Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Poznejte krásy romantického Polabí

Poznejte krásy romantického Polabí

5.5.2023 - redakce Babinet.cz

Labe bylo od pradávna zdrojem života. Zdejší sluncem naplněné borové lesy vyzařují klid a pozitivní energii. V dnešní době Polabí přeje turistice – na hladinu řeky se vydávají výletní lodě, podél břehu zahlédnete stovky cyklistů, bruslařů i pěších turistů. Exkurzi do historie slibují královská města i vznešené zámky, běžný život našich předků poznáte v historických vesnicích. Při návštěvě lázní na vás dýchne klid a necháte se hýčkat.

foto / Jan Švéda

Romantická zákoutí kolem naší největší řeky vybízí k vodním radovánkám. Příznivci koupání a vodních sportů si oblíbili zejména slepá ramena řeky a bývalé pískové lomy. Známé a hojně využívané jsou zatopené pískovny v Sadské, Poděbradech nebo v Ostré. Po celý rok mohou turisté brázdit vody Labe na výletní lodi Král Jiří v Poděbradech. Po říční hladině se ale také prohání majitelé vodních skútrů a člunů. Své služby zde nabízí také řada půjčoven lodí a vodáckého vybavení a nově vybudovaná Marina v Týnci nad Labem.

Mírně zvlněná krajina Polabí bez výrazných vyvýšenin poskytuje vynikající podmínky zejména pro nenáročnou pěší turistiku a cykloturistiku. Zatím nepropojené cyklotrasy by se výhledově měly stát součástí souvislé dálkové Labské stezky, vedoucí od pramene až po ústí řeky do Severního moře. V Polabské nížině je od loňského roku novinkou 11 km dlouhá trasa s hladkým povrchem mezi Kostelcem nad Labem a Lázněmi Toušeň, sloužící také potřebám in-line bruslařů.

Polabí ale není zdaleka jen kraj vody. Mnoho zámků láká na svůj bohatý kulturní program. Své návštěvníky očekává i několik hradů, tvrzí a muzeí. Podnětů k návštěvě regionu ale najdeme ještě více. Ve vinných sklepích zámku Mělník máte příležitost ochutnat pod vedením zámeckého sklepmistra výborná vína. Vyhlášenou specialitou je místní značka Ludmila. V Přerově nad Labem stojí za návštěvu nejstarší skanzen lidové architektury na našem území. Nedaleko od něj vystavuje muzeum Moto & Velo celkem 130 exponátů motocyklů a jízdních kol. S dětmi objevíte zoologickou zahradu v Chlebech, dějiny keltského národa zase prozkoumáte v muzeu v Dobšicích. V historické vesnici Botanicus v Ostré nevynechejte termíny slavností, při nichž si vyzkoušíte tradiční řemesla, jako je hrnčíř, dráteník či kovář. Vyrobte si svíčku, vymodelujte keramický hrnek, umotejte provaz. Odpočinout si poté můžete v rozsáhlých bylinných zahradách.

Polabí je krajem významných postav naší historie a kultury. Jejich stopy můžeme sledovat na mnoha zajímavých místech. Léčivý uhličitanový pramen, který posiluje činnost srdce, na začátku 20. století předurčil další rozvoj Poděbrad. Lázně jsou dnes spolu se zámkem dominantou města krále Jiřího z Poděbrad a oázou klidu. Jako by se v překrásném lázeňském parku na květinových hodinách zastavil čas. Po relaxaci v lázeňském prostředí zamiřte za historií k nymburským cihlovým hradbám a na významné poutní místo do Staré Boleslavi. Bazilika sv. Václava pečuje o odkaz světce a patrona českého národa, jenž byl právě zde zavražděn rukou svého bratra Boleslava. V Hrabalově milovaném Kersku navštivte proslavenou restauraci Hájenka, která byla dějištěm filmu Slavnosti sněženek. Kousek od ní najdete Lesní ateliér Kuba, kde se pod prsty mistra tvoří na hrnčířském kruhu skvostná keramická dílka. Pravidelně se zde střídají také výstavy předních malířů, grafiků, sochařů a keramiků. Novinkou je minimuzeum džbánů.

zdroj: polabi.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip