Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Může existovat skutečné přátelství mezi mužem a ženou?

Může existovat skutečné přátelství mezi mužem a ženou?

20.4.2023 - redakce Babinet.cz

Jít na pokec s kamarádkami, dát si kávu nebo vínko, to je situace v našem životě běžná. Jdete na dobrou večeři, proberete, co doma a co v práci, co vás štve na partnerovi a jak se mají děti. Jedete na společný víkend se cvičením, na výlet na kola anebo jen se procházet do přírody. To vše patří do našeho života. Ale co když máte svého nejlepšího kamaráda? Někteří vědci ale tvrdí, že takový vztah nemůže fungovat. Ví váš partner, že máte kamaráda? Je ochotný to tolerovat a věří vám, že jste „jen“ kamarádi? Máte s touto situací svou vlastní zkušenost? Pokud ano, napište svůj názor do komentářů, rádi si přečteme váš vlastní pohled na takový vztah.

foto / Freepik

Teď se mrkneme, jak na věc nahlíží vědci. Jste přesvědčeni, že mezi vámi a vaším nejlepším kamarádem je vztah bez sexuální přitažlivosti? Nesmysl, namítají vědci. Výzkumy opakovaně prokázaly, že nezištné přátelství mezi mužem a ženou neexistuje.

V rámci výzkumu, který citoval magazín Scientific American, se vědci ptali mužů i žen na jejich názor na možnost přátelství bez sexuálního podtextu i vlastní zkušenost. Výsledkem bylo, že v řadě případů sice začíná takový vztah skutečně jako "pouhé" přátelství bez postranních úmyslů, v naprosté většině případů to však nemá dlouhého trvání. Respondenti se shodli, že pokud spolu muž a žena tráví volný čas, objevuje se množství okamžiků a příležitostí, kdy se do jejich vztahu promítne sexuální přitažlivost. Překročení této hranice je poté údajně velmi snadné a rychlé. Sexuální impulsy jsou prý pod povrchem přátelství neustále přítomné a záleží jen na tom, jak dlouho je dokáží "přátelé" ignorovat.

V rámci výzkumu se také prokázalo, že jsou to muži, kteří pociťují ke svým kamarádkám mnohem častěji sexuální přitažlivost než naopak. Kromě toho si muži častěji myslí, že by se s nimi jejich kamarádky rády vyspaly a překročily hranice přátelství, bez ohledu na to, zda jejich domněnka vůbec odpovídá skutečnosti. Když následně autoři výzkumu požádali ženy, aby oznámkovaly fyzickou přitažlivost svých kamarádů, ukázalo se, že mezi tím, zda ženám jejich kamarád připadá přitažlivý, a tím, jak to vnímají muži, neexistuje souvislost. Zkrátka, muži se domnívají, že se svým kamarádkám líbí, ať je to ve skutečnosti pravda anebo ne. Jsou to opět častěji muži, kteří poruší přátelství a pokusí se do něj včlenit sex. Ženy mají tendenci podceňovat svou sexuální přitažlivost pro mužské kamarády. Co si budeme nalhávat, prostě mužská ješitnost někdy nezná hranic. Přitom podle odborníků bývá přátelství dvou lidí opačného pohlaví velkým přínosem a má řadu výhod. Je ale prý opět nutné počítat s určitými úskalími a odolat případnému vzájemnému jiskření.

O opravdovém, celoživotním kamarádství, které by bylo čistě platonické, lidé většinou pochybují. Nevěří, že se od něj dají oddělit sexuální touhy, jež by celý vztah zkomplikovaly.

Ovšem důležitým hlediskem v posuzování tohoto fenoménu je plynoucí čas a s ním i měnící se společenské poměry. Názor, že pouze duševní spojení mezi mužem a ženou je nemožné, patří podle mnoha odborníků minulosti.

Víra, že muž a žena nemohou být přáteli, pochází z jiné éry. Jediný způsob, jak se k sobě mohla obě pohlaví dostat, byl v podobě romance,“ je přesvědčená psycholožka a vztahová expertka Linda Sapadinová.

V čem jsou ale takové vztahy naopak přínosem? Co nám může přinést platonické přátelství do života?:

  • Vzájemné emoční obohacení. Takové přátelství není postavené na parťáctví na výlety, sport nebo do hospody. Podle Kathy Werkingové z Východní kentucké univerzity ženám často imponuje, že muž své ani cizí záležitosti tolik neřeší a je s ním spíš zábava. Zdánlivě paradoxně jsou ovšem takové platonické vztahy opačných pohlaví často založené právě na hlubokých konverzacích a sdílení niterných záležitostí.
  • Přátelé, jejichž fungování vědkyně zkoumala, trávili čas hlavně chozením na večeře nebo projížďkami v autě. To jsou situace, které vyloženě vedou ke konverzaci. Mužům, se kterými Werkingová hovořila, vyhovoval fakt, že se právě tyto rozhovory nedostanou do okruhu jejich „kámošů“. Ženy jsou zvyklé sdílet mnohem více, ale typicky s kamarádkami, a proto oceňovaly mužskou perspektivu a jiný vhled na svůj život a jeho problémy.
  • Muži z toho mají o něco víc. Z mnoha studií vyplývá, že čistě ženská a čistě mužská přátelství mají jinou dynamiku. Ženy typicky tráví o hodně víc času diskusemi o svých myšlenkách a pocitech. Muži se více zaměřují na skupinu a skupinové aktivity. Proto si přátelství se ženami velice cení, přinášejí jim do života něco nového.
  • Podle studie Lindy Sapadinové je muži hodnotili jako vysoce kvalitní, pro svůj život přínosná a cenná. Jako největší hodnotu uváděli, že mohou se ženou mluvit takovým způsobem, který je v okruhu jejich „kámošů“ nemožný. „Podle průzkumů o studu a zranitelnosti je pro muže stud těsně spojený s vědomím, že nesmí vypadat jako slaboch,“ vysvětluje česká koučka Iveta Clarkeová. Být nejslabším článkem řetězu mezi chlapy je podle ní totéž jako „rozsudek smrti pomalým umíráním na samotce bez oken“. Muži jsou navíc už odmala vychováváni k tomu, že co si mezi sebou říkají holky, pro kluky není. V podstatě se dá tedy říct, že mezi muži nejsou takové interakce běžné - ženy se svěřují ženám a muži se svěřují také ženám.
  • Ženy si cení ochrany a mužského pohledu na věc. To, že mají ženy ve svém okolí kamarádky, které umějí aktivně naslouchat, je pro ně doslova životně důležité. Nicméně všeho moc škodí. Pokud si neumíme nastavit oboustranné zdravé hranice, všechno to sdílení může být velice vyčerpávající. Což jistě potvrdí každá dobrá přítelkyně, která zůstala vzhůru celou noc, aby utěšovala kamarádku se zlomeným srdcem.
  • Podle zjištění psycholožky Lindy Sapadinové se ženám líbilo přátelství s muži, pokud je svými starostmi nezatěžovali až příliš. Mnozí muži mají tendence spíše své pocity potlačovat a dobře si rozmýšlet, jestli o svých strastech začnou mluvit.
  • Ženám se také líbilo, když k nim muž měl tak trochu ochranářský postoj a vytvořil si určitou blízkost a vřelost. Vnímaly ho pak jako staršího adoptivního bratra. Co ale ve svých výpovědích oceňovaly nejvíce, byl mužský názor na jejich problémy s jinými muži.

Jak tedy vědci vyhodnotili, je platonické přátelství mezi mužem a ženou něco tak vzácného, čistého, že je to jako bájný jednorožec mezi vztahy. Jde tedy opravdu o mýtus, který se však jednou za čas opravdu dokáže zhmotnit, když k sobě heterosexuální muž i žena necítí žádnou lásku ani sexuální touhu? Mohou tedy muži a ženy zůstat výlučně přáteli? Na jak dlouho? Nakonec se ukázalo, že to není zase až tak těžké, jen je třeba si určit pravidla, s jejichž dodržováním se takový vztah dá udržet.

Podle F. Diany Barthové je dobré se od začátku držet tří základních pravidel:

  • Udržte si vzájemný respekt. Mnoho mužů a žen došlo k následujícímu - jsou dobří přátelé díky tomu, že je pojí společné hodnoty, mají například stejný smysl pro humor, společné zájmy, stejnou pracovní etiku.  A to je dobrý základ k respektování toho druhého. Je totiž důležité vzájemně si vysvětlit, co kdo od takového dlouhodobého přátelství čeká a potřebuje a na jaké místo v životních hodnotách ho řadí. Což je pak třeba ctít.
  • Chraňte si své stanovené hranice. To nemá od respektu daleko. Toto přátelství má limity, které jste si vzájemně nastavili. Situace se ale může zamotat a neochota říct dost by mohla druhé straně dávat falešné naděje. Pokud vám váš dobrý kamarád nebo kamarádka volají často v noci, protože se cítí osamělí, může to snadno znamenat, že chtějí víc. Požádat je, aby to už nedělali, je dobrý způsob, jak jasně oddělit přátelství od romance.
  • Vyjasněte si city a pocity, pokud je to nutné. Samozřejmě není třeba řešit úplně všechno. To, že to mezi vámi občas letmo zajiskří, nemusí být kamarádství na škodu. Na druhou stranu, pokud nastane zádrhel a je mezi vámi cítit nerovnováha, je důležité vyjádřit se a poprosit svého kamaráda o totéž. Je důležité být upřímný, i když se bojíte, že zraníte něčí city, nebo ho dokonce ztratíte. Přátelství totiž může přežít jen v případě, že ho oba cítíte stejně. V opačném případě zanikne tak jako tak. Pokud má zájem jen jeden z vás a vy ho necháte doufat, ublíží mu to daleko víc než prostá upřímnost.

Bude stále platit, že mnozí budou tvrdit, že takové celoživotní přátelství není možné a potom budou tací, kteří ho prožívají a jsou tudíž důkazem toho, že to fungovat může. Asi se ale shodneme na tom, že opravdové přátelství je velká vzácnost a je třeba jej chránit a opečovávat. Ne nadarmo se zpívá v jedné české písni „Přátelství je někdy víc než láska“.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.elle.cz/laska-sex/mohou-byt-zeny-muzi-opravdu-pratele-co-kdyz-chce-jeden-vic

https://www.idnes.cz/xman/styl/pratelstvi-mezi-muzem-a-zenou.A130118_161642_xman-styl_fro

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-kdy-muze-fungovat-pratelstvi-mezi-muzem-a-zenou-40364491

https://www.prozeny.cz/clanek/pratelstvi-mezi-muzem-a-zenou-podle-vedcu-je-pravdepodobnost-ze-drive-ci-pozdeji-skonci-laskou-79343

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip