Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rus domácí: Tipy na účinné a bezpečné metody, které vás švábů zbaví definitivně

Rus domácí: Tipy na účinné a bezpečné metody, které vás švábů zbaví definitivně

28.4.2023 - redakce Babinet.cz

Šváb rus je druh hmyzu, který v našich příbytcích rozhodně nepřivítáme s otevřenou náručí. Jsou to vyloženě odpudiví brouci, kteří vás budou obtěžovat svým zápachem, krustovitým tělem, vylézáním odkudkoliv a také svou rychlostí. Nejde však jen o nepříjemnosti spojené s jejich lesklým, až slizkým vzezřením. Švábi přenášejí velké množství bakterií a některá závažná onemocnění. Důležité proto je, abyste se jich zbavili hned.

foto / Unsplash

Druhy švábů

Jde li o šváby, rozeznáváme švába amerického, obecného a švába ruského. Šváb americký nebo také Periplaneta americana, je vůbec tím největším, který se v lidském obydlí vyskytuje. Původně paradoxně vůbec nepochází z Ameriky, nýbrž z Afriky. Z ní se pak do celého světa dostával na obchodních lodích. Do domácností vniká přes odpadní potrubí a v dospělosti jej poznáte podle křídel, která mu narůstají. Šváb americký si libuje na teplých a vlhkých místech.  Mimo domácnosti se někdy zabydluje také ve skladech, restauracích či nemocnicích.

Dalším druhem je šváb obecný, jehož kolébkou je rovněž Afrika. Jde li o zápach, šváb obecný je největším smraďochem. Nejčastěji se pohybuje odpadním potrubím a na rozdíl od ostatních druhů vyhledává nižší teploty, plus opravdu hodně špinavá místa. I proto jej klidně můžeme považovat za jednoho z nejnebezpečnějších a nejšpinavějších švábů. Ošklivě oválné lesklé tělo má výrazně tmavohnědou až černou barvu a je bez křídel.

Seznam nevítaných hostů zakončuje rus domácí, latinsky zvaný Blatella germanica. S ním se v českých domácnostech pravděpodobně setkáme vůbec nejčastěji. Má světle nebo tmavě hnědou barvu a typickým znakem je tmavý pruh, který se přes jeho horní část táhne. Tento druh švába má křídla a je neskutečně rychlý. Preferuje sice vlhká a teplá místa, jako jsou koupelny, ale tam, kde zůstávají zbytky jídel, je jeho ráj. Proto na něj zpravidla narazíte v kuchyni a to především v noci.

Rizika a nebezpečí

Šváb určitě není brouk, nad kterým byste jen tak měli mávnout rukou, pokud na něj natrefíte. Nejen že se od vás sám dobrovolně nevystěhuje, ale navíc může přenášet různé nemoci a bakterie. Švábi mohou svým trusem nebo svlečenou kůží například způsobovat závažné alergické reakce a astmatické záchvaty. Obzvláště rizikové jsou v tomto ohledu děti a starší osoby.

Švábi rovněž přenášejí velké množství bakterií kontaminací potravin a trusem. Na lehkou váhu nelze brát ani nemoci, které švábi mohou roznášet. Mezi ně patří například žloutenka typu A, salmonelóza, úplavice, tuberkulóza nebo dětská obrna.

Včasná a správná detekce

Typickým znakem výskytů švábů, který vám určitě neunikne, je odporně nepříjemný nasládlý zápach, za kterým stojí jejich feromony. Dále pak nacházíte jejich svlečené schránky, kterých se zbavují během dospívání několikrát. Při výraznějším zamoření už je pak i ve dne k vidění přímo rychle prchající hmyz, hledající úkryt v tmavých koutech. Švábi za sebou také zanechávají trus, který může mít i podobu černých teček. Ty budete nacházet přilepené na kuchyňské lince a jejich přilehlých svislých plochách.

Likvidace a prevence

I když jde o citlivé téma, mějte na paměti, že vždy je nejlepší jít s pravdou ven a pozvat si na dokonalé a spolehlivé vyhubení odborníka. Bydlíte li v panelákovém domě, pak bude potřeba obejít také sousedy nad vámi a pod vámi. I u nich bude následně provedena deratizace, pravděpodobně hrazená z fondu oprav.

Deratizace pak probíhá diskrétně, rychle, šetrně a během ní můžete být klidně doma. Tento proces se s odstupem několika týdnů opakuje a výsledek je stoprocentně zaručen. Deratizace je tak skutečně tou nejrychlejší a nejúčinnější cestou, kterou byste se měli vydat.

Pokud však deratizátora na pomoc z jakéhokoliv důvodu volat nechcete, můžete vyzkoušet i jiné bezpečné metody. Pamatujte ale, že dlouhodobě vám tyto babské rady budou s největší pravděpodobností k ničemu a na deratizátora se stejně nakonec budete muset obrátit:

  • spreje z drogerie
  • jedlá soda
  • citrusy
  • oboustranná lepicí páska
  • likvidační gely ze specializovaných prodejen
  • esenciální oleje
  • křemelina
  • bobkové listy

Náhodě pak nakonec neponechávejte ani prevenci. Švábi se vydávají za potravou, proto je důležité, abyste domácnost udržovali v čistotě a zajistili neprůchodnost případných nechtěných otvorů, kterými se lze do bytu či domu dostat. Zvýšenou pozornost věnujte pravidelnému luxování, nenechávejte nikde povalovat zbytky jídla, dávejte pozor na čistotu dřezu, pozor na stojatou vodu, vlhkost a zejména pozor na podlahu a koberce bez drobků.

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.deratizator.cz/galerie-skudcu/hmyz/rus-domaci.html

https://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Roaches

https://www.thisoldhouse.com/pest-control/reviews/how-to-get-rid-of-roaches

https://www.tomsguide.com/how-to/how-to-get-rid-of-roaches

https://www.familyhandyman.com/article/cockroach-removal-and-prevention/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip