Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Kazí vám život nízké sebevědomí? Jak jej rozpoznáte

Kazí vám život nízké sebevědomí? Jak jej rozpoznáte

27.3.2023 - redakce Babinet.cz

Nejdříve si můžeme definovat, co vlastně sebevědomí je. Definice sebevědomí, které je sociálně psychologický pojem, by mohla znít: „Sebevědomí je vědomí vlastní ceny. Přesvědčení, že člověk jedná správně, vhodně a účinným způsobem. Je to stav mysli nebo pocit, který se vyznačuje nepřítomností nejistoty, ostychu nebo rozpaků a je provázený klidnou vírou v sebe a své schopnosti, beze stop podceňování nebo nadutosti.“

 foto / Freepik

Obecně je se sebevědomím potíž. Když ho máme moc, je to špatné, ale když je ho málo, je to výrazně horší. Nízké sebevědomí zasahuje do mnoha oblastí našeho života a všude dovede potrápit. Sebevědomí pro nás znamená být si vědom sám sebe. Uvědomovat si, jaká je naše hodnota, jaké jsou naše silné stránky a přednosti. Ale je to hlavně uvědomění si, že i když máme nějaké slabiny a děláme chyby, nic to nemění na hodnotě, kterou máme, je to jen prostor pro osobní rozvoj a růst. Nízké sebevědomí ovlivňuje naše vztahy, komunikační schopnost, naše zaměstnání a nakonec i zdraví.

Jak sami poznáme, že máme nízké sebevědomí? Zde je pár příkladů, jak se můžeme ohodnotit:

  • Nedostatek sebedůvěry: Když máme nízké sebevědomí, přetrvává v nás často pocit, že nejsme schopni zvládnout situace a úkoly. Nevěříme si.
  • Sebekritičnost: Jsme příliš sebekritičtí a neustále se hodnotíme a srovnáváme s ostatními. Jsme příliš tvrdí k sobě a často vidíme své nedostatky, místo abychom ocenili své kvality.
  • Potřeba potvrzení od ostatních: Potřebujeme potvrzení od okolí, abychom se cítili dobře. Pokud se nám ho nedostane, cítíme se nespokojení a méněcenní.
  • Nedostatek iniciativy: Nepřejímáme iniciativu, protože se bojíme, že nedokážeme úspěšně dokončit úkol a nezískáme odměnu za své úsilí.
  • Prokrastinace: Bojíme se selhání natolik, že odkládáme své úkoly a plány, až to nakonec vzdáme.
  • Izolace a omezení: Izolujeme se a omezujeme aktivity, protože se bojíme selhání a odsouzení okolí.
  • Neschopnost přijímat komplimenty: Stejně tak, jako špatně přijímáme kritiku, nedokážeme přijímat komplimenty. Když nemáme rádi sami sebe, ani komplimenty pro nás nebývají „jen tak“.
  • Chronická nerozhodnost: Obava z možných chyb nás vede k nečinnosti. A nečinnost z naší strany ponechává odpovědnost i úspěch ostatním.
  • Zanedbávání sebe sama: Je běžnou přirozeností starat se o to, co milujeme a opomíjet, co nemáme rádi. Proto se nedostatek sebevědomí odráží i na naší péči o sebe - výživa, spánek, cvičení, společenské interakce.

Máte pocit, že jste se v tom našli? Samozřejmě můžete jít cestou odborné pomoci a najít si kvalifikovaného terapeuta nebo psychologa. Nicméně je i pár rad, jak si sebevědomí posílit.

Přemýšlení o pozitivních zážitcích: Pokuste se zaměřit na pozitivní zážitky a úspěchy, kterých jste dosáhli, a potěšte se tím, co jste se naučili a co jste dokázali.

Pozitivní afirmace: Opakujte pozitivní afirmace, jako například "Jsem schopen/schopna", "Mám svou cenu" atd., to vám může pomoci k posilování vašeho vnitřního hlasu.

Hledání nových výzev: Zkoušejte nové věci a překonávejte výzvy, to vám může pomoci zvýšit sebevědomí a dát vám pocit kontroly nad svým životem.

Hledání podpory: Obraťte se o pomoc a podporu na rodinu a přátele, kteří vás podporují a povzbuzují.

Zdravý životní styl: Zaměřte se na péči o své tělo a duši. Pravidelná fyzická aktivita, zdravé jídlo a dostatek spánku, i to vám pomůže posílit sebevědomí.

Sebeuvědomění: Hledejte v sobě své silné stránky a pozitivní vlastnosti. Snažte se je využít k dosažení svých cílů.

Jako vše nové, co se chcete v životě naučit, i práce se sebou chce čas. Nic nejde přes noc a určitě se ráno nevzbudíte nadupaní sebedůvěrou a nevtrhnete do světa jako lev salónů. Ale postupná práce na sobě, uvědomění si, že jste přeci jen v životě něco dokázali a i každá maličkost má význam, to vše vás může posunout kupředu. Na komplimenty se naučte říkat „děkuji“, přijímejte chválu za cokoli s úsměvem a berte si ji k srdci, aby vám ukázala, že jste schopni něčeho dobrého a můžete mít úspěch. Změňte účes, dojděte si s kamarádkou na nákupy a nechte ji, aby vám vybrala ona, co by se jí na vás líbilo a mělo šmrnc. Místo vyběhnutí ráno jen s umytým obličejem a vyčištěnými zuby si udělejte čas a lehce si pohrajte s nalíčením. Každá drobnost, která vás potěší, každý úsměv, který vám někdo věnuje, to vše vstřebávejte, aby vás to zahřálo a dodalo vám ten chybějící kousek sebevědomí. Každý člověk má svou hodnotu, je jen na něm, aby ji v sobě objevil a ukázal ji světu. A vy na to prostě máte!

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-psychika-zarlivost-toxicke-vztahy-i-neviditelnost-jak-se-pozna-nizke-sebevedomi-a-co-vam-v-zivote-kazi-83515

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-caste-znamky-nizkeho-sebevedomi-a-sebeucty-40393069

https://www.svetzeny.cz/psychologie/znaky-nizkeho-sebevedomi-zdaleka-nejde-jen-o-nedostatek-sebeduvery

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sebev%C4%9Bdom%C3%AD_(soci%C3%A1ln%C3%AD_psychologie)

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip