Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Březnové práce na zahradě: Udělejte pořádek v korunách stromů a v zeleninové zahrádce je také spousta práce

Březnové práce na zahradě: Udělejte pořádek v korunách stromů a v zeleninové zahrádce je také spousta práce

22.2.2024 - redakce Babinet.cz

V průběhu měsíce března bude potřeba odhrabat nezetlelé zbytky listí ze záhonů i trávníku a odstranit chvojí nebo textilie, které chránily přezimující rostliny před mrazem. Trávník se hodí provzdušnit vertikutátorem. Do konce března je také potřeba stihnout dokončit řez živých plotů. Řez si zaslouží i další dřeviny – v první půlce měsíce ještě můžete prořezat rybíz a angrešt, ve druhé polovině lze provést prosvětlovací řez u jabloní a hrušní.

U starých stromů provádíme omlazovací střih, v rámci kterého zastřihneme větve koruny cca o 1/3. Než na nich vyraší nové výhony, je dobré prořezat růže. K prostříhávání keřů a stromků používejte vždy perfektně nabroušené zahradní nůžky, abyste docílili přesného řezu. Dbejte i na jejich čistotu, abyste do ran stromům nezanesli nějakou chorobu či plíseň. 

Březnové práce na zahradě

foto / Unsplash

Březen je také vhodným obdobím pro výsadbu nových ovocných stromů a keřů. Ovocným stromům a keřů pak nezapomeňte dopřát dostatek vyzrálého kompostu či hnojiva. První řez, tzv. výchovný, se obvykle provádí až následující jaro po vysazení. Při tomto řezu zkracujeme přírůstky hlavních větví. 

Jaké rostliny už můžete sázet?

V březnu ve velkém začínáme s výsevy užitkových i okrasných druhů rostlin. Hned začátkem měsíce bychom měli dokončit výsev paprik a brokolice pro předpěstování sazenic, do poloviny měsíce je pak potřeba vysít rajčata. Do skleníku nebo pařeniště lze již vysadit karotku, ředkvičky či rané saláty. Ve druhé polovině měsíce je pak čas osít venkovní záhony mrkví, petrželí, špenátem, hráškem, koptem, cibulí sazečkou a česnekem. Pozor ale ještě na mráz. Před tím lze záhony chránit bílou netkanou textilií.

I u řady okrasných rostlin začínáme s výsevem právě v březnu. Z letniček si můžete začít chystat semena afrikánů, aster čínských, gazánií, cínií, slaměnek, hvozdíků nebo lichořeřišnice. Pěstujete-li oblíbené mečíky, je ve druhé polovině měsíce vhodné dát uskladněné hlízy narašit do tepla. Koncem března již můžete sázet i trvalky nebo bylinky. Během celého měsíce vysazujte nebo přesazujte také stromy, obzvláště prostokořenným sazenicím časný termín sázení prospěje.

Připravte terasu

I majitelé balkónových zahrad se v březnu mohou směle pustit do práce. Nastává čas seříznout přezimované rostliny, přesadit je, přihnojit a přenést na světlé místo, aby si opět přivykly na slunce. Balkónovky, které přes zimu čekaly v teplejším prostředí, bychom měli začít pomalu otužovat.

Pokud disponujete terasou, ocení předsezónní péči také, a to nejen co do přípravy rostlin. Podlaha bude jistě ušpiněná, zaprášená a plná nafoukaného listí. Přes vlhké měsíce se na ní mohla objevit i plíseň nebo mech. Na vyčištění dlážděné terasy se hodí vysokotlaký čistič, na tu dřevěnou budete muset jít jemněji – s měkčím kartáčem a vhodnými čisticími prostředky. Prkna po čištění pořádně opláchněte, nechejte důkladně uschnout a poté naolejujte nebo ošetřete ochranným lakem. Očištění zasluhuje i zahradní nábytek, ten dřevěný pak také novou vrstvu laku.

 

zdroje:

redakce

Astoreo.cz

www.rostlinky.cz/blog/zahrada-v-breznu.html, abecedazahrady

dama.cz/clanek/breznova-pece-o-rostliny-doma-i-na-zahrade

https://www.mujdum.cz/rubriky/zahrada/breznove-prace-na-zahrade_265.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz