Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Přesazování snadno a rychle. Není to žádná věda

Přesazování snadno a rychle. Není to žádná věda

22.4.2023 - redakce Babinet.cz

Pokud se letos snažíte o vlastní sazenice, tak je vám jasné, že je do jejich vysazování do záhonů daleko, neboť na něj dojde až v polovině května po „zmrzlých“. Jenže jejich sadbovače jim už jsou malé. Jak tedy na ně, abychom rostlinky dobře přesadili a ony nám ještě ten měsíc pěkně prospívaly?

foto / Freepik

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte.

Za prvé budeme potřebovat větší nádobky, třeba květináče či kelímky jakéhokoli druhu. Nebo větší sadbovače. A také zeminu. Tolik, abych nám vystačila na všechno, co chceme přesazovat. V hobby marketu či v květinářství berte tu, na níž je nápis výsadba (přesazování a množení. To je ta správná.

Jak na to

Pokud budete přesazovat saláty, kedlubny, květák, či jiné drobné rostlinky, vezměte si na pomoc také pinzetu. Dolování těch nitěnek je fakt nesnadné.

Pokud vysazujeme onu drobnější zeleninu, postačí také menší nádobky. Každou z nich naplňte tak do tří čtvrtin. Poté vložte rostlinku a doplňte zeminou. V případě větších rostlinek nádoby naplňujeme do poloviny, vkládáme rostliny a přikrýváme zeminou.

Přesazenou zeleninu také řádně zalijte, ale nevyplavte ji. Substrát bývá poměrně sypký a zprvu špatně nasakuje vodu. Takže opatrně.

Na plato, tác, nebo plech…

Přesazené rostlinky poté dobře rozmístěte. Ideální je umístit je na nějaké větší plato, plech nebo tác. Důležité je, ať je všechny umístíte pro snadnější manipulaci.  Poté je všechny dejte ideálně k takovému oknu, kde budou mít dostatek světla po celý den. Pokud je umístíte do stínu, tak budou chřadnout a neporostou. Fajn je například západní nebo jihozápadní okno.

No a teď nezbývá, než je do výsadby v polovině května udržet na živu. Takže především nezapomínejte na pravidelnou zálivku.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj:

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip