Babinet.cz  /  Tajemno  /  Legendy z tajemných zřícenin: Tři zazděné Bílé paní, prokletá krutá Apolena i začarovaný rytíř

Legendy z tajemných zřícenin: Tři zazděné Bílé paní, prokletá krutá Apolena i začarovaný rytíř

6.5.2023 - redakce Babinet.cz

Asi pět kilometrů od města Kdyně se v lesích nachází romantická zřícenina hradu Nový Herštejn. Do dnešních dnů se dochovaly zbytky hradeb, obytné věže a bašt. Hrad byl pravděpodobně založen před rokem1350 Buškem II. z Velhartic. V pohraniční válce s Bavory roku 1475 byl dobyt, vypálen a pobořen. Kolem roku 1500 pak patrně došlo k jeho obnově.

 

foto / Petr Matura

K hradu se vážou zajímavé pověsti. První z nich se vztahuje ke zbytku věže, zvané Panenská. Na hradě se mají totiž zjevovat tři ženské přízraky, dalo by se říci, že hrad má tedy tři Bílé paní.

Jak už to tak bohužel bývá, došlo zde k veliké tragédii, a to v roce 1472. Tehdy rytíř Jindřich Výrek společně s dalšími šlechtici zahájili ozbrojený spor s knížetem Albrechtem Bavorským. Zapojil se tehdy také i hradní pán, jenž měl v držení hrad Herštejn. Některé zdroje v této souvislosti hovoří o Janu z Herštejna, jiné zase o Janovi z Velhartic.

Psal se podzim roku 1474, když bavorské vojsko dorazilo k hradu, kde zajali pána z Herštejna. Ten byl později propuštěn z vězení, avšak opět začal ohrožovat Bavory loupeživými nájezdy. Kolem Hromnic roku 1475 dorazilo bavorské vojsko k hradu znovu. Tehdy hradní pán poznal, že jde do tuhého - a nechal v jedné části hradu - dnes nazývané Panenská bašta - zazdít všechny svoje poklady a své tři dcery. Jenže hrad byl dobyt a Jan odvlečen do Bavor, kde byl uvězněn.

Jeho dcery tak bez pomoci ve věži zemřely žízní a hladem a od té doby střeží otcův poklad.

Jedenkrát do roka se zde však zjevují, a to na tajemnou Květnou neděli. Vysvobodit je může pouze mladík, který tu noc objeví poklad nešťastného rytíře. Mnoho lidí se pokoušelo poklad najít, ale byly nalezeny pouze lidské kosti. To by mohlo znamenat, že na této pověsti je snad i něco pravdy. Hrad každopádně ve večerních hodinách působí velmi ponuře a člověk má pocit, jako kdyby ho zde pozoroval kdosi neviditelný...

Také blízký hrad Rýzmberk, založený ve 14. století, působí zvláštním, mystickým dojmem. Jeho pozůstatky najdeme nad městem Kdyně. Až do dnešních dnů se zde zjevuje přízrak. Je jím duch jisté Apoleny, dcery tehdejšího hradního pána. Ta se prý chovala spíše jako krutý muž a ráda se zúčastňovala loupeživých výprav do okolí. Podle legendy se jednoho dne na hradě objevil jakýsi mládenec a netuše nic zlého, utrhl si zde jablko. To uviděla přísná Apolena, jež za ním poslala ozbrojence a nechala ho vsadit do vězení, kde mládenec zemřel hlady. Tento čin jí jistě nepřinesl štěstí. Apolena začala chřadnout a zanedlouho také zemřela.

Klid však tato krutá dívka nenašla ani po smrti. Vypráví se, že jednou za rok vstává z hrobu a drží v ruce rudé jablko. Takto bloudí zlá Apolena hradem a hledá mládence, který si od ní jablko vezme - a tím ji vysvobodí. Tato pověst má několik verzí. Z hradu má vést také podzemní chodba, která údajně vede pod blízký vrch. Dodnes však nebyla nalezena.

Na Rýzmberku měl prý být také ukrytý poklad, který si zde uschoval jeden z hradních pánů. Později však padl v jakési válce a nestihl si svůj majetek vyzvednout. Od té doby poklad údajně hlídá rytíř, zakletý čarodějem do dračí podoby. V zubech má držet zlatý klíč od truhlice. Mohl by ho prý vysvobodit pouze bezúhonný člověk...

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, cs.wikipedia.org, M.Stejskal: Labyrintem tajemna, www.kdyne.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz