Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Adršpašské skály: Celoroční pobyt v přírodě s mystickou atmosférou, turistikou i sportovním vyžitím

Adršpašské skály: Celoroční pobyt v přírodě s mystickou atmosférou, turistikou i sportovním vyžitím

10.2.2024 - redakce Babinet.cz

Adršpašské skály jsou místo jako málokteré jiné. Pravděpodobně i z těchto důvodů se zde v roce 2005 natáčely některé ze záběrů filmové verze románu „Lev, čarodějnice a skříň“ autora C. S. Lewise, blízkého přítele Tolkiena, autora Hobita a Pána prstenů. Dětští hrdinové v tomto příběhu objevují vstup do jakéhosi „jiného světa“, v němž čas běží zcela jinak než v našem světě. Najdeme zde mluvící zvířata i zvláštní tvory, jako jsou fauni nebo legendární obři.

Toto skalní bludiště, které na návštěvníky skutečně působí až magickou atmosférou, je pro veřejnost přístupné denně, celoročně, bez jakéhokoliv časového omezení. Zejména v zimě, pod sněhobílou pokrývkou, dokáže působit až mysticky. Projít si zde můžete několik turistických tras. Začátek jedné z nich je například u parkoviště směrem na Trutnov. Po asi jednom kilometru odbočíte před hospůdkou U Tošovských vlevo. Červeně značená turistická trasa vede po cestě nahoru a pokračuje dále přes železniční přejezd. Jedná se o středně náročnou trasu.

 

 

foto / Petr Matura

Na trase si lze mimo jiné prohlédnout renesanční zámek nebo zříceninu skalního hradu Adršpach s krásným výhledem na okolní skalní město. První zmínky o existenci tohoto hradu pocházejí již z roku 1359. Po roce 1363 koupil hrad Hynek z Náchoda. Později se hradu zmocnili husité, kteří odtud podnikali výpravy do Slezska. Roku 1447 byl hrad koupen Slezany a následně zbořen. Hrad nebyl již nikdy obnoven.

Vydat se v tomto kraji dále kupříkladu můžete na trasu od nádraží v Dolním Adršpachu. Turistická stezka je značena červeně a je dlouhá přibližně tři kilometry. Vede k penzionu Skalní mlýn, kam je možné dostat se případně rovněž i s kočárkem, neboť se jedná o nenáročnou, spíše vycházkovou cestu, vhodnou pro všechny věkové kategorie, a to jak pro pěší, tak rovněž i pro cykloturisty. Ani v zimním období není tato trasa nikterak problematická. Po cestě je navíc možné dojít až do Teplic nad Metují.

Pokud chcete ve zdejší přírodě pobývat delší dobu, zajímavé je zde kupříkladu ubytování v lesním chatovém areálu Zděřina, vzdáleném asi 1,5 kilometru od města Police nad Metují. V tomto městě naleznete radnici, kašnu, klášter, hřbitovní kapli a další památky. Z polického náměstí se můžete vydat kupříkladu ke stolové skalní hoře s tajuplným názvem Ostaš (700 m n. m.), jež je podle pověstí spjata s českými dějinami. Jedna z nich říká, že se v těchto místech na mše tajně  scházeli protestanti. Žít zde měli rovněž i trpaslíci, kteří zde prý ukrývali skutečné poklady.

Vydáte se tam po zelené turistické značce směrem na sever, minete klášter, obchodní centrum, sportovní areál a vstoupíte do luk a polí nad Bukovicí. Následně dorazíte do chatové osady Ostaš, kde se napojíte na modrou značku. Jak již bylo uvedeno, hora Ostaš je opředena skutečně mnoha a mnoha mýty. Některé z nich se mimo jiné vztahují rovněž i například k roku 1421, kdy zde byli krutě povražděni ukrytí poličtí obyvatelé. Ve jménu kříže zde proteklo mnoho nevinné krve. K neklidné husitské době se zde vztahují i některá místa, kupříkladu husitská mincovna, Mohyla smrti nebo Kočičí hrad, kde snad někde měla ústit tajná podzemní chodba s klášterním pokladem, která sem vede z klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie právě v nedaleké Polici nad Metují.  

Jestli si však už chcete raději odpočinout, v již výše zmiňovaném chatovém areálu Zděřina vás za rozumnou cenu ubytují od jara až do podzimu. Na výběr jsou chatičky jak s vlastním, tak i se společným sociálním zařízením a bude vás tu čekat i jednoduchá, avšak velice chutná polopenze. V areálu je jinak k dispozici taktéž i další základní občerstvení. Chatový areál se rozkládá na pokraji jehličnatého lesa s dobrou příjezdovou komunikací pro osobní automobily i autobusy a též i s prostorným parkovištěm. Parkování v areálu je zdarma, stejně jako pravidelné večerní promítání filmů.

Co se historie Zděřiny jako obecního lesa města Police nad Metují týče, začíná se psát roku 1546, kdy se stala darem od opata Matěje. Odedávna pak sloužila jako úkryt mladých mužů před verbováním na vojnu. Od 19. století se tento les stal zejména místem výletů, oslav různých spolků, koncertů a divadelních představení. V roce 1886 rozhodlo obecní zastupitelstvo, aby zde byl postaven dřevěný hostinec a zřízen letní výčep piva v režii městského hajného.

V průběhu minulého století byl les několikrát poškozen vichřicemi. V roce 1948 bylo započato s postupným budováním rekreačního střediska, jehož prvotní pojetí mělo podobu stanového tábora pro procházející turisty. V roce 1974 pak byly již stávající rekreační chatky doplněny o čtyři nové dřevěné sruby. Roku 1982 byla zbořena stará dřevěná restaurace a následující rok vybudována nová, větší. Srubový tábor s restaurací leží na modré turistické značce na turistické trase z Police nad Metují na nádraží.

Pokud toužíte po sportovním vyžití, tento kraj je rozhodně možné navštívit rovněž i během právě probíhající zimní sezony. V Adršpachu v zimních měsících najdete strojově upravované běžecké trasy, vhodné jak pro začínající, tak i pro již zkušenější lyžaře. Tratě začínají u hlavního parkoviště, kde je také vytvořen okruh pro bruslařskou techniku – a dále pokračují do okolí Adršpašských skal. Lyžařský areál Kamenec v Teplicích nad Metují pak nabízí sjezdové tratě dvou obtížností v délce 500 metrů, které jsou opět vhodné pro začátečníky i pokročilé lyžaře. Součástí areálu je i půjčovna lyžařského vybavení a rovněž také lyžařská škola.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org,policenm.cz, adrspach.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz