Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Není barva, jako barva a u emoji srdíček to platí dvojnásob. Posíláte ta správná?

Není barva, jako barva a u emoji srdíček to platí dvojnásob. Posíláte ta správná?

18.2.2023 - redakce Babinet.cz

Jste aktivní na sociálních sítích? Posíláte SMS zprávy, komunikujete přes WhatsApp nebo Messengera? Pak znáte a pravděpodobně používáte emotikony, abyste své zprávě dodali šťávu, vášeň, důraz, cit, rozhodnost atd. Emotikonů je celá řada a díky nim se můžete smát, plakat, vztekat se, ukázat „že jste rodina“, že jedete na dovolenou anebo jen čekáte na pošťáka.

foto / Freepik

Jedním z nejsilnějších emotikonů, které dokáží vyjádřit vaše city, jsou srdce. Věnovali jste ale někdy pozornost barvě, kterou má srdce, které jste poslali anebo jste jen nějaké náhodně vybrali a prostě ho tam bouchli? Ono totiž záleží na barvě, kterou vyberete, protože každá má svůj význam. To, že ho neznáte vy, neznamená, že ho nezná ten, komu bylo určeno. Někdy si tak můžete zadělat i na pořádný trapas.

Emoji srdce mají 9 barev: červená, žlutá, oranžová, zelená, modrá, fialová, hnědá, černá a bílá. Tvar je stejný, ale kvůli barevným rozdílům jsou významy různé. Pokud skrze ně chcete něco vyjádřit, musíte je tedy vybírat pečlivě. Významy emoji srdce, které si uvedeme, jsou založeny na původním návrhu tohoto emotikonu a psychologii barev. Psychologie barev je studium nuancí jako determinant lidského chování. Barva ovlivňuje vnímání, která nejsou zřejmá, například chuť jídla.

Barvy se pro jejich působení na člověka používají v lékařství, gastronomii, sportu, dopravě atd.

Všechny emotikony srdce patří do podkategorie „emoce“.

červené srdce

Je synonymem opravdové lásky. Představuje vášeň, hluboké spojení, romantiku i přátelství. Červená barva je u srdce nejpopulárnější a používá se nejčastěji ze všech. Symbol srdíčka v této barvě tak uvidíte nejen na internetu, ale také jako součást většiny textových zpráv. Dokonce se celosvětově umístilo hned na druhém místě po smějícím se emotikonu. Pomocí tohoto emotikonu můžete ukázat svou přímočarou lásku, náklonnost nebo podporu tomu, na kom vám záleží. Používá se u romantických vztahů, při komunikaci s rodinou a přáteli.

žluté srdce

Žluté emoji srdce symbolizuje čistotu srdce. Je synonymem nových začátků, mládí, sluníčka, jara a síly. Pravidelně se používá v aplikaci Snapchat, protože se zobrazuje vedle názvu kontaktu, který nejvíce představuje přátelské spojení mezi vámi oběma. Toto emoji představuje srdce ze zlata. Žlutá navozuje pocit radosti, optimismu, štěstí a klidu, obvykle spojovaný se sluncem. Vyjadřuje také loajalitu, laskavost, poctivost, kreativitu a další dobré vlastnosti. Obecně se jedná o pozitivní emotikon mezi srdci.

oranžové srdce

V souvislosti s psychologií barev oranžová barva znamená teplo, odvahu a vzrušení. Dá se vytvořit spojením červené a žluté, takže lze říci, že oranžová spojila vlastnosti obou 2 barev. Na jedné straně může vyjadřovat lásku nebo obdiv, těsná pouta, nostalgii a ochranu. Na druhé straně oranžové srdce také ukazuje emoci opatrnosti nebo zbabělosti. Když chcete poslat červené srdce někomu, kdo se vám líbí, ale opravdu nemáte odvahu, je asi oranžová nejlepší volba, jak ukázat své city, aniž byste na vztah tlačili. Pak oranžové srdce může být tím nejvhodnějším emotikonem pro vztah „více než přátelé, méně než milenec“.

zelené srdce

Zelená je považována za ekologickou a relaxační barvu, kterou uznává mnoho lidí a většinou symbolizuje harmonii, klid a mír. Zelená je však také barvou, která představuje závist nebo žárlivost. V některých kulturách je to dokonce barva označující zradu nebo podvádění. Samozřejmě můžete ho použít k vyjádření vaší péče o životní prostředí, ale častěji se používá k pozitivnímu vyjádření žárlivosti. A proč údajně zelená znamená žárlivost? Říká se, že zásluhu na tom má slavná tragédie „Othello“, kterou napsal William Shakespeare – „Ó! Dejte si pozor, můj pane, na žárlivost; je to zelenooké monstrum, které se vysmívá masu, kterým se živí." A Řekové si mysleli, že když závidíte, vaše tělo produkuje příliš mnoho žluči a dává pokožce zelený odstín.

modré srdce

Modré srdíčko symbolizuje přitažlivost a věrnost k sobě navzájem. Znamená také mír, tajemství a naději. Odkazuje na vodu a moře, takže pokud někomu takto zbarvené srdíčko pošlete, tak chcete, aby se cítil klidný, vyrovnaný a bez zoufalství. Modrá ale zároveň vyjadřuje melancholii. V každém případě je modrá reprezentativní barvou moudrosti, stability, autoritativnosti a sebevědomí. Emoji modré srdce jen pro přátele a platonický vztah. Není vášnivé jako červené srdce, ale projevuje jemnou úctu a dlouhotrvající přátelský cit.

fialové srdce

Toto srdce emoji se pravidelně používá k zobrazení půvabu nebo bohatství. V mnoha zemích a odlišných kulturách barva fialová reprezentuje vládu a moc. Fialová je také často spojována s luxusem, noblesou, elegancí a sofistikovaností a používá se k označení mystiky a magie. Dá se s ním vyjádřit tajemnou lásku, ale zároveň se dá použít i k vyjádření emocí mezi rodiči a dětmi. Na sociálních sítích se však emoji fialové srdce více používá ve dvou případech. V americké armádě (cena Purple Heart), protože demonstruje atributy povinnosti, cti a soucitu.

V posledních letech se fialové srdce objevuje na sociálních sítích nejčastěji ve spojitosti s jihokorejskou chlapeckou skupinou BTS a jejich fanoušky „ARMY“. Fialové srdce je projevem lásky mezi ARMY a BTS. Vazba skupiny na tuto barvu vznikla naprosto náhodně. „V“, jehož skutečné jméno je Kim Taehyung, poprvé řekl: I Purple You“ (Puruji tě) během třetího shromáždění BTS a fanoušků v listopadu 2016. Když se fialové světlo dotklo publika, vysvětlil „V“ co měl na mysli. „Víte, co fialová znamená? Fialová je poslední barva duhy, takže to znamená, že vám budu věřit a milovat vás po dlouhou dobu,“ řekl. BTS i ARMY byli ohromeni, že tohle ví, ale pak V odhalil „Právě jsem to vymyslel,“. Od této chvíle fanoušci přijali fialovou jako barvu BTS a „I Purple You“ jako způsob, jak BTS říci, jak je mají rádi. BTS také používá frázi a fialové srdce k vyjádření své lásky k ARMY. Fanoušci obvykle slyší, jak členové tohle říkají během jejich závěrečných projevů koncertech. Pokaždé, když to řeknou, fanoušci vědí, že BTS jim děkují za podporu.

hnědé srdce

Hnědá je barvou spolehlivosti, bezpečí a jistoty. A protože většina čokolády je hnědá, může tato barva vyjadřovat i pocity hořkosladké. Emoji hnědého srdce můžete použít k vyjádření klidnější lásky, sympatií, romantiky a dalších emocí, ale někteří lidé jej raději používají k označení čokolády ve tvaru srdce.

černé srdce

Černá je velmi kontroverzní barva. Někteří lidé ji považují za barvu formální, tajemnou a rebelskou, ale pro jiné je barvou smutku, nelítostného konce. To vše závisí na situaci, kdy používáte černou barvu. Emoji černé srdce může vyjadřovat depresi a smutek, v tomto případě se často používá společně se symbolem pohřební urny, sepjatými rukami, rakví a zamyšleným obličejem, který se často přidává při vyjádření RIP.

Na druhou stranu, když to má pozitivní význam, může tento emotikon reprezentovat i gotický styl a temnou Lolitu, kterou mají mladí lidé rádi a může ukázat i vaši rebelii a černý humor. Ale měli byste si být vědomi toho, že v některé kultuře černé srdce znamená bezohledné a bez svědomí, nebo srdce plné nenávisti a žárlivosti, a to je naprosto negativní.

bílé srdce

Stejně jako černá barva má i bílá dvojí charakter. V pozitivním slova smyslu bílá znamená upřímnost, čistotu a nevinnost. Například nevěsty nosí bílou, aby ukázaly svou čistotu.

V opačném případě ale může vyjadřovat prázdnotu, smutek a izolaci.

Bílé srdce symbolizuje štěstí, čistou lásku a velkou lásku, kterou nelze zničit. Může se použít se symbolem čokolády, což znamená bílou čokoládu. Na druhou stranu, stejně jako černé, i bílé srdce může vyjádřit vaši soustrast.

Tak teď už víte, že když budete posílat zprávu, nejdříve si promyslete, co emotikonem srdce chcete vyjádřit, aby váš vzkaz vyvolal tu správnou emoci.

napsala Gabriela Horáčková

 

zdroje:

https://cs.sainte-anastasie.org/articles/psicologa-bsica/la-percepcin-del-color-psicologa-bsica.html

https://raidboxes.io/cs/blog/webdesign-development/color-psychology/

https://cs.justinfeed.com/articles/flirting-flings/colorful-heart-emojis-how-to-decode-their-meaning-use-it-right.html

https://www.olivie.cz/blog/vyznam-symbolu-srdce/

https://www.emojiall.com/cs/blog/410?fbclid=IwAR3XZYMya6tmwr2eRwW62HE0iFkxQNDmmErEiVOBzt3A7f502lJcaxeynuQ

https://cs.paulashouse.org/what-does-i-purple-you-mean-the-bts-armys-motto-has-a-beautiful-origin-story-22629921-16181

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip