Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Znáte pojem polyamorie? Podíváme se na něj bez předsudků

Znáte pojem polyamorie? Podíváme se na něj bez předsudků

30.3.2023 - redakce Babinet.cz

Nudí vás monogamní vztah a toužíte po nějaké změně? Milujete se s partnerem, a přesto vám něco v manželství chybí? Polyamorie je v současnosti ve společnosti na vzestupu, ale stále je mezi lidmi její téma povětšinou tabu. Pokud ale cítíte, že vaše manželství není po emoční stránce uspokojivé, pak tato forma může být zajímavým řešením, díky kterému se vyhnete případnému rozvodu. Rozhodně je dobré zmínit hned zkraje, že polyamorie není pro každého. Pro žárlivost v ní není místo. Pokud si tedy absolutně nedovedete představit, že by váš partner trávil některé dny a noci ve společnosti někoho jiného, pak tohle není řešení pro vás.

foto / Freepik

Co tedy polyamorie je? Jaká je její definice: „Slovo polyamorní vzniklo z řeckého termínu „polloi“, což znamená mnoho a latinského „amor“ značícího lásku. Je to životní styl, kdy osoba žije v několika milostných vztazích. Jedná se o druh soužití, založený na toleranci a akceptaci dalších vztahů. Jedná se o vztahy fungující se vzájemným souhlasem všech zúčastněných, čímž nejde o nějaké pokoutní podvádění či nevěru.  Za kolébku polyamorie se považuje USA, kde se polyamorici sdružují v hnutí The Polyamory Society, které bylo založeno v roce 1996 ve Washingtonu. U nás je v povědomí komunita polyamoriků a jejich aktivity od roku 2010. Aktivní jsou především na sociálních sítích, kde se snaží informovat o polyamorii, a také pořádají několik setkání ročně.

Někteří tvrdí, že pro polyamorní vztahy se rozhodly hlavně známé osobnosti, ale faktem je, že funguje i mezi obyčejnými lidmi, kteří prostě nevidí smysl v klasickém monogamním soužití. V  tomto alternativním vztahu ale nenajdete pouze mladé lidi, ale žijí tak i starší manželské páry, které touží po změně. Pokud si ale myslíte, že se polyamorní vztah rovná polygamii, pak se mýlíte. Zatímco v polygamním vztahu má jeden z partnerů více „bokovek“, v polyamorním vztahu mají lidé více partnerů, se kterými neudržují výhradně sexuální styk.

V polyamorních vztazích budujete vztahy s jinými lidmi mimo váš hlavní vztah a primárním účelem není jenom sex, ale také emocionální spojení a vzájemná podpora,“ vysvětluje polyamorii vztahová koučka Lia Holmgrenová.

Podle Daniela Saynta, zakladatele New Society for Wellness, stojí za znovuzrozením polyamorních vztahů mileniálové. „Uvědomují si chyby, které udělali jejich rodiče a snaží se je nezopakovat. Jsou si vědomi toho, že v některých vztazích monogamie nefungovala, a tak hledají nové formy vztahu,“ vysvětluje pro Men's Health. Podle jeho názoru souvisí nárůst polyamorních vztahů také se skutečností, že se mnoho mladých lidí oddálilo od církevního pojetí manželství. „Vytvořili si vlastní názor na to, co znamená láska, závazek a sex, což otevírá dveře k milování více osob,“ tvrdí Saynt.

V neposlední řadě stojí za úspěchem polyamorie také četnost seznamovacích aplikací. „Zvýšila se skupina potenciálních partnerů. Muži i ženy si začínají myslet, že mít jediného partnera na celý život není povinnost,“ dodává.

Stále samozřejmě existují určité mýty, které polyamorii provázejí:

č. 1 – Polyamorii vyznávají lidé, kteří se nechtějí vázat

Někteří lidé vidí jen to, co chtějí. Pro ně je polyamorie volbou pouze pro bohémy a volnomyšlenkáře, kteří pohrdají vážným vztahem. Pravdou ale je, že polyamorní vztah není žádná legrace a lidé, kteří se pro něj rozhodnou, věnují svou pozornost nejen jednomu partnerovi, ale dvěma, třem nebo i čtyřem zároveň. I proto je důležité vědět, že skutečný a plnohodnotně fungující polyamorní vztah není procházka růžovým sadem, kterou by zvládl někdo, kdo si chce užívat svobodný a nevázaný život.

č. 2 – Polyamorie je jenom o sexu

Běžně se dá zaslechnout názor, že k polyamorii se uchylují lidé, kteří touží hlavně po sexu. Ve skutečnosti ale platí, že polyamorní vztahy nejsou primárně tvořeny za účelem intenzivnějšího fyzického kontaktu. „Přestože polyamorní vztahy s sebou přinášejí určitou otevřenost, kterou v jiných typech vztahů nenajdeme, rozhodně se nejedná o vztahy čistě sexuálního charakteru,“ vysvětluje spisovatelka Charyn Pfeufferová a dodává, že smyslem polyamorie je kultivace trvalých a láskyplných vztahů. Není nic výjimečného na tom, když je v takovém vztahu sex až na posledním místě. „V polyamorní komunitě jsem poznala mnoho lidí, kteří se identifikovali jako asexuálové,“ říká Dedeker Winstonová, autorka knihy The Smart Girl‘s Guide to Polyamory.

č. 3 – Polyamorní lidé jsou ohroženi sexuálně přenosnými chorobami

Nezáleží na tom, v jakém vztahu zrovna jste, sex s různými partnery je vždy nebezpečný. U většiny polyamorních partnerů platí, že bezpečnost je na prvním místě. „Od chvíle, co jsem v polyamorním vztahu, tak jsem obezřetnější v tom, s kým se budu milovat. Je to dáno tím, že v polyamorii jsem zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za zdraví dalších partnerů,“ vysvětluje vztahová odbornice Page Turnerová. Její slova potvrzuje také Dedeker Winstonová. „Studie a průzkumy ukázaly, že lidé v nemonogamních vztazích mají tendenci se chovat zodpovědněji než lidé v monogamních vztazích.

č. 4 – Lidé v polyamorních vztazích nežárlí

Co si budeme nalhávat, není snadné se o svého partnera dělit. Ať chcete, nebo ne, lidé jsou od přírody žárliví, a tak není žádná vzácnost, když na sebe polyamorní partneři žárlí. Ovšem rozdíl oproti monogamním vztahům je v tom, že polyamorní partneři o svých pocitech otevřeně hovoří a nebojí se žárlení přiznat. „Spousta lidí má představu o tom, že dokonalý polyamorní člověk nikdy nebude žárlit a vždy bude naprosto v pohodě s tím, co dělá jeho partner. Ve skutečném světě to ale možné není,“ říká sexuální terapeutka Liz Powellová pro Glamour. 

č. 5 – Polyamorie se rovná skupinovému sexu

Určitý pohled společnosti je zkreslen tím, že se domnívá, že v polyamorním vztahu jde o nějaké nevázané sexuální orgie. „Ano, v některých vztazích může čas od času ke skupinovému sexu doopravdy dojít, ale rozhodně nejde o pravidlo. Naopak, většina polyamorních partnerů se skupinovému sexu neoddává,“ tvrdí Turnerová. Podle jejího názoru navíc skupinový sex mezi polyamorními partnery vypadá naprosto jinak, než je zobrazován v pornografii.

Oslovil vás koncept polyamorie? Své pocity tedy nepotlačujte a sdělte je partnerovi. Rozhodně se pro takový rozhovor rozhodněte ve chvíli, kdy je váš vztah stabilní. „Nezahajujte tento rozhovor, když se hádáte, nebo když vy nebo váš partner pociťujete nervozitu, strach, smutek nebo frustraci. V takový moment je pravděpodobné, že dojde k nedorozumění či emočnímu vzdálení,“ varuje klinická psycholožka Martina Pagliaová na webu Metro.co.uk. Rozhodně se vyplatí, když vaše komunikace bude naprosto otevřená, a vy budete připraveni respektovat názor vašeho partnera. Další důležitou roli hraje to, že si určíte pravidla, která v polyamorním vztahu budete dodržovat a dohodnete se na tzv. „čase na zkoušku“, kdy tento typ vztahu vyzkoušíte. Třeba oba zjistíte, že vám vyhovuje anebo naopak, že polyamorie není nic pro vás.

Na závěr můžeme toto téma shrnout tak, polyamorie není ani lepší, ani horší než monogamie. Je to jen jiný druh uspořádání mezilidských vztahů, který někomu vyhovuje a druhému ne, ale je třeba o něm hovořit bez velkých emocí nebo morální paniky.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-proc-je-polyamorie-na-vzestupu-40355227

https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyamorie

https://www.heroine.cz/vztahy-a-sex/8450-polyamorie-bez-predsudku-jake-jsou-radosti-a-uskali-vicecetnych-vztahu

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-nejznamejsi-myty-o-polyamorii-kterym-byste-nemeli-verit-40370264

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz