Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zahradní trend 2023: Využijte každý centimetr vašeho venkovního prostoru

Zahradní trend 2023: Využijte každý centimetr vašeho venkovního prostoru

18.4.2023 - redakce Babinet.cz

Urbanizace omezila dostupnou obytnou plochu a prostor na zahradách i venku je tak čím dál vzácnější. Kromě tradičního využití zahrady nyní zastávají také další funkce, například jako místo k cvičení nebo k práci. Lidé pak kreativním způsobem hledají prostor pro rostliny.

 

foto / se svolením iBulb

Nahoru

V porovnání s předchozími lety se interiér a exteriér ještě více prolínají. Zahrady jsou využívány co možná nejoptimálněji, s horizontální i vertikální výsadbou. Tradiční zahrady zůstávají i nadále oblíbené. Novinkou je ale častější využití střešních teras, verand nebo rostlin umístěných na střechách či na plotech.

Lehké a vzdušné

Chcete-li zvýraznit dostatek prostoru, sázejte rostliny tak, aby působily transparentně a vzdušně. Ve výsadbě se také používá mnoho barevných kontrastů, které zdůrazňují hloubku zahrady. Kontrastní barevné kombinace zahrnují modro-fialovou, oranžovo-červenou, světle žlutou, světle modrou a pastelovou lila barvu. Přeplněné a hustě osázené zahrady vhodné nejsou, kvetoucí rostliny by měly mít volnost a prostor a být rozmístěny po celém venkovním prostoru.

Barevné schéma vrstvených prostorů

Prostor

Kvetoucí cibuloviny a hlíznaté rostliny mají schopnost zvýraznit dojem prostoru. Vybírejte odrůdy, které se volně proplétají a které lze snadno kombinovat s ostatními rostlinami. Můžete použít například kanny, begonie, jiřiny, krokosmie nebo gladioly. Na záhonech jim zajistěte dostatek místa. Vysaďte jednu či několik květinových cibulek nebo hlíz stejného druhu mezi dlaždice, nebo je nechte volně růst ve velkých vertikálních nádobách na stěnách či na plotech.

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip