Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Blíží se období mšic. Zbavte se jich jednou provždy a to i bez chemie

Blíží se období mšic. Zbavte se jich jednou provždy a to i bez chemie

5.5.2023 - redakce Babinet.cz

Mšice patří mezí známé a velmi rozšířené škůdce, které parazitují na rostlinách. Mohou se objevit jak na zahradě, tak na balkoně či v bytě, kde napadají pokojové rostliny. Proti mšicím je nutné urychleně zakročit, jinak mohou napáchat velké škody. Máme pro vás zaručené tipy, jak se jich zbavit.

fotografie: Pixabay

Mšice jsou nebezpečné nejen proto, že se paraziticky živí na rostlinách sáním jejich šťáv a napadají prakticky jakýkoli druh, ale především proto, že přenášejí velké množství chorob na rostliny. Mšice jsou nebezpečné také tím, jak neuvěřitelně rychle se množí. Během jedné sezóny může na rostlině vzniknout až několik generací. Z vyvinutých mšic následně vznikají okřídlení jedinci, kteří dolétají na další rostlinu, kde zakládají nové kolonie. Zimu mšice přežijí ve stadiu vajíček.

Jak poznat napadení mšicemi?

Napadení mšic poznáte podle listů rostlin. Jsou povadlé, zkroucené a ztrácejí zdravou barvu. Mšice se shlukují především na spodní straně listů. Vysávají šťávu z rostlin, čímž je připravují o důležité živiny a oslabují je, a také přenášejí různé choroby. Dalším příznakem jsou mravenci. Pokud se okolo rostlin začnou rojit mravenci, pravděpodobně jsou rostliny již napadené. Mravenci totiž mšice vyhledávají kvůli medovici, kterou mšice vypouštějí z těla. Přemnožení mšic lze poznat i podle mazlavého černého povlaku na listech.

Jak se jich zbavit?

Na světě je ohromné množství druhů mšic, odhadem až přes 2000 druhů. Bojovat proti nim je velmi těžká a zdlouhavá práce. Způsobů likvidace je mnoho – od chemických přípravků, přes přírodní postřiky až po různé vychytávky.

Nejdůležitější jsou preventivní opatření. Je třeba si dát pozor již při samotné koupi nové rostliny a důkladně ohledat, zda už není napadená. Pokud objevíte napadenou rostlinu až doma, nejlépe ji odstraňte dříve, než se mšice rozšíří všude. Na zahradě je důležité také pravidelně udržovat pořádek, pravidelně vytrhávat plevely, na kterých se mšice množí nejčastěji.

Pokud dáváte přednost raději přírodním postřikům, pak zvolte pelyňkový nebo kopřivový. Pelyněk mšice odpuzuje, a tak tento ochranný postřik udrží škůdce v bezpečné vzdálenosti. Přelijte 80 g čerstvých nasekaných listů pelyňku 1,25 litru vroucí vody. Nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Odvar přes síto přelijte do rozprašovače. Pelyněk je vhodný i na bylinky, které se chystáte využít v kuchyni. Pokud se chystáte sprej použít na okrasně rostliny, můžete přimíchat i osvědčené mýdlo.

Kopřivy vložte do kýble s vodou. Potom nechte kopřivy nejlépe na sluníčku po dobu jednoho týdne kvasit a prohnít. Raději kyblík přikryjte, aby vás neobtěžoval vznikající zápach. Po jednom týdnu se kopřivy změní v poměrně silně páchnoucí směs, kterou lze využit jako odpuzující hnojivo proti mšicím a dalším škůdcům.

Další možností, jak zlikvidovat mšice, je nasazení přírodního predátora jako je zlatoočko, parazitická vosička nebo slunéčko sedmitečné. Mšicemi se živí jak larvy, které dokáží za měsíc zlikvidovat víc než tisícovku mšic, tak i dospělí jedinci.

Tip zahradníka v boji proti mšicím je v blízkosti rostlin, které mšice napadají, vysít lichořeřišnice. Ty na ně působí jako přirozené lapače.

 

Napsala Michaela Procházková

zdroje:

https://kvetoucizahrada.cz/tag/koprivovy-vyluh/

https://boleslavsky.denik.cz/ctenar-reporter/rady-do-zahrady-jak-si-poradit-se-skodlivymi-msicemi-ci-pestovani-rane-zeleniny.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz