Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jaro se blíží, je čas na přípravu zahrady. Čím bude potřeba začít?

Jaro se blíží, je čas na přípravu zahrady. Čím bude potřeba začít?

4.3.2023 - redakce Babinet.cz

Jaro klepe na dveře a s tím se také neodmyslitelně pojí to, že bychom měli začít připravovat naše zahrady a zahrádky k výsevu a výsadbě rostlinek. Vše ale děláme s vědomím, že pranostiky jako: „Březen za kamna vlezem, duben, ještě tam budem“ stále platí a své počínání tomu musíme přizpůsobit! Ovšem, i tak je opravdu velká spousta věcí, které se dají dělat už teď.

foto / Unsplash

Příprava zahrádky

Vzhledem k tomu, že jsme na zahrádkách letos nejspíše neměli a ani nyní nemáme žádný sníh, tak se můžeme pustit do úpravy a opravy toho, co napáchaly poslední měsíce.
Je ideální doba rovnat terén. Pokud máme na trávníku boule, tak je pěkně rýčem „skopneme“ a odstraníme drn, který je tvoří. Holiny potom doséváme travním semenem. Dále je také vhodná doba trávníky čistit. Určitě bude co hrabat, aby se na plochách nenacházely například zbytky tlejícího listí, kterými se pak šíří nejrůznější houby a plísně. Odstraňujeme také různé napadané větvičky.

Kultivujeme záhonky

Dále se můžeme pustit do přípravy záhonů. Teď bereme do rukou rýče a ryjeme, co jsme si předpřipravili na podzim, případně děláme záhonky úplně nové.
Zryté záhony pak posypeme hnojem a vápnem, což je posléze nutné znovu zarýt. Teď už jen stačí obrátit horní vrstvu dospodu. K samotnému hnojení se hodí například koňský či kravský hnůj, nebo obyčejné kopřivy – ty půdě dodají dostatek živin: Ale na ně si ještě chvíli počkáme. Využít případně můžete ispodní vrstvy našeho vlastního kompostu.

Pařeniště a foliovník

Další co můžeme připravit je pařeniště a foliovník. Na foliovníku je dobré v předjaří vyměnit igelit. Ten většinou nepřežije rok působení povětrnostních podmínek. Pařeniště hlavně potřebuje vyplít. Oboje pak musíme také pohnojit. Co se týče hnojení, tak není příliš dobré používat syntetická hnojiva. Samozřejmě, nic jejích použitím nezkazíme, ovšem syntetika není vhodná, pokud chceme např. zeleninu v bio kvalitě, tedy bez přidané chemie. Je to jednoduše zbytečné. Ideální je použít stejný hnůj, kterým jsme obohatili záhony.
Nezapomeňte také na jezírko, které se musí zjara vyčistit a naplnit novou vodou.

Rychlené cibuloviny

Máme také ideální čas vyrazit do zahradních center a obchodů, ve kterých lze nakupovat rychlené cibuloviny, tedy tulipány, hyacinty, narcisky, ale také další poslíčky jara, jako jsou třeba petrklíče. Ty si nemusíme nutně dávat doma na stůl, ale můžeme si jimi osadit skalky nebo třeba i truhlíky za oknem a na balkonech. Tyto květinky pak v hlíně vydrží rozhodně déle, než jak dlouho bychom je měli jen tak na stole. To za prvé. Za druhé budou rovnou připravené na příští rok. Měly by totiž přežít a pár sezon dělat radost.

Výsev

Co můžeme do připravených záhonů nyní vysévat? V současné době lze do země dát semínka mrkve, petržele, jarní cibulky a špenátu. Kromě toho můžeme dávat také brambory a kdo nestíhal na podzim, ten dá určitě také česnek.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroje: zahrada-centrum.cz, magazinzahrada.cz,

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz