Proto lékaři doporučují mýt pouze ušní boltce, nikoliv zvukovody.

Pokud zůstane zvukovod alespoň částečně průchodný, nemá dotyčná osoba o mazu ani potuchy. Obtíže se projeví většinou až náhle, například po koupání, kdy se uzavře i zbývající prostor vazkým mazem. Tehdy začne člověka obtěžovat nedoslýchavost, nepříjemné pocity tlaku v postiženém uchu, případně i hučení.

Diagnóza se stanoví poměrně jednoduše při otoskopickém vyšetření. Lékař se jednoduše podívá pacientovi do ucha kulatým trychtýřovitým zrcátkem. To co tam vidí není zrovna vábné, jde o žlutavě hnědý maz, někdy značně tuhé konsistence.

Mazová zátka se většinou odstraní výplachem fyziologickým roztokem, který je ohřátý na teplotu těla. Když je zátka tužší musí se nejdříve rozmočit změkčovacím roztokem. Lékař má po ruce i jemné háčky.

Mazové zátky se s oblibou opakují. Příčinou bývá nadměrná tvorba mazu, příliš husté a silné chloupky v ústí ucha nebo nepřiměřeně úzký a deformovaný zvukovod. Důvodem může být i celkové onemocnění, jako je vysoká hladina cholesterolu.

Pokud máte pocit, že máte ucho ucpané či se již vyskytnou šelesty, tlaky či bolest v uchu, navštivte lékaře ORL, který ucho šetrně a odborně vyčistí.

 

zdroje:

https://www.lekarna.cz/clanek/usni-maz/

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-si-cistit-usi.A220905_142255_zdravi_pet

https://vitalweb.cz/1980/spravna-pece-o-usi-jak-spravne-zachazet-s-vatovymi-tycinkami

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip