Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Může fungovat kamarádství s bývalým partnerem? Mrkneme na klady a zápory

Může fungovat kamarádství s bývalým partnerem? Mrkneme na klady a zápory

2.5.2023 - redakce Babinet.cz

Názory na to, zda je možné se svým bývalým zůstat v přátelském kontaktu, se různí. Pokračovat s expřítelem v kamarádském vztahu vypadá jako riskantní krok, přesto se podle statistik pro něj rozhodne zhruba 60 % lidí. A okolo 20 % udržuje přátelství dokonce s více než jedním bývalým partnerem. Vychází to samozřejmě hlavně ze situace, jak rozchod nebo rozvod probíhal a jaké byly jeho důvody. Pokud například žijete ve vztahu sedm let a během nich si oba uvědomujete, že váš život směřuje různými směry, že jeden z vás je aktivní, sportuje, miluje společnost a nebaví ho vysedávat doma a druhý si po práci nejraději zapne televizi a relaxuje u filmu, nemáte společné zájmy ani přátele a milostný život už je spíže zvyk než vášeň, pak už v podstatě vedle sebe žijete spíše jako kamarádi, spolubydlící. Pak je takový rozchod plynulý a je o dohodě vás obou. Naopak bouřlivý rozchod plný hádek, obviňování, nenávisti, urážek a pocitu, že už toho druhého v životě nechcete vidět, potom asi o nějakém dalším přátelství ani neuvažujete.

foto / Freepik

Než se rozhodnete, že dál chcete mít svého bývalého ve svém životě jako kamaráda, je dobré si pár věcí ujasnit. Usnadní to váš další postup.

Máte vyřešenou romantickou minulost

Pro rozhodnutí být přáteli je rozhodně zásadní, aby vaše romantická kapitola byla jednoznačně uzavřená. Nesmí zůstat otevřená žádná rána z minulosti, kterou časem vytáhnete, abyste ji dořešili. Pokud něco takového, mezi vámi leží jako balvan a chcete se kamarádit, pak ho musíte odvalit dřív, než se rozhodnete pro další krok.

Ani jeden se netrápíte tím, že jste se rozešli

I když váš vztah už během společného soužití začal být spíše přátelství než milostná romance, je vždy lepší, dát si po konečném rozhodnutí o rozchodu nějaký čas, abyste se s tím oba smířili. Což potvrdila magazínu InStyle i psychoteraputka Jenn Mann. Podle ní se jedná o 6 až 12 měsíců, je to ale individuální v závislosti na okolnostech rozchodu.

Jste si jistí, že toto přátelství pro váš budoucí vztah není ohrožující

Bude to fungovat pouze v případě, že vám nebude v budoucnu nijak vadit, že si váš partner našel někoho nového a klidně se s nimi sejdete například u sklenky vína. Pokud tomu tak není, pak minulost nemáte vyřešenou a do kamarádství se vůbec nepouštějte.

Další, na co byste si měli dát pozor je skutečnost, že váš partner se může po rozchodu chovat vypočítavě. „Jestliže chcete s ex udržovat kamarádský vztah, je důležité se zamyslet nad důvody, které vás k tomuto kroku vedou,“ radí psycholožka Kateřina Slámová s tím, že mnoho partnerů se i po rozchodu snaží z nastalé situace vytěžit maximum. Budoucí výhody může vidět v občasné finanční či jiné výpomoci nebo dokonce v nezávazném sexu. Přijde mu fajn mít po ruce někoho, kdo ho dobře zná a bude mu dělat vrbu. Vždy takový vztah musí být výhodný pro oba a nesní z něj těžit pouze jeden z partnerů.

A opravdu to tedy funguje? Na to se zaměřila studie kansaských vědců, do níž se zapojilo 241 mužů a 293 žen. Na počátku si výzkumníci mysleli, že kvalita a trvanlivost kamarádství expartnerů souvisí s tím, proč se rozešli, ale nakonec se ukázalo, že větší vliv má to, proč se spolu snaží přátelit. Nejhůře tak dopadli ti, kteří chtěli přátelství udržet kvůli nevyřešeným romantickým touhám, takové pokusy končily většinou špatně. Jeden z páru totiž stále doufal v obnovení milostného vztahu. Rozčarování přišlo ve chvíli, kdy si  stále milovaný exprotějšek našel novou lásku. Veškeré porozchodové emoce jako zrada, vztek a smutek vyplavaly znovu na hladinu a po kamarádství nezůstala ani stopa.

Naopak nejlépe dopadli ti, kteří se tak rozhodli z praktických důvodů. Jakmile totiž máte společný cíl (například děti bývají silným pojítkem), opravdu se snažíte a nechcete chybovat. A stejně dobře dopadli i ti, kteří spolu kamarádili kvůli pocitu bezpečí. Pokud oba mají zájem o rady toho druhého, jeho psychickou podporu či pomoc, pak je patrné, že si ho vážíte, chováte k němu úctu a pokládáte jeho názory a postoje za praktické. To je pak silný základní kámen pro přátelství.

Pokud ale byl váš milostný vztah jakkoli manipulativní a nebo dokonce toxický, zůstaly vám nedořešené problémy, rozcházeli jste se v základním pohledu na svět, pak nemá smysl, abyste se o další kamarádství vůbec pokoušeli.

Na závěr je určitě důležité, abyste si byli jistí, že si takovým přátelstvím nesabotujete vlastní budoucnost. Můžete jím totiž oddalovat, nebo si dokonce kazit vztah s někým novým, jak to ukazuje průzkum psycholožky Stephanie Spielmannové.

Pokud váš bývalý partner a současný kamarád stále plní některé z vašich emočních potřeb, nechce se vám hledat někoho jiného a vstupovat do rizika pokusů o nový vztah.

Pokud si někoho najdete a řeknete mu: Můj ex je můj nejlepší přítel, zamyslete se! Dáváte novému vztahu opravdu šanci?“ ptá se autorka rozvojové literatury Rachel Sussmanová. Je něco jiného zajít si jednou za čas na oběd nebo kávu a probrat, co je nového, ale psát si denně a spoléhat na sebe navzájem jako na důležitou emoční podporu, to už v pořádku není.

Jak se vám zamlouvá představa přátelství s vaším bývalým přítelem? Máte s tím vlastní zkušenost? Napište nám.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://blog.mojra.cz/clanek/kamaradstvi-s-byvalym-partnerem-kdy-muze-fungovat-a-kdy-ne

https://www.prozeny.cz/clanek/4-duvody-proc-se-lide-chteji-kamaradit-s-expartnery-65254

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/pratelstvi-s-byvalymi-kdy-je-dobry-napad-kdy-je-vazne-pratelstvi

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-pratelit-se-s-expartnery-lze-ale-ne-vzdy-je-to-dobry-napad-40331014

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-muzete-byt-se-svym-ex-pratele-jaka-jsou-pro-a-proti-40382999

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip