Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Návrat veselých begónií do zahrady. Od června až do prvních nočních mrazíků si užijete záplavu barev

Návrat veselých begónií do zahrady. Od června až do prvních nočních mrazíků si užijete záplavu barev

8.4.2024 - redakce Babinet.cz

Hlíznaté begónie jsou opět v módě, ať už v květináčích na terase nebo na balkoně, nebo na záhoně. Není se čemu divit, protože jejich květy v nejrůznějších veselých barvách si můžete užívat celé měsíce. Hlízy sázejte až po posledních mrazech, abyste si krásné květy mohli užívat ještě letos v létě!

 foto / se svolením iBulb

Květy a listy

Hlíznaté begónie jsou k dostání ve všech tvarech a velikostech. Mnoho nových odrůd bylo vyšlechtěno speciálně pro vysazení do zahrady. Od června až do prvních nočních mrazíků se nepřetržitě pyšní červenými, oranžovými, růžovými, meruňkovými, žlutými a bílými květy. Jinými slovy, záplavu barev si budete užívat po dobu neuvěřitelných pěti měsíců! Zajímavé jsou i jejich listy, které mají oblé i kuželovité tvary.

Klasifikace

Hlíznaté begónie se dělí na záhonové a kaskádové druhy nebo penduly. Záhonovky se dělí do tří kategorií: dvoukvěté, drobnokvěté a jednokvěté. Kaskádovité begónie jsou dostupné ve velkokvětých a drobnokvětých odrůdách, jejichž květy elegantně kaskádovitě padají dolů. Ve vyšších květináčích a závěsných koších se budou opravdu vyjímat.

Výsadba a péče

  • Begónie můžete koupit na jaře jako suché, ploché hlízy. Je těžké si představit, že z této malé hlízy vyroste tak velká rostlina.
  • Vysazujte je až po pominutí rizika nočních mrazů, protože hlízy (až na výjimky) nejsou mrazuvzdorné. Většině begónií vyhovuje polostín. Zkontrolujte informace na obalu.
  • Při sázení dodržujte vzdálenost 25 až 30 cm a dbejte na to, aby vypouklá strana směřovala dolů. Někdy jsou na dutém vrcholu již vidět malé výhonky. V případě pochybností hlízu zasaďte na bok.
  • Hlízu zakryjte tenkou vrstvou zeminy (1 až 2 cm).
  • Pokud sázíte do květináčů, zvolte prostorné s otvory na dně. Na dno květináče dejte několik střepů nebo hliněných granulí a použijte zeminu.
  • Po zasazení hlízy květináč zalijte.
  • Begónie mají mělké kořeny, proto dbejte na to, aby vrchní vrstva nevyschla. Rostlina absorbuje velké množství vody, zejména když je v plném květu.
  • Uvadlé květy samovolně opadají ze stonku. No není to jednoduché?

Jak begónie získaly své jméno

Francouzský mnich Charles Plumier se s begónií setkal v Karibiku během své první botanické cesty v letech 1689 a 1690. Rostlinu pojmenoval po Micheli Bégonovi, který cestu zorganizoval. V té době byl Bégon námořním správcem v Rochefortu, hlavním francouzském námořním přístavu, odkud vyplouvaly lodě do nových zemí.

Praktické tipy

  • Umístěním několika hlíznatých begónií dohromady vytvoříte na zahradě nebo na balkoně krásný koutek.
  • Hlízy můžete začít sázet již v březnu a umístit je na teplé a světlé místo. Říká se tomu „nucení cibulovin“. Jakmile pomine riziko nočních mrazíků, můžete je přemístit ven.
  • S příchodem prvních nočních mrazíků hlízy vyjměte z půdy. Pokud je uchováte na chladném a tmavém místě, budete je moci příští rok vysadit znovu.

 

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz