Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zdá se vám o práci? Máme vysvětlení, co to znamená

Zdá se vám o práci? Máme vysvětlení, co to znamená

15.3.2023 - redakce Babinet.cz

Znamenají něco sny o práci a dá se s nimi něco dělat? Překvapivě ano! Všichni mají různé sny a někdy noční můry a mnohdy se do nich promítají i situace z pracovního prostředí. Podle průzkumu se nedávno zjistilo, jaké sny o práci se lidem zdají nejčastěji a jaké jsou jejich významy. Dokonce i to, jak je můžeme řešit. Na někoho stres z práce více působí a může se projevit migrénami i různými zdravotními a psychickými problémy. Je až 80% lidí, kterým se o práci zdá kvůli stresu z ní. Sny obecně jsou zajímavým fenoménem, který dodnes mnoho lidí nechápe. Občas je každý z nás překvapený tím, jak se mu může v hlavě vytvořit takový nesmysl. Pak má ale sny naopak až příliš reálné. Mezi ně patří obyčejně i sny o práci.

foto / Freepik

Psychoterapeutka a odbornice na výklad snů Louise-Frédérique Sainker pomáhá s odhalováním skrytého významu snů o práci a lépe tak porozumět tomu, co se nám naše podvědomí snaží v noci sdělit. A na pomoc s rozklíčováním takových snů můžeme přibrat i odbornici na sny Inbaal Honigman. „Sny jsou způsob komunikace mysli s vámi. Pokud je něco, co vás ve vašem bdělém životě znepokojuje, pravděpodobně to v noci vybublá na povrch,“ vysvětluje.

Výklad snů může být užitečný, existuje totiž reálné spojení mezi našimi denními myšlenkami a sny, které nás provázejí v noci. Ale nenechme se mýlit, neexistuje žádná přesná typologie snů, každý sen totiž může mít více významů, závisí to na tom, komu se zdá a jaké jsou souvislosti. Proto žádné údajné přesné definice nemůžeme brát vážně, jedná se pouze o teorii, která nás ovšem může dovést k těm správným otázkám. Některé motivy se nám mohou promítat noc co noc a právě ty nám mohou přinášet hlubší poselství. „Nejenže nás mohou informovat o určité disharmonii ve vztazích nebo přímo v práci,“ vysvětluje Louise-Frédérique, „ale mohou nás také povzbudit k nějakému řešení, kterého bychom se vědomě neodvážili.“ 

Odborníci z CVApp.de sestavili seznam nejčastějších snů o práci na základě globálních dat o vyhledávání pracovních snů. Poté požádali Inbaal Honigman, která se dlouhodobě věnuje výkladu snů, aby interpretovala každý z nich a jeho příčiny.  

Nejčastější sny na téma práce:

Sny o povýšení

Začneme něčím pozitivním. Kdo by nechtěl snít o povýšení v práci. A to by dokonce mohl být prorocký sen. „Pokud máte tento sen, mohlo by to znamenat, že vaše podvědomí zachytilo pozitivní signály, jako například, že se vám daří velmi dobře plnit své úkoly, nebo že se možná mluvilo o vašem povýšení v práci. Ať už se na pracovišti stane cokoliv, tento sen je známkou toho, že si ve své práci vedete skvěle,“ tvrdí Honigman.

Sny o pozdním příchodu

Úplně nejběžnější sen je, že přijdeme do práce pozdě. Toto téma bylo vyhledáváno nejčastěji. Jedná se o úzkostný sen. Lidé obvykle zažívají tento sen, když mají pocit, že ve své práci nejsou dost výkonní, nebo i přes maximální úsilí stále nemohou splnit standardní očekávaní. To neznamená, že osoba, která prožívá tyto sny, není schopna vykonávat svou práci dobře. Důvodem může být i to, že přes veškerou svou snahu nepřichází žádná pochvala.

Sny o dostání se do problémů v práci

Druhým nejčastějším snem o práci je další sen spojený s úzkostí, že se dostáváme do problémů. Ve snu tak můžeme například křičet na svého šéfa. To slouží k tomu, abychom si vybili hněv nad tím, jak se přes den v práci cítíme. Ulevujeme si v bezpečném prostředí snu. Důvodem tohoto snu je s největší pravděpodobností to, že nás na pracovišti nevnímají, nerespektují naše názory. V tom případě je dobré tuto situaci řešit v reálném životě.

Sny o příchodu do práce bez kalhot

Sen, že stojíme někde na veřejnosti bez kalhot, je typickým úzkostným snem. Poměrně často je vyhledávaný i v souvislosti s prací. Často nám tím mozek podvědomě naznačuje, jak děsivá je pro nás pracovní situace. Může to být známka přepracování nebo opět pocitu, že něco neděláme dostatečně dobře.

Sny o bývalých spolupracovnících

Práce je vždy i o lidech. Pokud ve snu vzpomínáme na své bývalé kolegy v pozitivním smyslu, nejspíš nám schází, jak jsme se v bývalé práci s nimi cítili. Na druhou stranu, pokud nejsme zrovna nadšení, že vidíme své staré kolegy, pravděpodobně jsme teď ve své současné práci spokojenější.

Sny o tom, že vás v práci okradou

Tento sen může být více alarmující, než se zdá. Může totiž znamenat, že se cítíme v práci nějak ohroženi či jednoduše nepříjemně. Obvykle se objevuje u lidí ve velice toxickém pracovním prostředí. Tedy například, kde dochází ke kolegiální šikaně.

Sny o tom, že vás v práci nahradí

Někteří zaměstnavatelé mají potřebu svým podřízeným opakovat, že jsou nahraditelní a domnívají se, že je tím namotivují. V každém případě tyto sny mohou vyvolat nejistotu a podobně jako s povýšením mohou být naší intuicí. Může to být znamení, že budeme nahrazeni. Asi je tedy správný čas, mrknout se po nové práci.

Romantické sny o práci

Pokud se nám zdá o nějakém milostném románku v práci, obvykle to znamená, že se tam cítíme velmi dobře a můžeme tam být sami sebou. „Pokud je sen trochu vášnivější, pak by to mohlo ukázat, že se v práci trochu nudíte a potřebujete si zpestřit pracovní den,“ doplňuje odbornice na sny. Podle jednoho britského průzkumu má tyto sny až pětina lidí.

No a jak si trochu ulevit od nepříjemných snů spojených s prací?

  • Nebrat si příliš přesčasů - Pokud pracujeme 10 hodin denně, zvyšuje se až o 60 % risk na kardiovaskulární problémy.
  • Vždy se s předstihem důkladně připravme na prezentace.
  • Snažme se jíst zdravě – Kdo jí více zeleniny, má o 12% menší nárůst stresu.
  • Je důležité si najít čas na relax.
  • Pokud si s něčím nevíme rady, není hanba se zeptat.
  • Nedělejme víc věcí najednou – Pokud říkáme, že jsme v tom dobří, pak lžeme sami sobě. Nejsme přizpůsobeni na multitasking. Vždy dělat jednu věc v jeden čas, pak bude práce dobře odvedená.
  • Nesmíme také zapomínat, dělat si v práci menší pauzy.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://cvapp.de

https://www.bety.cz/zdravi-a-zivotni-styl/clanky/38029/Sny-o-praci-mohou-desit

https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/uz-se-vam-o-praci-i-zda-5-nejcastejsich-pracovnich-snu-a-jejich-vyznam

https://www.jobfairs.eu/magazin/co-znamenaji-vase-sny-o-praci

https://www.marianne.cz/zabava/zdalo-se-vam-nekdy-ze-prijdete-do-prace-bez-kalhot-nejste-jedini-vime-co-znamena

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip