Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pozvěte si letos do zahrady motýly i včelky. Kvetoucí louka místo anglického trávníku

Pozvěte si letos do zahrady motýly i včelky. Kvetoucí louka místo anglického trávníku

15.4.2023 - redakce Babinet.cz

Anglické trávníky byly a stále jsou velký hit. Vzhledem k oteplování se ale po celé planetě začalo řešit, jak na to, abychom přírodě trochu pomohli nejen ve městech, ale také na svých zahrádkách. Ono to může být pěkné, kdy má člověk na zahradě anglický trávník, po kterém se může v pohodě plazit dítě, nebo na který se po nedělním obědě usadíte, ale pro přírodu má taková nádhera jen negativní dopady.

foto / Pixabay

Vysekaná tráva se totiž musí častěji zalévat. Což v podstatě není nic jiného než plýtvání vodou. Krátká tráva je pak v podstatě to samé, jako kdybychom měli dům obehnaný asfaltem a betonem. Sluneční paprsky vytáhnou veškerou vodu a teplota se zvyšuje. Ve finále se do takové trávy stejně neposadíte.

Vyhnali jsme květiny

Anglický trávník, z kterého jste vyhnali už i poslední sedmikrásku, pak neskýtá vůbec žádné útočiště pro životadárné včely, ale ani pro další hmyz. Je to opravdu mrtvá plocha. Díky tomu, že si jej trochu oživíte, ale pomůžete planetě a i sobě.

Květnatá louka

Prostřednictvím květinové louky zvýšíte diverzitu živočichů, kteří v ní žijí. Nejrůznější hmyz, hlavně pak opylovači budou prospěšní záhonům se zeleninou i s květinami. Navíc přispějete k ochraně nejrůznější druhů. Zvláště potom, přidáte-li do zahrady také nějaký ten hmyzí hotel.

Dalším pozitivem je, že vaše zahrada rozkvete a bude prostě krásná. Bude se v ní také držet vláha a co víc, nebude nutné každý týden sekat. Vezmete to prostě dvakrát do roka kosou a bude na dlouhou dobu zase vystaráno.

Tím pádem nemusíte mít ani drahou sekačku a zatěžovat planetu spotřebou fosilních paliv nebo velkého množství elektrické energie.

Jak na to?

Na internetu, nebo i v lepších zahradnictvích seženete luční směs nebo přesně ty kytičky, které na svojí zahrádce chcete. Existují zvlášť semena vlčích máků, kopretin nebo chrp. Vysévat můžete kdykoli, třeba hned teď. Přeci jen, než kytičky vyrostou, bude to chvíli trvat, ale na to nádheru se prostě vyplatí počkat si.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Bělousek
19.4.2023 13:01

Sousedi si chtěli také vytvořit květinovou louku na části zahrady, ale moc se jim to nepovedlo. Je lepší se vždy poradit se zahradníkem :-)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip