Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak bojovat proti manipulaci jménem Tichá domácnost?

Jak bojovat proti manipulaci jménem Tichá domácnost?

29.4.2023 - redakce Babinet.cz

Asi každý někdy ve svém vztahu zažil moment, kdy by si rád s partnerem něco vyříkal, ale on nastolí tichou domácnost. Nereaguje na nic, co mu říkáte, během hovoru odejde z místnosti a vy se jen snažíte prolomit hradbu mlčení, ale marně. Přemítáte nad tím, čím jste se ho dotkla, co jste zase řekla špatně, ale reakce se nedočkáte. Někdo to vydrží hodiny, někdo dny, ale najdou se i tací, kteří s vámi vydrží nekomunikovat celé týdny. Je to frustrující a únavné. Hodně lidí si myslí, že mít doma Itálii, je pro vztah to nejhorší, ale skutečnost je jiná. Hádky naopak pročisťují vzduch. Mlčení má na vztah katastrofální dopad a odráží se i na zdraví partnerů.

foto / Freepik

Samozřejmě tu v tuto chvíli nemluvíme o krátkých uraženích a nedorozuměních, ale o nafouknutí se, kdy trvá opravdu dlouho, než se dotyčný zase vyfoukne. Partneři, kteří se takto uchylují k mlčení a přestanou s druhým jakkoli komunikovat, začnou po určité době vykazovat agresivní až neurotické chování. Zároveň to postihuje jejich zdraví. Potlačování emocí totiž oslabuje imunitní systém a často způsobuje močové a střevní problémy či sexuální dysfunkce. „Samozřejmě mlčení samo o sobě není zlé. Někdy napomáhá k utřídění myšlenek, ale jakmile je mlčení (tzv. Nemluvení) způsob řešení problémů, pak to lze považovat za naprosto patologickou formu chování. Jak lidé mohou problém vyřešit, když spolu nemluví?" vysvětluje Gina Binderová.

  • Tichá domácnost jako nástroj manipulace: tento typ mlčení je nejdestruktivnějším ve vztazích. Jde především o to, že partner se vyhýbá konfrontaci, nechce využít možnost konstruktivního rozhovoru a odmítá řešit problémy. Podle odborníků je toto chování velmi toxické, urážlivé a nezdravé. Může vést i k ukončení vztahu
  • Tichá domácnost jako obranný mechanismus: v tomto smyslu se jedná o reakci naprosto přirozenou a v mnoha ohledech i produktivní. Jde například o to, když jeden z partnerů se z ostrého konfliktu odmlčí, aby takzvaně vychladnul. Nechce dál vyvolávat ještě větší nervozitu a stupňovat nenávist, proto se další hádce vyhne. Potřebuje si srovnat své myšlenky, případně vnitřně odpustit, pochopit. Potom přijde zpravidla usmíření a vyjasnění situace.

Je jasné, že každý jsme jiný a na stresové situace reagujeme po svém. Někdo je cholerik a každá drobnost se neobejde bez velkého řevu a další dává přednost několikahodinové debatě, při níž je partner v podstatě umořen. Jací jsou tedy ti, kteří vydrží třeba několik dní nemluvit? „Určitě to jsou lidé nejistí, úzkostní, málo důvěřiví. Také lidé vnitřně zranění, s porušenou schopností pružného reagování v zátěži,“ vysvětluje manželský poradce Zbyšek Mohaupt z TH kliniky. Podle Zbyška Mohaupta je tichá domácnost ve vztazích poměrně častým jevem. Z hlediska četnosti se to tedy dá nazvat běžnou reakcí, ovšem rozhodně ne reakcí zdravou. „Zdravé je to jen do určité míry, třeba když se neumím jinak bránit nařčení či útoku partnera, nechci ho zraňovat, chráním přítomné děti a podobně,“ říká Zbyšek Mohaupt. Několikadenní mlčení je ale přece jen trochu moc. „Spíše jde o skrytý boj a prodlužování neblahého stavu něž o konstruktivní způsob zvládání vztahové zátěže,“ dodává Zbyšek Mohaupt.  

Pokud chcete snadno prokouknout svého partnera, je zde několik bodů, kdy už se jedná o manipulativní tichou domácnost:

  • Partner mlčí, aby dosáhl svého.
  • Tichá domácnost trvá několik dní i týdnů.
  • Partner neodpovídá na hovory, SMS a ani neudržuje oční kontakt.
  • Partner se uchyluje k tiché domácnosti, když něco nejde podle jeho plánu.
  • Mlčení je používáno jako úhybný manévr před odpovědností nebo k zastírání hrubého    chování.
  • Partner volí tichou domácnost pokaždé, když se rozčílíte.

Opakováním takového chování se vztah točí ve velmi nebezpečném kruhu. V první fázi hrozí odcizení a vyčerpání vztahu, kdy si partneři najednou nemají o čem povídat, protože neexistuje bezpečné téma. Co když zase řeknu něco po čem se naštve a zase přestane mluvit? O tom partner, který žije s někým, kdo na problémy reaguje tichem, přemýšlí čím dál častěji. Jak dlouho se tohle dá vydržet? „V takovém vztahu pak minimálně jednomu z partnerů chybí pochopení, pocit bezpečí, uvolněnosti a pohody, což samozřejmě může začít hledat někde jinde, v nějakém paralelním vztahu,“ varuje Zbyšek Mohaupt. A pak pro změnu vyvolává nedůvěru, žárlivost, podezřívavost a další pocity, které pohodu do vztahu rozhodně nepřinesou.

Jak s tímto přístupem tedy bojovat?

Pokud chcete vyzrát na tichou domácnost, nezaměřujte se na to, co bylo řečeno, a všímejte si komunikačních vzorců. Načněte téma o tiché domácnosti s partnerem v okamžiku, kdy jste oba v pohodě. Vzájemně se vyslechněte a pokuste se společně nalézt způsob, jak spolu komunikovat v okamžicích neshod.

Dobrým pomocníkem je utvoření hesla, které v danou chvíli bude znamenat konkrétní domluvené pravidlo. Heslo může obsahovat například to, co se mi během hádky nelíbí, co se nelíbí partnerovi, ale i hranice, kde již končí míra tolerance apod.

Je zásadní, aby si mlčící partner sám položil otázku, proč se tak chová a co má za cíl. Jestli to má být pro toho druhého trest, nebo ho chce záměrně ranit, podusit či převychovat. A jestli tím opravdu něčeho dosáhne. Mlčení z jeho pohledu může být forma trestu, ale rozhodně nefunguje jako výchovný prostředek. K tomu je naopak potřeba otevřená komunikace. Pokud nastane problém, je nutné o něm mluvit, aby k nápravě mohlo dojít.

Jestli ale milovník ticha nebude chtít dál problém řešit a stále bude praktikovat tichou domácnost, pak je dobré, pro záchranu vztahu, vyhledat odbornou pomoc. Podle psychoterapeutky Karin Řehákové velmi dobře poslouží skupinové terapie, které jedinci pomohou pochopit problém a najít si své vlastní řešení.

Pokud žijete ve vztahu s někým, kdo jako nástroj používá tichou domácnost, rozhodně hned nepomýšlejte na ukončení vztahu, ale nejdříve vyzkoušejte všechny možnosti, jak se s partnerem domluvit. On sám se v tom tichu také trápí, i když vám to v tu chvíli tak nepřipadá. Rozhodně se nenechte do toho uzavřeného kruhu zavřít a snažte se ho prolomit.

Pokud máte podobnou zkušenost a našli jste z ní cestu ven, rozhodně se s námi o své zkušenosti podělte. Nikdy nevíte, komu svou radou můžete pomoci.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-ticha-domacnost-aneb-jak-rychle-a-efektivne-znicit-vztah-233326

https://www.prozeny.cz/clanek/peklo-jmenem-ticha-domacnost-22469

https://www.svetzeny.cz/ticha-domacnost-jako-oblibena-pomsta-vaseho-partnera-techniky-ktere-proti-teto-manipulaci-zarucene

https://www.spektrumzdravi.cz/laska-a-vztahy/ticha-domacnost-jako-prostredek-manipulace-ve-vztahu-muze-to-byt-i-jinak

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz