Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Pečujte o své zdraví v zimě

Pečujte o své zdraví v zimě

28.3.2023 - redakce Babinet.cz

Zima je obdobím roku, kdy energie, motivace a nálada v mnoha ohledech strádají. Není divu, protože dny jsou krátké a slunce málo. Když teplota venku klesne pod nulu, snáze dostanete různé druhy infekcí a nachlazení. Počasí v zimě často nevybízí k procházkám. Je to náročné období i z hlediska výživy, protože nemáme přístup k mnoha hodnotným druhům ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitamíny a minerály. O své zdraví byste měli pečovat každý den, bez ohledu na roční období. Je sice pravda, že zima je obdobím nachlazení, ale nemusíte být odsouzeni k infekcím. Jak pečovat o své zdraví v zimě? 

Pohyb je zdraví a štěstí 

Počasí za oknem sice nijak nerozmazluje, ale zima je pro fyzickou aktivitu stejně vhodná jako jaro či léto. Navíc Vám umožní provozovat sporty, které si nemůžete užít, když je venku teplo. Hovoříme samozřejmě o lyžování nebo snowboardingu. Mnoho lidí pak mění kolo za lyže a „útočí“ na horské svahy. Umírněná fyzická aktivita v zimě je skvělým posílením imunity. Přispívá k posílení psychiky, je zdrojem endorfinů a také skvělým způsobem, jak se zbavit stresu, zbavit se negativních emocí a „utéct“ od každodenních povinností. To vše zvyšuje míru spokojenosti a potenciál vyrovnat se s každodenními obtížemi. Sport v zimě má pozitivní vliv na:

 

  • Krevní oběh – fyzická aktivita zlepšuje vytrvalost krevního oběhu. Cvičením také předcházíte mnoha srdečním chorobám. 

 

  • Dýchací systém – fyzická aktivita zvyšuje kapacitu plic, což zlepšuje kvalitu nádechu a výdechu. 

 

  • Nervový systém – pravidelné cvičení prospívá tvorbě dalších nervových spojení. Stimuluje se nervový systém, což přispívá ke zlepšení paměti. 

 

To jsou samozřejmě jen některé z výhod provozování sportu v zimě. Při plánování pohybové aktivity byste měli zvážit dobrou disciplínu, která bude odpovídat Vašim fyzickým schopnostem a zároveň Vás bude bavit. Pokud máte rádi sníh - lyžování nebo snowboard bude skvělou volbou. Pokud však lyžování nebo bruslení nejsou tím pravým sportem, vyplatí se vyrazit na nordic walking, neboli oblíbené procházky s holemi. Taková procházka posiluje srdce a plíce, přispívá i ke zlepšení kondice.

Pečujte o své zdraví v zimě vhodným oblékáním

Nikomu není divné, že v zimě venku často není zrovna příjemné počasí a je prostě zima. Proto byste se měli vzdát lehkého, hezkého oblečení, tedy odhalených kotníků, tenkých punčochových kalhot, lehkých kabátů a zvolit teplé oděvy. Je pravda, že oblékání přiměřeně počasí prospívá Vašemu zdraví. Účelem zimního oblečení je zabránit prochladnutí organismu. Ženám se bude hodit https://sportano.cz/zena/damske-obleceni na zimu, mezi které patří: termoaktivní spodní prádlo, péřové bundy a dlouhé kabáty. Pokud jde o muže, i oni by měli volit https://sportano.cz/muz/panske-obleceni na zimu. Vše, co potřebujete na odění v zimě, najdete na webu Sportano.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip