Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Naučte se říkat ne. Pozitivní sobectví vám zlepší život

Naučte se říkat ne. Pozitivní sobectví vám zlepší život

14.4.2023 - redakce Babinet.cz

Určitě jste už v životě o někom řekli, že je sobec a jistě to nebylo míněno jako lichotka. Ale někdy je určitý druh sobectví prospěšný a dokáže z vás udělat šťastnějšího člověka. Pokud jste ten typ „hodné holky“, která dává na první místo vždy ostatní, obětuje se pro ně, jejich přání mají vždy přednost a vy nedokážete říci ne, pak je na čase vyzkoušet princip pozitivního sobectví. O sobectví, které druhým ubližuje, ale rozhodně nejde. Je potřeba jen začít myslet trochu na sebe, cítit sebelásku, sebeúctu a mít i své splněné sny. Nakonec i v letadle vám vždy v pokynech řeknou, že abyste mohli pomáhat druhým, nejprve si kyslíkovou masku musíte nasadit sami.

foto / Freepik

Jak tedy dosáhnout toho, abyste se i vy cítili šťastní a i vaše potřeby byly uspokojeny? „Na začátku je třeba neleknout se a nemyslet si, že teď musíte změnit úplně všechno, v čem žijete. Kdepak. Zvlášť pokud jste zvyklí dělat věci na maximum, patříte k těm, kteří toho i hodně stíhají, pak by vás představa tolika změn jen zavalila a nic by se nepohnulo. Mně i mým klientkám ale funguje takzvaný záměr dne. Čas od času si prostě hned od rána naordinujeme den, který bude náš. Bude o vás, o vaší náladě, vašich potřebách, vašich možnostech. Třeba čistě jen proto, abyste mohli po nějaké době nabrat zpátky ztracenou energii,“ doporučuje koučka Mgr. Nikola Šraibová s tím, že takových dnů stačí v začátku opravdu pár do měsíce. Protože základem pozitivního sobectví je fakt, že pokud máte pomáhat druhým a pečovat o ně, musíte se primárně postarat sami o sebe.

Existuje pár zásad, které by vám mohly pomoci:

Filtrujte, co budete číst a poslouchat

Během dne se na vás valí spousta negativních zpráv, občas stačí už jen zapnout si večer televizi, které vám zkazí náladu a způsobují stres. Samozřejmě to neznamená, že se úplně přestanete zajímat o aktuální dění nebo naprosto rezignujete na snahu něco kolem sebe změnit. Mnohem rozumnější je se zaměřit jen na něco a tomu se věnovat. Nesnažte se vstřebat úplně všechno. Rádi vaříte, tak se zaměřte na informace o vaření. Máte domácího mazlíčka, potom se věnujte všemu, co se týká zvířat. Vyfiltrujte si jen to, co vás opravdu zajímá.

Vaše pozitivní sobectví tím pádem bude, že si vyberete informace, kterým chcete věnovat váš čas a úsilí.

Nesrovnávejte se

Nenechte si předhazovat někoho, kdo je údajně lepší v práci, ve škole se lépe učí, má doma vždy naklizeno, lépe vaří anebo má dokonce lépe vychované děti. Pak budete mít pouze pocit, že v tom nikdy nemůžete uspět. Nesrovnávejte se s nikým, protože v současnosti je trendem na sociálních sítích sledovat životy jiných lidí. Uvědomte si, že na sítích každý sdílí jen to, co se komu povedlo. Jen ty hezké okamžiky a úspěchy, ale zbytek už nevidíte.

Vaše pozitivní sobectví bude, že přestanete sledovat diety, dovolené nebo báječné oslavy některých svých kamarádek. Přejte jim to, ale nesnažte se překovávat někým cizím nastavenou laťku, hodně se vám uleví.

Pracujte rádi

Pokud nejste typ na podnikání a vysloveně vás to ničí, změňte to. V zaměstnání se nesnažte sedřít se z kůže pro svého šéfa. Dělejte svou práci poctivě, ale nenechte se nutit do něčeho nad rámec vašich povinností, za které máte svůj plat.

Vaše pozitivní sobectví tedy bude, že si vyberete práci, kterou budete dělat rádi a s čistým svědomím.

Pečujte o sebe

Na změnu není nikdy pozdě, a co do svého těla investujete, to se vám s přibývajícím věkem vrátí. Zdravá životospráva, žádné odbývání se jídlem za pochodu, protože si nenajdete čas na to, abyste se v klidu najedli, zdravé potraviny, dodržování pitného režimu. Odpočinek a spánek tak, abyste se cítili odpočatí. Pohyb, ať už je to jen chůze při procházce se psem nebo o víkendu místo gruntování procházka v přírodě. K životu samozřejmě patří různá omezení, nemoci a potíže, se kterými je třeba se naučit žít a fungovat, ale některým zbytečným problémům se dá předejít.

Vaše pozitivní sobectví tedy bude vyhledávání toho, co prospívá vašemu zdraví a odmítání toho, co mu škodí. Pokud víte, že vám něco nedělá dobře, učte se postupně nedat tomu prostor nebo ho alespoň omezit. Například pokud sladíte cukrem, pomalu se snažte ho vysadit. Každý malý krůček se počítá.

Rozmazlujte se

Neodpírejte si chvilky, kdy se můžete rozmazlovat. Cíleně si je plánujte. Občasná masáž, přírodní kosmetika, oblečení jen z kvalitních materiálů. Ale hlavně dostatek spánku a čerstvého vzduchu, to dělá dobře tělu i duši. Snažte se vypadat hezky, změňte si účes, upravte se. Pokud se nelíčíte, změňte to a najděte si chvilku, stačí jen lehce. Noste k oblečení šperky k dozdobení. Rozmazlování se k péči o sebe patří, ale nemělo by se pochopitelně stát smyslem života. Je to odměna, potěšení a radost, které si může v rozumné míře dopřát úplně každý.

Vaše pozitivní sobectví bude, že si uděláte čas na potěšující drobnosti.

Mějte prostor sami pro sebe jak doma tak v hlavě.

Začněte tím, že si domov zútulníte tak, abyste se tam cítili dobře vy i ostatní členové vaší rodiny a začněte si více rozmýšlet, koho si do něj pustíte. Vyfiltrujte si pouze lidi, kteří k vám přinesou radost a nebudou vás psychicky vysávat.

Vaše pozitivní sobectví budou nastavené meze. Nebuďte stále k dispozici, naučte se úplně odpojit a najít si chvilky jen sami pro sebe. Návštěvy doma si plánujte podle vašich plánů a nenechte si je vnutit.

A potom? Budete odměněni vlastním, zevnitř vycházejícím pocitem spokojenosti. „Protože zvlášť všechny ty ,,hodné holky“, co dávají celý život na první místo ostatní, čerpají energii právě ze svého okolí. Z toho, jestli je okolí uzná za dost hodné, výkonné, láskyhodné. Ale dát si uznání, respekt a lásku sama, to je teprve odměna, která má váhu a váže na sebe energii dalších změn. Je to signál, že opouštíte takzvané fixní myšlení, kdy se oceňování od ostatních stává drogou, návykem a jediným motorem. Ale tak to být skutečně nemá. Jediným motorem pro sebe máte být ve svém životě jen vy sama, “ uzavírá Mgr. Nikola Šraibová.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.vlasta.cz/clanek/pravidla-pozitivniho-sobectvi-20260525.html

https://tchiboblog.cz/pozitivni-sobectvi/

https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/umeni-rikat-ne-i-schopnost-myslet-na-sebe-jak-vam-pozitivni-sobectvi-zlepsi-zivot-2

https://beta.www.jobs.cz/poradna/pozitivni-sobectvi-prospeje-vam-i-okoli/

 

 

 Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip