Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pecku od manga nevyhazujte a vypěstujte si doma na zahradě mangovník. Jak na to?

Pecku od manga nevyhazujte a vypěstujte si doma na zahradě mangovník. Jak na to?

16.4.2023 - redakce Babinet.cz

Mango je oblíbené tropické ovoce, které má ráda také spousta Čechů. Dá se vypěstovat i v domácích podmínkách, chce to ale trpělivost. S trochou štěstí vám potom vyroste stromeček, který po nějaké době přinese také plody. Chce to však speciální postup a zacházení.

foto / Freepik

Mango se do České republiky vozí bohužel značně podtržené, tedy nedozrále. Doma si ho pak musíme nechat „dojít“, aby zesládlo a dalo se pozřít. No, ale jak bychom po nedozrálé pecce chtěli, aby vyklíčila? I jí musíme trochu pomoci.

Výjimečně, opravdu velmi výjimečně se stane, že okrájí-li se mango, tak nám zbyde pecička, která je na jedné straně rozloupnutá a leze z ní klíček. To je ale spíš náhoda. Pro naše účely potřebujeme tvrdý obal, ve kterém se teprve nachází semínko, rozloupnout. Postačí nám k tomu jeden malý nožík. Po obvodu jím opatrně projedeme a tvrdý obal rozloupneme.

Do navlhčeného ubrousku

Uvnitř se skrývá poměrně velké semínko. To potom vezmeme a vložíme do ubrousku, který navlhčíme. Takže upravené semeno dáme do skleničky a sem tam jen navlhčíme ubrousek. Ale potom pozor. Nemá smysl každý den chodit  a dívat se co se děje. Rozbalte ubrousek až tak za týden, dva.

Na jedné straně vyroste klíček. A teď nastává ta správná doba. Semeno vezmeme a dáme do květináče tak, aby bylo celé schované v hlíně. Za pár týdnů nám při troše štěstí vyroste první lístek.

foto / archiv autorky Zuzany Zelenkové

Pozor, ať nezplesniví

Mango nechce příliš mnoho vody, ale hlína nesmí být ani suchá. Jednoduše udržujte jí tak jemně vlhkou. Tedy jednou za dva tři dny trochu pokropte. Jinak by mohlo semeno začít plesnivět a potom z toho nic nebude.

foto / Freepik

Když vyroste stromeček, tak ho následně zasaďte do velkého květináče. Přes léto ho můžete mít klidně venku, ale přezimovat musí někde v teple, na zimní zahradě, nebo v pokoji, ve kterém se příliš netopí. Mráz by mu nesvědčil. Prvních plodů se dočkáte, podobně jako u ořešáku, za sedm let. Vzhledem ke změnám klimatu je celkem pravděpodobné, že jednou budeme moci mango pěstovat i na našich zahrádkách.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip